субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весли Кларк: Диктатор Слободан Милошевић са насиљем на Косову почео 1998. Није било НАТО агресије 1999. то је била кулминација дугогодишњих дипломатских напора да се Милошевић убеди да не убија сопствене грађане
Хроника

Весли Кларк: Диктатор Слободан Милошевић са насиљем на Косову почео 1998. Није било НАТО агресије 1999. то је била кулминација дугогодишњих дипломатских напора да се Милошевић убеди да не убија сопствене грађане

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јун 2024.

 Амерички генерал Весли Кларк, који је био на челу снага НАТО-а у време бомбардовања СР Југославије 1999. године, изјавио је за ЦНН да је учешће компаније Џареда Кушнера у изградњу комплекса на месту Генералштаба у Београду, који би укључивао и меморијал жртвама НАТО агресије, издаја САД.

Кларк је у изјави за ЦНН рекао да мисли да је сјајно инвестирати у Србији, али да се противи изградњи меморијанлог центра на месту Генералштаба.

„Прво, та зграда је, колико нам је познато, била празна када смо је погодили. Друго, то није била НАТО агресија, то је била кулминација дугогодишњих дипломатских напора да се српски диктатор Слободан Милошевић убеди да не убија сопствене грађане у делу Србије познатом као Косово“, рекао је Кларк.

Новинар ЦНН-а навео је да је од компаније „Афинити партнерс“ (Affinitty Partners) Џареда Кушнера добио копију уговора са Владом Србије у ком се уистину не помиње термин „НАТО агресија“.

Из Владе Србије је, по потписивању уговора, с друге стране саопштено да инвеститор има обавезу да на истој парцели изгради Меморијални комплекс посвећен свим жртвама напада НАТО-а на СРЈ 1999. године

„Наивно је и забрињавајуће поставити споменик НАТО агресији. То би била издаја САД, наше политике, храбрих пилота који су учествовали у тој кампањи, дипломатких напора. То није била агресија, већ дипломатија коју је Милошевић једоставно одбио, како би се престало са убијањем невиних људи“, нагласио је Кларк.

„Тај споменик је део руске дезинформационе кампање“

Рекао је како је Слободан Милошевић са насиљем на Косову почео 1998. године, када је убијено 60 чланова породице Јашари укључујучи, како је нагласио, и жене и децу.

„Послали смо Ричарда Холбрука да преговара, амбасадор Кристофер Хил је био тамо и преговарао, ја сам се срео три пута са Милошевићем. Једина ствар коју смо могли да смислимо је била: ‘Видите, упозорићемо вас, молим вас не почињите поново. Управо смо завршили рат у Босни, не почињите све то изнова у Европи!’ Руси су дошли, рекли су му не брини за НАТО, и ради шта хоћеш – убиј те људе. И тако је све опет почело“, навео је Кларк.

Рекао је и како је спрска страна у Рамбујеу била чврста у ставу да неће да преговара, већ да ће ствари решити на свој начин.

„НАТО није имао избора, већ да проба да заустави етничко чишћење врло постепеном НАТО кампањом и наравно дипломатијом. И јесмо га зауставили“, поручио је Кларк.

Истакао је да су Срби „дивни људи“, али да се никада нису суочили са оним што се дешавало за време Милошевића.

„Користио је национализам против осталих етничких група у бившој Југославији, и то је исти образац који видимо данас код Владимира Путина. Знамо да је Србија данас канал за руска непочинства у Европи – да поремети НАТО, да поремети ЕУ, и прављење споменика НАТО агресији део је те руске дезинформационе кампање“, оценио је Кларк.

Он је изразио наду да компанија Џареда Кушнера ипак неће учествовати у том подухвату.

„Направите хотел, направите меморијал свим људима који су страдали, што укључује углавном Косоваре које је убила српска полиција, а не НАТО агресији. Није било НАТО агресије“, нагласио је бивши командант Алијансе.

У Србији и оставке због рушења Генералштаба

Подсетимо, компанија „Афинити партнерс“ у власништву Џареда Кушнера, зета бившег председника САД Доналда Трампа, потписала је средином маја са Владом Србије уговор о ревитлизацији комплекса бившег Савезног секретаријата за народну одбрану (ССНО), који се налази на углу улица Кнеза Милоша и Немањине.

Тај комплекс који је у јавности познатији као Генералштаб пројектовао је познати југословенски архитекта Никола Добровић, и ужива статус непокретног културног добра.

У међувремену је директорка Републичког завода за заштиту споменика културе проф. др Дубравка Ђукановић поднела је оставку на ту функцију након што је условљена да поднесе предлог за скидање заштите са заграде Генералштаба или да оде.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер