четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: ЕУ од Србије очекује да реши 24 спорне приватизације
Хроника

Венсан Дежер: ЕУ од Србије очекује да реши 24 спорне приватизације

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. април 2012.

БЕОГРАД - Европска унија од Србије очекује да реши 24 спорне приватизације, поменуте у резолуцији Европског парламента, изјавио је шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер.

"То је једно од питања за која се очекује да буду решена у оквиру поглавља које се односи на владавину права. Истина је да су се приватизације у Србији у прошлости одвијале уз велике тешкоће", рекао је Дежер за Политику.

Дежер је подсетио да је Агенција за приватизацију поништила 25 одсто приватизација у Србији и истакао да је то висок степен за поступке који би требало да се пажљиво обављају.

Резолуцијом Европског парламента затражена је хитна ревизија 24 случаја спорних приватизација и примера високе корупције и та резолуција није обавезујућа, али Европска комисија која је у јуну прошле године послала допис са истим захтевом "још чека повратну информацију", пише Политика.

У Резолуцији Европског парламента власт у Србији је позвана да одмах преиспитају спорне приватизације и продаје фирми, а посебно су поменути Сартид, Југоремедија, Мобтел, Ц маркет и АТП Војводина.

Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен рекао је да су активни поступци везани за те 24 приватизације и да је Републичко тужилаштво "комплетном анализом" тих предмета утврдило да "негде није било предмета кривичног гоњења, а да су неки процеси у току, док су неки починиоци већ осуђени".

"За ЕУ је увек далеко интересантније да се боримо против актуелног криминала и корупције која се данас дешава и да се боримо против људи који дана имају реалну политичку моћ, него против људи у прошлости", рекао је Хомен. Хомен је навео да се "поступци не могу водити због нечијег дописа". "Не могу сада да износим детаље у јавност, али постоје одређени поступци који се воде везано за приватизације тих предузећа. Ти проблеми почињу од 2000. године, а проблематичне приватизације завршавају се са 2007. годином", рекао је Хомен.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер