недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: НВО оклеветале Србију Стејт дипартменту
Хроника

Вечерње новости: НВО оклеветале Србију Стејт дипартменту

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. август 2012.

Скандалозно: Податке пуне лажи и грешака о верским слободама у Србији Стејт дипартменту слале овдашње НВО. Држава сваке године указује на грешке у извештају о верским правима, али примедбе не буду уважене.

Стејт дипартмент у годишњем извештају о верским правима у свету оптужује Србију за непоштовање верских права и слобода, а за такву тврдњу смо - сами криви! Државна администрација САД је податке за извештај о верским слободама, у коме постоји низ неистина о стању у Србији, добијала из српских невладиних организација.

Представници бившег Министарства вера кажу да из године у годину шаљу примедбе на пристрасне и нетачне извештаје, али да мало која њихова замерка буде усвојена. Да је, осим извора из Министарства вера, Стејт дипартмент извештај саставио на основу података НВО из Србије, потврдио нам је и Александар Раковић, бивши координатор Међурелигијског савета Министарства вера.

- На сваки извештај последњих година писали смо примедбе, слали праве информације, али и у следећим извештајима исте грешке су се понављале - каже Раковић, за „Новости“. - Дали смо им списак цркава и верских заједница, али га, очигледно, нису користили. Наводи се, на пример, да у Србији слободно делује Грчка православна црква, која овде нема ниједног свештеника, нити је икад затражила регистрацију. Исто кажу и за Македонску православну цркву, која, такође, није поднела захтев за регистрацију. Помињу се неке верске заједнице које су, наводно, одбијене за регистрацију, а оне се и не пријављују, јер не могу да испуне елементарне услове, попут оног да је потребно да имају стотину верника.

У америчком државном извештају пише и да Устав и закони у Србији ограничавају верске слободе, као и да постоји друштвена дискриминација заснована на религијској опредељености или веровањима. Са друге стране, тврде да привремене институције у Приштини у принципу поштују верске слободе предвиђене Уставом и законима.

- Указивали смо на пропусте о ситуацији на КиМ. Просто је невероватно да се верске слободе на Косову и Метохији приказују у позитивном, а у Србији у негативном светлу - сматра Раковић. - Приказали су, чак, да су напади на цркве и вернике дело малолетних пљачкаша. То је бесмислено. Реч је о системским притисцима и константној дискриминацији српског народа и Цркве, која полази од врха тзв. косовских институција и спроводи се као по команди.

Он додаје да је сваки од извештаја Стејт дипартмента последњих година писан пристрасно и да су тенденциозно приказани непостојећи примери верске дискриминације у Србији.

Са тим се слаже и проф. др Богољуб Шијаковић, бивши министар вера, који каже да је Америка унапред донела свој став и да примедбе Србије једноставно нису уважене.

- Реч је о политици. Последње две године чак су мало и ублажавали извештај и мислио сам да су коначно престали са том политиком, али овим новим документом поново креће стара прича - каже проф. Шијаковић. - Испада да је свугде све у реду осим у Србији.

Он објашњава да је једини верски проблем у Србији унутар исламске заједнице, али ту држава не може да се меша.

- Ако неко напише графит који вређа нечија права, па тога има свакодневно на целој планети. То нити је дело државе, нити друштва, већ неког појединца, хулигана - додаје Шијаковић.

И његов наследник у министарству Срђан Срећковић оцењује да верска права нису угрожена и да, чак, мале верске заједнице добијају пропорционално више средстава из буџета, него СПЦ.

- Ни став да постоји протекција СПЦ не стоји - додаје Срећковић. - А о томе колико има верских слобода на КиМ најбоље говори чињеница да су нам манастири и цркве опасани жицом и да их чувају страни војници.

СТАВ АМЕРИКЕ НЕ ТРЕБА ОДБАЦИТИ

Верски аналитичар Живица Туцић има сасвим другачији став и каже да „може да нам се допада или не, али то је став Америке, која не разликује мале и велике цркве“. - Можда је став о Србији прејак, а о Косову преблаг, али то је државни документ, утиче на њихову државну политику и не смемо га багателно одбацити - каже Туцић.

МАНТЕРОВА ДЕПЕША НА “ВИКИЛИКСУ“

Депеша коју је бивши амбасадор САД Камерон Мантер послао у Вашингтон након објављивања извештаја о верским правима за 2007. нашла се на „Викиликсу“. У Мантеровом извештају наводи се да је извештај бурно примљен у Министарству вера и српским медијима, наводећи појединачно како је који медиј извештавао. Он говори и о састанку са представницима Министарства и њиховим замеркама. Износи и свој коментар у коме, између осталог, каже да је српски Закон о црквама и верским заједницама дискриминаторски.

И. Мићевић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер