петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Слободан Милошевић у шокантној поставци Меморијалног музеја Нирнбершког суђења
Хроника

Вечерње новости: Слободан Милошевић у шокантној поставци Меморијалног музеја Нирнбершког суђења

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. август 2013.

Слободан Милошевић у шокантној поставци Меморијалног музеја Нирнбершког суђења. Бившег председника СРЈ приказали као монструма, иако није ни осуђен у Хагу

РЕВИЗИЈА историје на немачки начин. Да ли је Слободану Милошевићу место уз највеће нацистичке злочинце? Судећи по ауторима изложбе „Међународни судови, од Нирнберга до Хага“ - јесте.

Меморијални музеј Нирнбершког суђења недавно је представио нову поставку у којој су бивши председник СР Југославије и српско руководство приказани као једини кривци за злочине на територији бивше Југославије. Посетиоци тако могу да сазнају о „паралелама“ између Нирнбершког процеса и Хашког трибунала, појединостима о Сребреници (истина, није коришћена реч геноцид), као и о „бруталним акцијама српских војних снага“ у Босни и Херцеговини и на Косову. Наравно, масакри над Србима нису ни поменути.

Аутори изложбе зажмурили су на чињеницу да Милошевић у Хагу није осуђен за злочине који су му се стављали на терет. Чак су поред његове слике поставили и велики постер са паролом „геноцид на Косову“, иако бивши председник и није био оптужен по овом питању.

- Успостављање паралеле између нацистичких злочина и онога што се дешавало на Балкану деведесетих година прошлог века је у најмању руку непримерено, с обзиром на то да има веома мало сличности. По свему судећи, ова музејска поставка се односи на немачку културу сећања и показује да се Немци заправо нису искрено суочили са Холокаустом и свим дешавањима из Другог светског рата - објашњава историчар Чедомир Антић, из Напредног клуба.

Наш саговорник наглашава да су ратни сукоби у бившој Југославији послужили и као вентил за пражњење фрустрација и понижења која су Немци доживели после Другог светског рата.

- Немачка је имала велику улогу у југословенским сукобима с краја прошлог века, а чак су и први пут од Другог светског рата њихови војници пуцали на непријатеља управо на Косову и Метохији - подсећа Антић. - Такође, није мали број немачких научника који неометано тврде како у Хрватској није почињен геноцид над српским народом.

Изложба у Нирнбергу не би требало да нас фрустрира, већ да нас подсети да као држава морамо да дамо све од себе у одбрани својих интереса, али и истине и научне методологије, наглашава Антић.

- Зато није добро што је питање геноцида над српским народом код нас политичко питање, односно да се о њему пише или се заборавља у зависности када је то неком потребно - истиче Антић.

РУАНДА

У Музеју Нирнбершког суђења, иначе финансираног од немачке државе, као тековина Нирнбершког процеса, поред Хашког суда, представљен је и Међународни суд за ратне злочине у Руанди. Уз раме са Милошевићем ту је и бивши премијер Руанде Жан Камбанда, који је за разлику од председника СР Југославије осуђен за геноцид и злочине против човечности.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер