петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерас почиње јеврејски празник Ханука, празник слободе и светлости. Ханука се слави у знак сећања на трогодишњи ослободилачки рат
Хроника

Вечерас почиње јеврејски празник Ханука, празник слободе и светлости. Ханука се слави у знак сећања на трогодишњи ослободилачки рат

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. децембар 2022.

 Са заласком сунца вечерас почиње - Ханука или Хаг хаурим, празник слободе и светлости, који ће трајати до 26. децембра. Ханука се слави у знак сећања на трогодишњи ослободилачки рат, односно ослобођење Јерусалима 165. године пре нове ере, када је "поново упаљено кандило, а идоли избачени из Храма".

Свечаност траје осам дана и за то време у јеврејским породицама пали се осам свећа на осмокраком свећњаку.

Рабин Јеврејске заједнице у Србији Исак Асиел објаснио је да паљење свећа означава једну борбу коју су Јевреји у другом веку пре Нове ере започели против грчке цивилизације.

"Грци су видели да Јевреји црпе снагу из свог учења из Торе и забранили су проучавање Торе, да држе Шабат и да се обрезују и увели су Кип Бога Зевса, који је био потпуна антитеза политеизму оног времена. Грци су покушали да их претопе, али нису успели", рекао је Асиел.

Како је додао једна мала Јудеја успела је да надвлада једну моћну царевину и када су ушли у храм нашли су уље у једном неотвореном ћупу и који је неким чудом учинио да свећнак који је био у храму гори осам дана.

"Ми од тада славимо празник. Осам дана палимо свеће, првог дана палимо једну свећу, и сваког дана по једну свећу. Разлог је што се у светости увек успињемо, а никада не силазимо. Суштина је да један мали пламичак може да се разгори у времену када мислите да вас је обузео потпуни мрак", објаснио је Асиел.

Напоменуо је да је ово радостан празник када деца сваки дан добију по неки мали поклон.

"У Библији број седам је савршенство физичког света, а број осам је увек духовна сфера", рекао је.

Обичаји за овај празник су, како је рекао рабин, да се једе направљено нешто на уљу - крофне или латкес, јело од кромпира.

Поручио је свима да никада не треба очајавати, јер ако је остао пламичак наде он се може разбуктати.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер