среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Верници Римокатоличке цркве и протестантских цркава данас славе Ускрс
Хроника

Верници Римокатоличке цркве и протестантских цркава данас славе Ускрс

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. април 2018.

 Хришћански верници који се придржавају Грегоријанског календара данас славе Ускрс.

Верници Римокатоличке цркве и других западних цркава славе Ускрс, хришћански празник над празницима, за који се везује суштина хришћанске вере.

Београдски надбискуп Станислав Хочевар рекао је да је Ускрс одлична прилика да сви једне друге позову на већу одговорност, да се пробуде нове снаге синергије свих цркава, верских заједница, друштва, државе и међународне заједнице како би на Балкану владали заједништво, мир и разумевање.

Надбискуп је у посланици поручио да се "против данашњег менталитета 'узми и баци'" мора борити тако што ће се будити жеђ и глад за правдом, истином, љубави да би се што више поштовало достојанство сваке особе.

"Крајње је време, браћо и сестре, да будемо жедни и да гладујемо за таквим поштовањем појединачног, црквеног и друштвеног живота", навео је надбискуп.

Хочевар каже да је Исус у целини показао пут преображења човечанства и да се за те узвишене циљеве заузео читавим својим бићем.

Православне хришћанске цркве, па и оне које су прихватиле нови Грегоријански календар, заједно славе Васкрс по истом природном календару, али датум њиховог васкршењег славља обавезно се одређује после јеврејске Пасхе, јер се сматра да се не може славити истовремено са Јеврејима који су одговорни за смрт хришћанског Спаситеља.

Православне цркве ове године Васкрс славе недељу дана касније, 8. априла.

У сваком случају, у свим хришћанским календарима датум обележавања Ускрса је покретан, као и свих празника који су за њега везани.

Почетак ускршњег славља је и крај вишенедељног ускршњег поста и време причести за вернике који се у католичкој цркви, на празничној миси, причешћују хостијом.

По западној хришћанској догми, хостија је тело и крв Христова док се православној цркви верници причешцују хлебом у вином из једне чаше, телом и крвљу Христовом како је то Он установио на велики четвртак, на Последњој вечери причестивши се са својим апостолима.

У хришћанству се верује да је Ускрс победа живота над смрћу и да је Исус, чија се страдања, смрт и ускрснуће помињу на празничним службама, први који је победио смрт и показао човечанству вредности новог живота и вере у Царство небеско.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер