субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велики пад јавних прихода у прва два месеца 2009.
Хроника

Велики пад јавних прихода у прва два месеца 2009.

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. март 2009.
Више нема дилеме да ћемо ове године имати ребаланс буџета много раније него претходних година. Можда је пред креаторима још тежи задатак него када је планиран овогодишњи буџет, јер се захтеви према државној каси свакодневно повећавају. У прва два месеца бележи се пад буџетских прихода од пет одсто.

Према рачуници коју је изнео председник Владе Мирко Цветковић, за покриће већ планираног мањка у буџету, затим мањка који се тек очекује и кредита који ове године доспевају за наплату, потребно је око милијарду и 200 милиона евра.

Премијер Цветковић разговарао је са представницима Министарства финансија о изворима за затварање ових средстава. Процењују да у овом тренутку има већ затворених 750 до 770 милиона евра.

Више нема дилеме да ћемо ове године имати ребаланс буџета много раније него претходних година. Можда је пред креаторима још тежи задатак него када је планиран овогодишњи буџет, јер се захтеви према државној каси свакодневно повећавају.

У прва два месеца ове године бележи се пад буџетских прихода од 5 одсто, показују подаци  Министарства финансија. 

Проблем је и што су изузев ПДВ-а и акциза, чија је наплата повећана за 20 одсто, остали приходи у паду, кажу у Пореској управи.

Директор Пореске управе Драгутин Радосављевић каже да порески облици као што су порез на зараде, самим тим и доприноси који посладавци измирују према запосленима, као и порез на добит бележе пад. Такође и порез ПДВ од увоза, објашњава Радосављевић, што иде у прилог причи да је реч о свеопштој кризи.

"Али с обзиром да приходи, ПДВ и акцизе, расту, очекујем да ћемо и план остварити и да ће он бити чак и виши од планираног који имамо за 2009 годину", истиче Радосављевић.

Последице економске кризе можда су највидљивије у приходима које убира царина.

Заменик директора Управе царина Слободан Николић каже да је Управа царина у периоду од 1. јануара до 27. фебруара ове године наплатила укупно 32 милијарде 200 милиона динара, што представља 16,93 одсто мање у односу на исти период 2008. године.

И док се у Европи ПДВ смањује, код нас се чују идеје о његовом повећању. Стручњаци међутим сматрају да би то било лоше решење и уместо тога предлажу већу контролу неких занемарених, а потенцијално великих прихода.

У Пореској управи кажу да обвезници у овом тренутку дугују 511 милијарди динара, што је три четвртине годишњег буџета Србије. Нека од тих потраживања никада неће ни бити наплаћена.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер