четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија у поноћ раскинула и економске везе са ЕУ, у потпуности окончавши партнерство дуго 48 година
Хроника

Велика Британија у поноћ раскинула и економске везе са ЕУ, у потпуности окончавши партнерство дуго 48 година

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. јануар 2021.

 Велика Британија је ноћас раскинула и економске везе са Европском унијом, у потпуности окончавши партнерство дуго 48 година.

После политичког напуштања Уније 31. јануара 2020. године, Велика Британија је вечерас у 23.00 по лондонском, а у поноћ по централноевропском времену, напустила и јединствено тржиште ЕУ и царинску унију, који омогућавају слободније кретање људи, роба и услуга медју чланицама.

Разлаз са ЕУ је највећа економска промена с којом се Велика Британија суочила од краја Другог светског рата.

ЕУ разлазом постаје мања, а Велика Британија слободнија, али и изолованија у турбулентном свету, наводи Асошиејтед прес.

Према трговинском споразуму за период после Брегзита, који су договорили 24. децембра, Велика Британија и 27 чланица ЕУ могу да наставе да купују и продају робу без царина и квота од 1. јануара.

Споразум је донео нова ограничења, али за присталице Брегзита он значи потврду независности од ЕУ.

Британски премијер Борис Џонсон, један од водећих заговорника Брегзита, рекао је да је разлаз „фантастичан тренутак“ за његову земљу.

„Имамо нашу слободу у нашим рукама и сада је на нама да је максимално искористимо“, казао је Џонсон вечерас у новогодишњој поруци.

Дефинитиван разлаз уследио је после такозваног прелазног периода од 11 месеци, током којег је Велика Британија остала у економским структурама Уније, док су Лондон и Брисел водили исцрпљујуће и напете преговоре о трговинском споразуму, постигнутом у последњи час за избегавање хаоса на границама и поремећаја у трговини.

Британски званичници инсистирају да су нови гранични системи „спремни за рад“, али и упозоравају да ће бити „неких поремећаја“ у наредним данима и недељама.

Да би смањила ризик од застоја, Велика Британија ће до јула 2021. постепено уводити нове царинске процедуре за производе из ЕУ. Неке царинске процедуре су већ ноћас ступиле на снагу, а односе се на увоз алкохола, дувана, хемикалија и контролисаних психоактивних супстанци, наводи Би-Би-Си (ББЦ).

Поред осталог, од поноћи више не постоји потпуна слобода кретања измедју ЕУ и Велике Британије.

Градјанима Велике Британије који желе да проведу дуже од 90 дана у било којем шестомесечном периоду, у највећем броју земаља ЕУ од ноћас је потребна виза. Туристима неће бити потребне визе за кратка путовања.

Људи који се враћају у Велику Британију из ЕУ могу да унесу до 42 литре пива, 18 литара вина и 200 цигарета, без плаћања пореза.

Држављани ЕУ који желе да се преселе у Велику Британију, изузев Ираца, суочиће се са имиграционим системом као и другде у свету.

Британска полиција је изгубила директан приступ базама података широм ЕУ, о кривичним досијеима, отисцима прстију и особама са потерница.

Трговци из Енглеске, Шкотске и Велса мораће више времена да губе на папирологију када послују са чланицама ЕУ, додаје ББЦ.

Британци су се за излазак из ЕУ определили на референдуму у јуну 2016. године. За излазак је било 52 одсто изашлих бирача, а против 48 одсто.

(Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер