Početna strana > Hronika > Večernje novosti: Nemci traže brisanje Kosova i Metohije iz Ustava Srbije
Hronika

Večernje novosti: Nemci traže brisanje Kosova i Metohije iz Ustava Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. decembar 2014.

 Beograd -- Poglavlje 35 u pregovorima Srbije sa EU neće biti zatvoreno dok Srbija ne uskladi svoj Ustav sa Briselskim sporazumom, a na udaru je Preambula i članovi o teritorijalnom uređenju, pišu Novosti.

Osim 11 uslova za otvaranje ključnog, kosovskog poglavlja u pregovorima Beograda sa Briselom, Berlin je pred Srbiju isporučio još jedan zahtev: da se naš Ustav uskladi sa dogovorima iz Briselskog sporazuma!

Kako Novosti saznaju, bez ispunjenja ovog zahteva Poglavlje 35 neće moći da se zatvori, pa i članstvo u EU, samim tim, visi o ovom tankom koncu. 

Da li prilagođavanje najvišeg pravnog akta Srbije podrazumeva i brisanje preambule koja jasno kaže da je Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije naše zemlje, zasada nije precizno definisano. Međutim, po mnogima, upravo je to najveća zamka koja se krije u berlinskom paketu i koja zapravo implicira priznavanje nezavisnosti, piše ovaj list. 

Sporne tačke mogle bi da budu i članovi 182 i 16 Ustava, koje se odnose na teritorijalno uređenje Srbije i međunarodne odnose. Brisel bi mogao da traži da se iz Ustava izbaci formulacija da Srbija ima dve pokrajine, kao i da promeni stav da "svi međunarodni ugovori moraju biti u skladu sa Ustavom“. 

Prema informacijama Novosti, na formulaciji sadržine kosovskog poglavlja mesecima je radilo nemačko ministarstvo spoljnih poslova, a srpski zvaničnici su sa tačnom listom uslova upoznati početkom oktobra, kada je u poseti Srbiji bio Ernst Rajhel, specijalni izaslanik MSP Nemačke za jugoistočnu Evropu, Tursku i EFTA. 

Profesor Ustavnog prava Ratko Marković kaže, za Novosti, da se zahtev o usklađivanju Ustava sa Briselskim sporazumom odnosi na sve delove ovog akta gde se pominje Kosovo, a posebno na dva: 

"Očekujem da Brisel traži da se izbaci navođenje AP KiM u delu o teritorijalnom uređenju Srbije, kao i da se izbriše rečenica da će se suštinska autonomija KiM urediti posebnim zakonom. Takođe, Brisel će insistirati i da u Ustavu međunarodno pravo i ugovori imaju primat nad domaćim".

Šef Delegacije EU Majkl Davenport rekao je da pregovori Srbije i EU nisu stali i da nije ništa izgubljeno: 

"Do sada su završeni skrininzi za 23 od 35 poglavlja, a Srbija radi na akcionim planovima za poglavlja 23 i 24".

Nemačka ambasada: Srpska Vlada odavno upoznata sa očekivanjima

Povodom proverene informacije Novosti o 11 uslova Berlina za otvaranja Poglavlja 35, u nemačkoj ambasadi u Beogradu kažu da nije tačno da postoji takav spisak. Ali, oni potvrđuju da će Vlada Nemačke dati saglasnost za otvaranje Poglavlja 35 tek kada obaveze koje proizlaze iz Sporazuma o normalizaciji odnosa iz aprila 2013. godine budu sprovedene u potpunosti i kada Srbija jasno iskaže spremnost da nastavi dijalog sa Kosovom: 

"Srpska vlada je odavno upoznata sa ovim očekivanjima. Sada, nakon što je napokon formirana kosovska vlada, bitno je da se dijalog na visokom političkom nivou što pre nastavi i da doprinese brzom zatvaranju praznina u sprovođenju Sporazuma o normalizaciji odnosa. EU očekuje od Srbije i Kosova dalji napredak u procesu normalizacije odnosa".

Premijer Vučić je poslednjih dana više puta ponovio "da mu niko nije tražio" i da "nigde ne piše da Srbija mora da prizna Kosovo".

(Novosti)