среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Верски аналитичари: Недолазак папе није изненађење
Хроника

Верски аналитичари: Недолазак папе није изненађење

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. април 2012.

БЕОГРАД - Порука Ватикана да папа Бенедикт XVI неће посетити Србију наредне године, о чему је било много расправе у овдашњим црквеним и политичким круговима, не представља изненађење и сада је извесно да ће скуп у Нишу, поводом 17 векова Миланског едикта, бити одржан на далеко нижем нивоу од најављиваног, сматрају Тањугови саговорници.

Представник за штампу Свете Столице Федерико Ломбарди саопштио је јуче да пут папе Бенедикта XVI у Србију наредне године "није планиран", а да је у контактима са српском патријаршијом таква "могућност помињана", али није конкретизована. Могућност доласка врховног полгавара Католичке цркве у Србију први пут је озбиљније поменута у контексту прославе 17 векова од када је цар Константин признао хришћанство као религију у Римском царству. Централна манифестација те прославе биће одржана у Нишу 2013. године.

Београдски надбискуп Станислав Хочевар изјавио је недавно да би за Србију било добро да поглавар Римокатоличке цркве папа Бенедикт XVI дође у Србију 2013. године, јер се, како је рекао Србија мора показати као зрела држава и носитељ дијалога.''Уколико до те посета не дође наредне године, у време прославе 1700 година Миланског едикта, Србија ће пропустити историјски тренутак и остаће јој печат да није правовремено ушла у историјски воз", рекао је надбискуп београдским медијима.

Познаваоцима прилика је одавно јасно да до реализације папине посете Србији неће доћи јер би, како кажу, у супротном она била заказана много раније. 

За професора Дарка Танасковића недолазак папе у Србију није изненађење. Он сматра да је изјава монсињора Ломбардија на "типично ватикански начин исотвремено јасна и дипломатски срочена". Пошто се папина путовања, сем у изузетним ситуацијама, планирају знатно унапред, јесно је да посете неће бити, а формулације о контактима са СПЦ, 'евентуалним могућностима' и 'размишљањима која нису конкретизована' дискретно поручују да се о папином доласку у Ниш озбиљно размишљало и разговарало, уверен је Танасковић. "Нараво, изостало је, из разумљивих разлога, саопштавање жеље Ватикана да до посете дође, иако је та жеља несумњиво постојала", казао је професор. Он сматра да то што Ломбарди помиње позив председника Бориса Тадића папи да посети Србију додатно указује да је вероватно расположење у СПЦ фактор који је утицао да до посете не дође. Танасковић, иначе бивши амбасадор Србије у Ватикану, такође истиче да папа без позива или бар изричите сагласности СПЦ не жели да путује у једну већински православну земљу, јер његове посете никад нису само државничке, већ и пасторалне. Тако ће, према његовим речима, једна изузетна прилика за унапређивање екуменског дијалога, изгледа бити пропуштена. Има мишљења да је надавна папина посета гробу кардинала Степинца била одлучујућа за негативан став према његовој посети Србији, подсећа Танасковић и додаје да то јесте био избор у оквиру програма посете Хрватској који је подразумевао ризик негативних реакција међу Србима. Он, међутим, не верује да би и без тога Бенедикт XВИ наредне године дошао у Србију."Симболички, реч је о јаком гесту, али су разлози који стоје у позадини немогућности да се организује папина посета Србији дубљи и сложенији. Зато их треба рационално анализирати, максимално избегавајуци вредносне судове", поручује Танасковић у изјави Тањугу.

Верски аналитичар Живица Туцић сматра да су Србија, Црква и држава, свесно пропустиле прилику да Ниш буде место сусретања целокупног хришћанства на највишем нивоу, додавши да је можда и боље да папа не долази у оваквкој, међунационалној и међурелигијској атмосфери која влада у Србији. У Нишу ће наредне године бити одржан скуп далеко нижег значаја јер, тешко да ће и друге неправославне цркве послати високе представнике, рекао је Туцић Танјугу. Он сматра се у Србији никада нико није довољно радио на међухришћанском разумевању, нити се потрудио да размотри и научно објасни заједничку историју балканских народа, у чему би требало да учествује и СПЦ. "Зато у овој атмосфери, која влада у Србији свакако је боље да папа не долази, јер би могао бити изложен непријатностима што би штетило Србији пре свега" казао је Туцић. А, кад аје реч о СПЦ, она је око папиног доласка толико подељена упркос томе што је патријарх Иринеј био заговорник папиног доласка у Србију, казао је Туцић додавши да је у таквом свом ставу он, ипак, остао у мањини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер