четвртак, 07. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Приступањем програму ИПАП Србија односе са НАТО подиже на највиши ниво
Хроника

Вечерње новости: Приступањем програму ИПАП Србија односе са НАТО подиже на највиши ниво

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. новембар 2014.

Приступањем програму ИПАП (Индивидуални акциони план партнерства) Србија ће војне и политичке односе са НАТО савезом подићи на највиши могући ниво за земљу које није чланица Алијансе. То, ипак, није корак ка пуноправном чланству у Алијанси, а Београд ће и даље сам да бира меру сарадње са Северноатлантским пактом.

 Илустрација ВН

Захтев Србије за приступање ИПАП одобрио је Комитет НАТО за кооперативну безбедност и партнерства, а наша влада ће га верификовати. После тога Алијанса ће званично усвојити овај документ. Споразум не мора да буде потврђен у Народној скупштини.

ИПАП је за Србију био блокиран због опструкције Албаније, али је Тирана због великих притисака водећих земаља Северноатлантског савеза ипак попустила.

Србија је већ чланица Партнерства за мир у оквиру којег има веома блиску сарадњу са НАТО, посебно када је реч о реформи одбрамбеног система и учешћу у међународним мисијама.

Приступањем програму ИПАП та сарадња се продубљује и шири се “понуда” НАТО из које Србија може бирати оно што јој у одређеном тренутку одговара. Четири области су у фокусу: политичко-безбедносна питања, систем одбране, научна сарадња и заштита животне средине и реаговање у ванредним ситуацијама.

Извори “Новости” из НАТО кажу да земље чланице Алијансе уважавају војну неутралност Србије и не намеравају да јој намећу већи степен сарадње од оног који сама жели.

- Србија ће, као и до сада, моћи да бира на који начин жели да сарађује са Савезом, колико жели да учествује у мисијама и какву врсту помоћи жели у реформи одбрамбеног система. Јасно нам је да је сећање на НАТО интервенцију у Србији живо и да је подршка чланству у Алијанси веома ниска. Ипак Србија је показала да је у неким аспектима, попут међународних мисија, активнија чак и од неких чланица - каже извор “Новости”.

Војно-политички аналитичар Александар Радић каже да, иако формално ИПАП не води у пуноправно чланство, то свакако јесте корак ближе НАТО.

- ИПАП дефинише конкретне облике сарадње у оквиру Партнерства за мир. Војска Србије већ има блиске односе са НАТО, веома је активна у тој сарадњи и у новом оквиру ће свакако наставити тим путем. Повећаће се наше учешће у мисијама, као и присуство официра НАТО који учествују у обуци и евалуацији наших јединица.

Црна Гора чека

Следећа држава која ће приступити НАТО вероватно ће бити Црна Гора која се нада да ће ускоро добити позив. У предворју је и Македонија која је спремна за чланство, али је кочи Грчка због спора око имена. Босна и Херцеговина је изразила жељу да приступи савезу, али суштинску препреку представљају односи РС и Федерације.

В. Мијатовић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер