субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија: Лиз Трас изабрана на чело Конзервативне странке, постаће трећа британска премијерка, након Терезе Меј и Маргарет Тачер
Хроника

Велика Британија: Лиз Трас изабрана на чело Конзервативне странке, постаће трећа британска премијерка, након Терезе Меј и Маргарет Тачер

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. септембар 2022.

 Уједињено Краљевство је сазнало ко је наследник Бориса Џонсона на месту премијера. Лиз Трас је изабрана на чело британске Конзервативне странке.

Трас је била фаворит да наследи Бориса Џонсона и преузме власт, док се земља бори са све већом кризом вртоглавог раста трошкова живота.

Министарка спољних послова Трас и њен супарник, бивши министар финансија Риши Сунак су провели лето прикупљајући подршку међу члановима Конзервативне странке, који су на гласању донели коначну одлуку.

Трас (47) ће тако постати трећа британска премијерка, након Терезе Меј и Маргарет Тачер.

Она је стално била испред Сунака (42) у анкетама међу процењених 200.000 торијеваца с правом гласа.

Трка за вођство је почела у јулу, након што је Џонсон најавио оставку након низа скандала и оставки званичника своје владе.

Гласање поштом и путем интернета закључено је у петак, након осам недеља кампање, коју је Трас описала за ББЦ као „најдужи разговор за посао у историји“.

Међутим, гласање можда не одражава опште јавно мњење.

Анкета YоуГов крајем августа је показала да 52 посто сматра да би Трас била „лоша“ или „ужасна“ премијерка.

Четрдесет и три посто рекло је да јој „уопште“ не верује да ће се носити с горућим проблемом раста трошкова живота.

Тхе Сундаy Тимес пише да ће се будући шеф британске владе суочити са „најгорим стањем за новог премијера од Тачер“.

Британију је погодила најгора криза трошкова живота у генерацијама, с двоцифреним порастом инфлације и скоком цена енергије због руског рата у Украјини.

Према анкетама, милиони Британаца кажу да ће са рачунима, који ће порасти за 80 посто од октобра и још више од јануара, бити суочени са болним избором између прехране и грејања ове зиме.

„Ако будем изабрана за премијерку, одмах ћу деловати у вези са рачунима и снабдевањем енергијом“, рекла је Трас за ББЦ у недељу, одбивши да да детаље.

Додала је тада да ће се у року од недељу дана побринути да буде објављено како ће се носити с тим питањем.

Трас је водила кампању на обећању да ће смањити порезе и дати предност економском расту, баш у тренутку када се предвиђа да ће Британија ући у рецесију касније ове године.

У недељу је рекла да ће „унутар месец дана представити потпуни план о томе како ћемо смањити порезе“ и „покренути британску економију“.

Са друге стране, Сунак је обећао даљу подршку владе, како би помогао људима да плате своје рачуне за струју и рекао је да ће обуздавање инфлације бити његов приоритет, нападајући планове супарнице за резање пореза као непромишљене.

„Помагање људима са трошковима живота и рачунима за струју је изнад свега што бих можда желео да радим. Не би требало ништа да искључимо. Мислим, суочавамо се с истинским ванредним стањем. Мислим да свако ко се претвара да ситуација није таква није искрен према земљи“, рекао је за ББЦ у недељу.

Анкете показују јавну подршку превременим општим изборима, а конзервативци се суочавају са растућим изазовом да задрже своју власт која траје 12 година.

Трас је постала министарка спољних послова пре годину дана, након што је обављала низ високих дужности у министарствима, укључујући образовање, међународну трговину и правосуђе.

Започела је свој политички пут као тинејџерка, чланица центристичких Либералних демократа, пре него што је прешла у десничарске конзервативце.

Године 2016. водила је кампању за останак Уједињеног Краљевства у Европској унији, али је брзо променила лојалност када су Британци подржали Брегзит.

Својим смислом за одевање и склоностима фотографисању – позирање у тенку у Естонији и ношење крзнене капе у Москви – донело јој је поређења са торијевском иконом Тачер.

Њен понекад укочени стил постао је видљиво опуштенији, а савезници су покушали да умекшају њен имиџ, откривајући њену љубав према караокама и дружењима.

Објава званичника Конзервативне странке о томе ко ће преузети вођство покреће ланац догађаја.

У уторак ће Џонсон одржати опроштајни говор у Даунинг Стриту.

Потом ће службено поднети оставку краљици Елизабети Другој, након чега ће она позвати његовог наследника да формира нову владу.

Први пут у својој владавини, краљица (96) ће именовати премијера у свом шкотском седишту Балморалу, уместо у Бакингемској палати у Лондону.

То се догађа јер је краљица имала проблема са кретањем и била је присиљена да откаже бројне јавне наступе.

Следећи премијер биће њен 15. откако је краљица преузела престо.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер