Početna strana > Hronika > Vatikan kritikovao presudu Evropskog suda o zabrani raspeća u školama
Hronika

Vatikan kritikovao presudu Evropskog suda o zabrani raspeća u školama

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. novembar 2009.

RIM – Vatikan je kritikovao presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu kojom se prisustvo raspeća u italijanskim državnim školama smatra kršenjem verskih i obrazovnih sloboda.

Sud je presudio u korist Soile Lautsi koja se žalila na odluku državnih škola u njenom gradu na severu Italije da ne uklone katoličke simbole iz učionica.

Ona smatra da raspeća krše sekularne principe kojih bi državne škole trebalo da se pridržavaju i pravo njene dece na sekularno obrazovanje.

Vatikan je saopštio da je raspeće ključni znak poštovanja religioznih vrednosti u italijanskoj istoriji i kulturi i da predstavlja simbol jedinstva i dobrodošlice celom čovečanstvu.

„Religija daje dragocen doprinos nastanku i razvoju morala i od suštinske je važnosti za našu civilizaciju... Pogrešni su i kratkovidi pokušaji da se (religija) isključi iz obrazovanja”, dodaje se u saopštenju Vatikana.

Evropski sud za ljudska prava u utorak je saopštio da prikazivanje raspeća u državnim školama u Italiji narušava verske i obrazovne slobode.

Sud je naveo da se sekularne, državne škole, moraju „držati konfesionalne neutralnosti u kontekstu javnog obrazovanja” koje je obavezno.

„Prisustvo raspeća... učenici svih doba mogli bi lako da protumače kao verski simbol i osećali bi da se obrazuju u školškom okruženju koje nosi žig te religije”, naveo je sud, dodajući da bi prisustvo takvih simbola moglo da uznemiri đake drugih vera ili ateiste.

Po toj presudi, italijanska vlada bi trebalo da plati 5.000 evra na ime odštete Soile Lautsi.

Sud nije tražio od italijanskih vlasti da uklone raspeća.

Na odluku suda je moguće podneti žalbu.

Soile Lautsi je podnela žalbu sudu u Strazburu jula 2006. pošto je italijanski Ustavni sud odbio njenu žalbu.

Njeno nastojenje da se iz državnih škola uklone verski simboli nije dobro primljeno u pretežno katoličkoj Italiji.

(Beta)