четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија уложила вето у Савету безбедности на резолуцију о Сребреници
Хроника

Русија уложила вето у Савету безбедности на резолуцију о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јул 2015.

Резолуција о "геноциду у Сребреници" није усвојена у Савету безбедности Уједињених нација, након што је Русија гласом "не" уложила вето.

Русија је претходно на седници СБ УН затражила да се о резолуцији о Сребреници уопште не гласа.

Ипак, приступило се гласању на коме је резултат био - 10 гласова за, 4 уздржана и један против, али како је то био руски глас, резолуција није усвојена. Међу уздржаним нацијама, била је Кина, која је јуче тражила одлагање гласања док се не постигне консензус свих чланица СБ.

Руски вето одмах је наишао на оштре критике, а предлагач резолуције Велика Британија, уз оцену да је вето "шокантан", наводи да "овај потез Русије каља сећање на све оне који су убијени у геноциду".

САД су оцениле да је руски вето "нова мрља на репутацији Савета безбедности".

Осим Кине, уздржане су биле и Нигерија, Ангола и Венецуела. Гласове "за" су дали САД, Велика Британија, Француска, Шпанија, Литванија, Нови Зеланд, Чиле, Малезија, Јордан, Чад.

Седница је отворена минутом ћутања у знак сећања на жртве из Сребренице.

Током расправе, британски представник рекао да "резолуција не оптужује српски народ, јер су злочине чинили сви и жртве су на свим странама". 

Амбасадори Савета безбедности УН расправљају о британском предлогу резолуције о Сребреници. Седницу отвара заменик шефа УН Јан Елијасон. Усвајање ове резолуције било би контрапродуктивно, рекао је руски амбасадор при УН Виталиј Чуркин.

На самом почетку седнице брифинг за присутне одржао је Јан Елијасон, заменик шефа УН, који је говорио о догађањима у Сребреници и констатовао да Савет мора да размисли шта је неопходно учинити да се овај геноцид не би поновио.

Након његовог кратког увода, присутнима се путем видео линка из Женеве обратио принц Зеид, високи представник УН за људска права, чије је говор за разлику од Елијансоновог, углавном био посвећен следећим питањима: "Како смо ми из УН могли дозволити да се то догоди? Где су заказале дипломатске активности? И да ли је УН испунио своју мисију?"

Зеид је потом прецизно говорио о свим догађајима у вези са Сребреницом, почев од 1993. све до 11. јула 1995. и активностима међународне заједнице.

- Сребреница је катастрофа коју је доживео народ у БиХ, али је и катастрофа Уједињених нација - закључио је Зеид.

Прекид седнице због оштре полемике амбасадора САД, Британије и Русије

Због оштре полемике амбасадора САД и Велике Британије са амбасадором Русије, председавајући је прекинуо седницу у 18.20 и њих троје позвао на хитне консултације.

- Назовимо оно што се догодило у Сребреници правим именом - то је био геноцид. У Сребреници се догодио геноцид, то су утврдили и Хашки трибунал и Међународни суд правде. Остаци више од 1.000 сребреничких жртава, који су и даље тамо негде, нас опседају - поновила је америчка амбасадорка у УН Саманта Пауер.

Представник Велике Британије Питер Вилсон, оценио да је негирање геноцида коначна увреда жртвма и да Русија сада њиховим породицама мора објаснити вето.

Обоје су навели да се после овакве одлуке, треба страховати од сличних догађаја у Јужном Судану и Сирији.

Чуркин је на то одговорио да му за ставове о Сребреници лекције могу држати, али тек пошто се присете, пошто се он не сећа да су се у Савету усвајале сличне резолуције поводом догађаја у Вијетнаму или војне интервенције у Ираку.

У моменту када је америчка амбасадорка почела са одговором, председавајући је прекинуо седницу.

Бурне консултације

Кина је пре гласања предлагала да се наставе консултације док се не пронађе заједнички језик у вези са резолуцијом.

Првобитно је било планирано да седница буде одржана јуче, али је одлагана три пута јер није било консензуса о тексту британске резолуције.

Након тога настављене су консултације, а заменик министра иностраних послова Русије Генадиј Гатилов изјавио је раније данас да Русија и остале сталне чланице Савета безбедности УН покушавају да направе "компромисни текст" резолуције о Сребреници, пренео је Спутњик.

- Од почетка смо желели да се резолуцијом изрази подршка Дејтонском процесу - рекао је Гатилов.

- Враћати се изнова на сву ту причу и одређивати ко је крив за геноцид, штавише, сваљивати кривицу на читав народ, конкретно Србе, сматрамо контрапродуктивним - оценио је заменик министра иностраних послова Русије.

Уздржани: Нацрт резолуције не доприноси помирењу

Амбасадори земаља чланица Савета безбедности УН који су били уздржани приликом гласања о британској резолуцији о Сребреници наводе да тај документ никако не доприноси помирењу.

Међу уздржанима била је и Кина, чији амбасадор је још јуче затражио да се наставе консултације док се не пронађе заједнички језик у вези са резолуцијом, док је амбасадор Венецуеле истакао да се његова земља уздржала од гласања сматрајући да текст резолуције није био избалансиран.

Образложио је да је то због тога што текст приписује одговорност само једној страни за злочин у Сребреници". "Не може се кривица приписати једном народу, јер злочин су починиле групе екстремиста", поручио је кинески амбасадор.

Дипломатски представник Венецуеле при УН приметио је да нацрт резолуције није имао подршку ни у региону, због чега његова земља, како је рекао, верује да не би допринела помирењу већ би довела до даљих подела у БиХ.

"Уједињене нације треба да раде на јачању сарадње у региону и на помирењу свих страна", закључио је представник Венецуеле.

Амбасадор Анголе казао је да се уздржао од гласања јер се не слаже са текстом нацрта резолуције, зато што није узето у обзир на исти начин више хиљаде жртава масакара на целој територији Босне и Херцеговине.

Ангола је, како је рекао, очекивала текст који би допринео помирењу у региону, предложени текст никако не би допринео "текућем, крхком процесу помирења", већ би имао негативан утицај на напоре политичара региона у циљу јачања сарадње.

Ангола је такође, додао је, очекивала да финални нацрт резолуције одсликава компромис свих чланица Савета безбедности УН, али се у њему нису препознале све земље чланице.

За амбасадора Нигерије неспорно је да свет не сме заборавити жртве масакра у Сребреници, његова земља подржава да 11. јул буде успостављен као Међународни дан сећања на жртве, али је грађанима региона поручио да оставе прошлост и окрену се будућности.

Рекао је и да се Нигерија залаже за развој институција које би спречиле геноцид, додајући да у томе мора бити појачана регионална и глобална сарадња. Подсетио је такође да је у Нигерији борба против некажњивости злочина национални приоритет и заложио се за јачање глобалних акција на том плану.

Првобитно је било планирано да седница буде одржана јуче, али је одлагана три пута јер није било консензуса о тексту британске резолуције.

17.20 - Велики дан за Србију, спречено бацање љаге на цео српски народ, рекао председник Томислав Николић.

17.10 - Седница Савета безбедности је прекинута, а председавајући је позвао чланице на консултације. Стастанак је прекинут због полемике између представника Русије, САД и Велике Британије, а поводом примедби на ставове које је Русија изнела током гласања о нацрту  резолуције.

16.50 - Русија уложила вето на британски предлог. Америчка амбасадорка Саманта Пауер руски вето назвала "новом мрљом на репутацији Савета безбедности".

16.45 - Кина предложила да се наставе консултације док се не пронађе заједнички језик у вези резолуције о Сребреници. 

16.42 - Усвајање ове резолуције било би контрапродуктивно, рекао је Чуркин. "Уколико ставите овај документ на гласање, Русија ће гласати против". 

16.37 - Британски нацрт није конструктиван и изазива сукобе, оптужује само један народ. Такав приступ је политички мотивисан, није легитиман и не служи напретку у БиХ, рекао је Чуркин. "Овај документ неће помоћи постизању мира".

16.35 - Почиње гласање о предлогу резолуције. Руски амбасадор Виталиј Чуркин предложио минут ћутања за жртве Сребренице. 

16.32 - "Чињеница да су све стране починиле злочине, не значи и да су све стране једнако криве", рекао је шеф УН за људска права. 

16.22 - После Елијасона, Савету се, путем видео линка из Женеве, обраћа шеф УН за Људска права, принц Заид. "Како смо могли бити тако кратковиди и нисмо претпоставили да ће бити убистава", рекао је принц Заед.

16.07 - Почиње седница Савета безбедности. Пре почетка седнице разговарали амбасадори САД и Русије, Виталиј Чуркин и Саманта Пауер. Седница почела излагањем заменика шефа УН Јана Елијасона.

Британски предлог резолуције о Сребреници, по четврти пут за последња 24 часа, нашао се на дневном реду Савета безбедности Уједињених нација, али још увек није познато да ли ће се амбасадори држава чланица, због удаљених ставова Русије и Британије, изјашњавати о том документу.

Седница Савета безбедности о резолуцији о Сребреници, управо је почела у Њујорку, након што је јуче два пута одлагана јер је Русија најавила вето.

Истовремено, Кина је инсистирала на томе да се о резолуцији постигне консензус.

Седница Савета безбедности УН на којој треба да буде размотрен предлог британске резолуције о Сребреници одложена је за среду у 16 часова, сазнаје РТС.

Претходно је седница одложена два пута пошто је Русија најавила вето на предлог британске резолуције, а Кина је раније предложила да се гласање одложи док се не постигне консензус свих чланица Савета безбедности.

Према Танјуговим информацијама из дипломатских извора, договора западних земаља чланица СБ УН и Русије и Кине о предложеном документу нема.

Русија је и после данашњих консултација остала при ставу да ће уложити вето на резолуцију ако се њен текст не измени.

То је треће одлагање седнице, која је првобитно била заказана данас за 16 часова, затим је одложена за сат времена, а потом је дошло и до другог одлагања за 21 сат по средњоевропском времену.

АФП: Русија претила ветом, уследиле консултације у СБ

ЊУЈОРК– Русија је данас чланицама Савета безбедности УН саопштила да планира да уложи вето на текст британске резолуције, након чега су сазване хитне консулатације, јавио је Франс прес, позивајући се на неименоване дипломате.

Франуцска агенција преноси да је седница Савета безбедности УН одложена пошто су САД и Русија одржале хитне разговоре о нацрту британске резолуције о Сребреници.

Заменик амбасадора Русије при УН Петр Иличев оценио је да нацрт „ствара поделе” и да је фокусиран само на „једну страну конфликта”.

Британија издвојила 1,5 милиона евра за обележавање 20. година злочина у Сребреници

У исто време, из Лондона је стигла вест да је британска влада издвојила 1,5 милиона евра за обележавање 20. годишњице злочина у Сребреници.

- Ова средства ће помоћи подизању свести о жртвама геноцида у Сребреници и њиховим породицама, и осигураће да тај догађај не буде заборављен - поручио је британски премијер Дејвид Камерон.

Британија ће целе ове недеље обележавати сребренички масакр, чија је годишњица у суботу, 11. јула. Тим поводом Камерон је јуче у Лондону примио члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића и представнице удружења “Мајке Сребренице”, а у Вестминстерској опатији је организована комеморација.

У петој а затим и у шестој верзији нацрта резолуције Велике Британије о Сребреници, коју је "Политика" добила на увид, руком су прецртане "жене, девојке, мушкарци и деца" и остао је само онај део у коме се каже да се процењује да је било "хиљаде случајева сексуалног насиља са жртвама на свим странама током сукоба у БиХ, укључујући и Сребреницу".

Велика Британија поднела Савету безбедности УН "коначну верзију" резолуције о Сребреници

Велика Британија је Савету безбедности УН поднела нову, шесту верзију резолуције о Сребреници, потврђено је РТС-у у Влади Србије. Како РТС сазнаје, ова верзија неповољнија је за Србију у односу на претходни предлог. Амбасадори Савета безбедности ће о овом документу разговарати на седници која је заказана за уторак у 16 часова.

Како јавља дописник РТС-а из Њујорка, резолуција је пооштрена у односу на претходну верзију у делу који се односи на "негирање геноцида".

У резолуцији се више не помињу имена Радована Караџића и Ратка Младића као одговорних за ратне злочине у Сребреници, јер је судски процес против њих у току.

Савет безбедности УН би данас требало да разматра британски предлог резолуције о Сребреници.

Договорен је и посебан формат за ову расраву, "брифинг" на којем ће своја виђења догађаја у Сребреници представити заменик шефа УН Јан Елијасон и принц Зеид. високи представник УН за људска права.

После тога, уследиће коментари држава чланица, али и шира расправа, од које је, унапред, одустала БиХ, јавља дописник РТС-а.

Да ли ће нека од чланица Савета безбедности приликом евентуалог гласања, уложити ветоза сада није познато.

Текст Нацрта резолуције у целости:

ПП1 Поново потврђујући Повељу Уједињених нација, Општу декларацију о људским правима, и Конвенцију о спречавању и кажњавању злочина геноцида (Конвенција),

ПП2 Подсећајући да државе сносе примарну одговорност за заштиту цивилног становништва и да су дужне да поштују и обезбеђују људска права свих лица на својој територији у складу са својом надлежношћу, сходно релевантним правилима међународног права, и даље потврђујући примарну одговорност сваке државе појединачно да штити своје становништво од геноцида, ратних злочина, етничког чишћења и злочина против човечности,

ПП3 Подсећајући на примарну одговорност Савета безбедности за очување међународног мира и безбедности и изражавајући своју решеност да спречава геноцид,

ПП4 Подсећајући на све пресуде Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију (МКТЈ), основаног резолуцијом 808 (1993) и накнадним резолуцијама у циљу кривичног гоњења лица одговорних за озбиљна кршења међународног хуманитарног права на територији бивше Југославије од 1991. године, и даље подсећајући на пресуду његовог Апелационог већа од 19. априла 2004. (Тужилац против Крстића) у којој се наводи да је почињен геноцид у Сребреници 1995, и пресуду Међународног суда правде од 26. фебруара 2007. у којој је закључено да дела почињена у Сребреници представљају дела геноцида,

ПП5 Констатујући да се ове године обележава двадесетогодишњица геноцида у Сребреници, где је више од 8000 људи изгубило живот, хиљаде људи расељено, као и породица и заједница уништено;

ПП6 Констатујући да су Сребреница и њена околина проглашене безбедним подручјем, у складу са резолуцијама СБ 819 (1993) и 836 (1993); признајући сталну потребу да Савет безбедности и државе чланице даље јачају заштиту цивила у оружаним сукобима; и истичући да Уједињене нације, укључујући Савет безбедности, треба да обрате пажњу на индикације раног упозорења на потенцијални геноцид и да обезбеде брзу и ефикасну акцију ради спречавања или заустављања геноцида, у складу са Повељом Уједињених нација,

ПП7 Признајући да је било невиних жртава на свим странама током сукоба у Босни и Херцеговини, укључујући у Сребреници и околини,

ПП8 Истичући значајну улогу коју у спречавању геноцида имају специјални саветници генералног секретара за спречавање геноцида и одговорност за заштиту (специјални саветници), чија функција подразумева и да буду механизам за рано упозоравање како би спречили потенцијалне ситуације чији исход могу бити геноцид, злочини против човечности, ратни злочини и етничко чишћење, и високи комесар УН за људска права; и констатујући улогу коју редовни брифинзи о кршењу људских права и међународног хуманитарног права, као и говору мржње и подстицању имају у раном препознавању потенцијалног геноцида,

ПП9 Поздрављајући нови Оквир Анализе који је сачинила Канцеларија специјалних саветника као један од инструмената за процену ризика геноцида у свакој ситуацији, и подстичући државе чланице и регионалне и подрегионалне организације да користе релевантне оквире, када је то потребно, као смернице у њиховом раду на превенцији,

ПП10 Надаље подсећајући на обавезу свих држава чланица да испуне своје обавезе у циљу окончања некажњавања и да истраже и кривично гоне оне који су одговорни за геноцид, злочине против човечности, ратне злочине и друга озбиљна кршења међународног хуманитарног права и ; констатујући да је борба против некажњавања за најтеже злочине од међународног интереса који су почињени над цивилима ојачана радом на и кривичним гоњењем ових злочина од стране Међународног кривичног суда, у складу са принципом комплементарности са домаћим надлежностима у кривичним стварима како се наводи у Римском статуту, ад хоц и мешовитим трибуналима и специјализованим већима у домаћим судовима,

ПП11 Констатујући да је кривично гоњење лица одговорних за геноцид и друге међународне злочине пред МКТЈ и домаћим правосудним системима, укључујући Суд Босне и Херцеговине, и даље кључно за процес националног помирења и поновног успостављања и очувања мира у Босни и Херцеговини, и поздрављајући такође снажну регионалну сарадњу између домаћих тужилаштава која доприноси очувању мира, правде, истине и помирењу између земаља у региону.

ПП12 Констатујући да се процењује да је почињено хиљаде случајева сексуалног злостављања са жртвама на свим странама за време сукоба у Босни и Херцеговини, укључујући и у Сребреници; констатујући такође да силовање и други облици сексуалног насиља могу представљати злочин против човечности или конститутивни акт у вези са геноцидом; и подсећајући да силовање и други облици сексуалног насиља у оружаном сукобу представљају ратни злочини и грубо кршење Женевских конвенција и пратећег протокола И.

1. Најстроже осуђује геноцид и сва кршења и злоупотребе људских права и сва кршења међународног хуманитарног права;

2. Најстроже осуђујезлочин геноцида у Сребреници, као што је утврђено пресудама МКТЈ  и Међународног суда правде, и све друге доказане ратне злочине и злочине против човечности почињене током сукоба у Босни и Херцеговини;

3. Сагласан је да прихватање трагичних догађаја у Сребреници као геноцида представља предуслов за помирење, позива политичке лидере на свим странама да признају и прихвате чињеницу о доказаним злочинима као што су утврдили судови, и у том смислу осуђује порицање овога геноцида које омета напоре у правцу помирења, и такође признаје да континуирано порицање дубоко потреса жртве; ;

4. Изражава жаљење и солидарност са жртвама на свим странама у сукобу у Босни и Херцеговини, укључујући и оне у Сребреници, као и њиховим породицама, и позива надлежне власти у Босни и Херцеговини да обезбеде правду за жртве и дугорочну подршку преживелима, укључујући преживеле жртве сексуалног насиља;

5. Потврђује још једном своју подршку Мировном споразуму закљученом у Дејтону и потписаном у Паризу 14. децембра 1995, као и Споразуму о стварању Федерације Босне и Херцеговине, потписаном у Дејтону, 10. новембра 1995. (С/1995/1021, анекс) и позива стране да се строго придржавају својих обавеза који произилазе из тих споразума;

6.Наглашава суштински значај помирења на основу дијалога, прихватања радњи из прошлости од свих страна у сукобу и посвећености правди и подршци жртвама, као основу за јачање безбедности, стабилности и просперитета, како у Босни и Херцеговини тако и у ширем региону; и у том циљу поздравља недавни споразум Парламента и политичких лидера Босне и Херцеговине у вези са амбициозним програмом реформи, који укључује посвећеност мерама за убрзање процеса помирења, и подстиче све грађане Босне и Херцеговине да заједно раде на унапређењу мира, правде, толеранције и помирења;

7. Поздравља рад Међународне комисије за нестала лица и њену помоћ владама Босне и Херцеговине, као и ширем региону, у проналажењу и идентификацији посмртних остатака жртава на свим странама, који је суштински допринео довођењу починилаца пред лице правде;

8. Наглашава важну улогу коју жене и цивилно друштво, укључујући организације жена и лидере званичних и незваничних заједница, могу да имају у посредовању и доношењу пост-конфликтног решења; поново истичући континуирану потребу да се постигне више успеха у спречавању сукоба већим учешћем жена у свим фазама посредовања и пост-конфликтног решавања и посвећивањем веће пажње родним питањима у свим дискусијама релевантним за спречавање сукоба;

9. Позива државе да спречавају и сузбијају геноцид и друге тешке злочине у складу са међународним правом, поново потврђује ставове 138 и 139 Завршног документа Светског самита из 2005. године (А/РЕС/60/1) о одговорности за заштиту становништва од геноцида, ратних злочина, етничког чишћења и злочина против човечности;

10. Позива оне државе које још увек нису ратификовале Конвенцију нити јој приступиле да размотре такву могућност по хитном поступку и да, по потреби, донесу националне законе и прописе како би испуниле своје обавезе у складу са том Конвенцијом;

11. Поздравља напоре да се поведе истрага и кривично гоне сви оптужени за озбиљна кршења међународног хуманитарног права за време сукоба у Босни и Херцеговини, укључујући геноцид у Сребреници, позива све државе да сарађују са Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију, Међународним резидуалним механизмом за кривичне трибунале и националне правосудне системе, укључујући Суд Босне и Херцеговине, и захтева да МКТЈ што експедитивније оконча свој рад, што би представљало виталан допринос унапређењу мира, правде, истине и помирења;

12. Позива државе чланице да по потреби израде образовне програме на основу којих ће будуће генерације извлачити поуке у вези са геноцидом, ратним злочинима, етничким чишћењем и злочинима против човечности из прошлости, како би се спречило њихово евентуално понављање;

13. Подстиче државе чланице да одреде националне контакт особе које би се бавиле заштитом цивила од свирепости  путем ефикасне превенције и реаговања и које би могле да се редовно састају и координирају кораке у циљу размене најбоље праксе у вези са брзим реаговањем и спречавањем свирепости, са другим државама чланицама и релевантним регионалним и субрегионалним механизмима за спречавање и реаговање на масовна зверства, специјалним саветницима и другим релевантним телима Уједињених нација, и с тим у вези признаје одговорност глобалне мреже националних контакт особа у погледу заштите;

14. Поново потврђује значај поука које треба извући из неуспеха Уједињених нација у спречавању геноцида у Сребреници, као што је изложено у извештају генералног секретара у вези са Резолуцијом Генералне скупштине 53/35 (А/54/549), као и позив из овог извештаја упућен међународној заједници да се максимално заложи како се не би дозволило да се такве страхоте поново догоде и одлучује да треба брзо и ефикасно деловати како би се спречило понављање такве трагедије и у том циљу користи сва одговарајућа расположива средства, у складу са Повељом Уједињених нација;

15. Признаје да озбиљна кршења или злоупотребе међународних људских права или озбиљна кршења међународног хуманитарног права, укључујући она која подразумевају сексуално насиље и насиље на родној основи, могу бити рани показатељ пута у геноцид, и с тим у вези поздравља напоре Уједињених нација усмерене ка унапређењу колективног реаговања на будуће ризике кршења и злоупотребе међународних људских права и кршења међународног хуманитарног права кроз Хуман Ригхтс Уп Фронт;

16. Захтева од генералног секретара да обезбеди већу сарадњу постојећих механизама за рано упозорење у циљу спречавања геноцида и других озбиљних међународних злочина, како би се помогло у откривању, процени и реаговању на изворе тензије и тачке ризика, или откривању угроженог становништва, и подстиче генералног секретара да Савету и даље доставља информације и анализе за које сматра да би представљале допринос у том погледу.

(РТС-Блиц-Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер