понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Србија током 2014. за преговоре са ЕУ потрошила више од пет милиона евра
Хроника

Вечерње новости: Србија током 2014. за преговоре са ЕУ потрошила више од пет милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. април 2015.

ПРЕЦИЗНИХ података колико су Србију до сада коштали преговори са ЕУ нема, а према грубој рачуници, само за једноипогодишњи процес скрининга, односно за анализу 35 поглавља, која је недавно завршена, издвојено је скоро милион евра.

Како нам је речено у Влади, још није подвучена црта о трошковима, јер се процес интеграција финансира из каса неколико институција, које из свог буџета покривају организовање састанака, путовања и остале расходе својих службеника укључених у овај посао.

Држава је прошле године укупно за све европске послове издвојила више од пет милиона евра, преко Канцеларије за ЕУ и министарства без портфеља за европске интеграције и спољних послова, а слична сума предвиђена је и за ову годину.

Већи део тог новца намењен је подршци преговорима о чланству, а према подацима Канцеларије за ЕУ, скоро 3.000 државних службеника било је ангажовано у припреми скрининга. Само током прошле године одржано је 50 састанака у Бриселу и Луксембургу. Скрининг је ефективно трајао 126 радних дана, а тим поводом организовано је тачно 1.989 путовања из Београда у Брисел!

Просечна авио-карта за Брисел кошта око 200 евра, тако да по грубој процени испада да су трошкови превоза за око 2.000 путовања коштали око 400.000 евра. Нека је плаћено само по једно ноћење за наше државне службенике, то је још додатних 200.000 евра, па отприлике још толико за дневнице, које за Белгију износе 103 евра...

Србија у овом послу донекле може да се ослони на финансијску помоћ и из ЕУ, преко претприступних фондова, али и од донатора, међу којима предњаче Шведска и Немачка. Ипак, највећи део мора да покрива сама, као што и стоји у преговарачком оквиру ЕУ.

КОРИСТ ВЕЋА ОД ТРОШКА

ШЕФ парламентарног Одбора за ЕУ Александар Сенић каже нам да посланицима нису достављани трошковници досадашњег преговарачког процеса са Бриселом, али наглашава да је то изузетно компликован и захтеван посао:

- Без обзира на то колико ће нас коштати путовања државних службеника и сам процес интеграција, корист коју грађани имају и коју ће имати од ЕУ, биће неупоредиво већа.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер