Početna strana > Hronika > Verski analitičari: Nedolazak pape nije iznenađenje
Hronika

Verski analitičari: Nedolazak pape nije iznenađenje

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. april 2012.

BEOGRAD - Poruka Vatikana da papa Benedikt XVI neće posetiti Srbiju naredne godine, o čemu je bilo mnogo rasprave u ovdašnjim crkvenim i političkim krugovima, ne predstavlja iznenađenje i sada je izvesno da će skup u Nišu, povodom 17 vekova Milanskog edikta, biti održan na daleko nižem nivou od najavljivanog, smatraju Tanjugovi sagovornici.

Predstavnik za štampu Svete Stolice Federiko Lombardi saopštio je juče da put pape Benedikta XVI u Srbiju naredne godine "nije planiran", a da je u kontaktima sa srpskom patrijaršijom takva "mogućnost pominjana", ali nije konkretizovana. Mogućnost dolaska vrhovnog polgavara Katoličke crkve u Srbiju prvi put je ozbiljnije pomenuta u kontekstu proslave 17 vekova od kada je car Konstantin priznao hrišćanstvo kao religiju u Rimskom carstvu. Centralna manifestacija te proslave biće održana u Nišu 2013. godine.

Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar izjavio je nedavno da bi za Srbiju bilo dobro da poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI dođe u Srbiju 2013. godine, jer se, kako je rekao Srbija mora pokazati kao zrela država i nositelj dijaloga.''Ukoliko do te poseta ne dođe naredne godine, u vreme proslave 1700 godina Milanskog edikta, Srbija će propustiti istorijski trenutak i ostaće joj pečat da nije pravovremeno ušla u istorijski voz", rekao je nadbiskup beogradskim medijima.

Poznavaocima prilika je odavno jasno da do realizacije papine posete Srbiji neće doći jer bi, kako kažu, u suprotnom ona bila zakazana mnogo ranije. 

Za profesora Darka Tanaskovića nedolazak pape u Srbiju nije iznenađenje. On smatra da je izjava monsinjora Lombardija na "tipično vatikanski način isotvremeno jasna i diplomatski sročena". Pošto se papina putovanja, sem u izuzetnim situacijama, planiraju znatno unapred, jesno je da posete neće biti, a formulacije o kontaktima sa SPC, 'eventualnim mogućnostima' i 'razmišljanjima koja nisu konkretizovana' diskretno poručuju da se o papinom dolasku u Niš ozbiljno razmišljalo i razgovaralo, uveren je Tanasković. "Naravo, izostalo je, iz razumljivih razloga, saopštavanje želje Vatikana da do posete dođe, iako je ta želja nesumnjivo postojala", kazao je profesor. On smatra da to što Lombardi pominje poziv predsednika Borisa Tadića papi da poseti Srbiju dodatno ukazuje da je verovatno raspoloženje u SPC faktor koji je uticao da do posete ne dođe. Tanasković, inače bivši ambasador Srbije u Vatikanu, takođe ističe da papa bez poziva ili bar izričite saglasnosti SPC ne želi da putuje u jednu većinski pravoslavnu zemlju, jer njegove posete nikad nisu samo državničke, već i pastoralne. Tako će, prema njegovim rečima, jedna izuzetna prilika za unapređivanje ekumenskog dijaloga, izgleda biti propuštena. Ima mišljenja da je nadavna papina poseta grobu kardinala Stepinca bila odlučujuća za negativan stav prema njegovoj poseti Srbiji, podseća Tanasković i dodaje da to jeste bio izbor u okviru programa posete Hrvatskoj koji je podrazumevao rizik negativnih reakcija među Srbima. On, međutim, ne veruje da bi i bez toga Benedikt XVI naredne godine došao u Srbiju."Simbolički, reč je o jakom gestu, ali su razlozi koji stoje u pozadini nemogućnosti da se organizuje papina poseta Srbiji dublji i složeniji. Zato ih treba racionalno analizirati, maksimalno izbegavajuci vrednosne sudove", poručuje Tanasković u izjavi Tanjugu.

Verski analitičar Živica Tucić smatra da su Srbija, Crkva i država, svesno propustile priliku da Niš bude mesto susretanja celokupnog hrišćanstva na najvišem nivou, dodavši da je možda i bolje da papa ne dolazi u ovakvkoj, međunacionalnoj i međureligijskoj atmosferi koja vlada u Srbiji. U Nišu će naredne godine biti održan skup daleko nižeg značaja jer, teško da će i druge nepravoslavne crkve poslati visoke predstavnike, rekao je Tucić Tanjugu. On smatra se u Srbiji nikada niko nije dovoljno radio na međuhrišćanskom razumevanju, niti se potrudio da razmotri i naučno objasni zajedničku istoriju balkanskih naroda, u čemu bi trebalo da učestvuje i SPC. "Zato u ovoj atmosferi, koja vlada u Srbiji svakako je bolje da papa ne dolazi, jer bi mogao biti izložen neprijatnostima što bi štetilo Srbiji pre svega" kazao je Tucić. A, kad aje reč o SPC, ona je oko papinog dolaska toliko podeljena uprkos tome što je patrijarh Irinej bio zagovornik papinog dolaska u Srbiju, kazao je Tucić dodavši da je u takvom svom stavu on, ipak, ostao u manjini.

(Tanjug)