субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Већи порез на веће плате?
Хроника

Већи порез на веће плате?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. март 2009.

Влада разматра могућност увођења привременог солидарног пореза, према којој би богатије становништво плаћало више порезе, најавила министарка финансија Диана Драгутиновић. Реч је о порезу на лична примања оних за које држава утврди да су по неком критеријуму богати. Држава разматра и претварање старих дугова предузећа у удео у власништву.

Министарка финансија Диана Драгутиновић наговестила је могућност увођења привременог солидарног пореза, према којој би богатије становништво плаћало више порезе.

"Није реч о порезу на луксуз или имовину, већ о порезу на лична примања оних за које држава утврди да су по неком критеријуму богати", објаснила је министарка.

Реформа пореза на доходак значи да се у потпуности мора одустати од идеје о "синтетичком опорезивању грађана".

"Наша идеја је да закон учинимо једноставнијим и да уведемо двосистемски порез - најмање две пореске стопе за две врсте грађана", рекла је министарка финансија.

Драгутиновићева је оценила да су све различите идеје које се разматрају у фази тестирања, како би се видело какве ће ефекте да произведу.

Премијер Мирко Цвeтковић објаснио је да идеја о увођењу овакве врсте пореза одражава настојање Владе да се држи принципа солидарности и да обезбеди да се плате и пензије не смањују, а да "дође до одређеног пребацивања већих трошкова на оне богатије".

Три милијарде евра за текући платни дефицит

Гувернер НБС Радован Јелашић оценио је да ће Србији у овој години бити потребно најмање три милијарде евра за финансирање текућег платног дефицита, уколико он буде изнад 18 одсто БДП-а, колико је износио у 2008. години, док ће за покривање дефицита буџета бити потребно много мање средстава.

Јелашић је подсетио да се у 2009. години очекује знатно мањи прилив страних инвестиција, због чега би дефицит текућег платног биланса могао да се повећа и због тога се мора наћи извор његовог финансирања, а то је кредит од ММФ-а.

"Повећање дефицита текућег платног биланса аутоматски значи притисак на курс динара, што је разлог више да Србија узме кредит од ММФ-а", нагласио је Јелашић.

Гувернер је оценио да ће приликом склапања аранжмана са ММФ-ом за Владу Србије најважније бити да не погреши у пројекцијама макроекономских показатеља.

Јелашић је додао да у овој години за наплату доспева око четири милијарде евра дуга приватног сектора према иностранству и додао да тек предстоје преговори са иностраним повериоцима и супервизорима да се рефинансирају дугови домаћих компанија и банака.

Прескупа бирократија

"Држава је свесна да има прескупу бирократију. Могуће је смањити број људи, плате, поправити перформансе јавних предузећа која су рупе без дна и којима се веома лоше управља, рекао је Милан Ковачевић, консултант за страна улагања.

Да би се предузећа растеретила старих дугова, Влада најаваљује нове мере-међусобне компензације, замену старог дуга за улог државе у капиталу компаније, а за предузећа која не буду могла да се приватизују, решење ће бити тражење стратешког партенера уз докапитализацију.

"ММФ је дошао да помогне око најважнијег питања, а то је стабилност курса. Ако девизни курс не остане стабилан, имаћемо проблем пошто су сви наши дугови у девизама, а приходи у динарима, тако да бисмо отишли у неку врсту банкротства", сматра економиста, Дана Поповић.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер