петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон: Џозеф Бајден потписао Закон о заштити истополног брака који ће важити на читавој територији САД
Хроника

Вашингтон: Џозеф Бајден потписао Закон о заштити истополног брака који ће важити на читавој територији САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. децембар 2022.

Џозеф Бајден је у Белој кући пред мноштвом званица потписао Закон о заштити истополног брака на читавој територији Сједињених Држава.

Амерички председник је потписујући текст изразио задовољство због „пресудног напретка ка једнакости, слободи и правди, не само за неке, него за све“.

Ово је посебан тренутак за америчког председника који је пре десет година, док је био потпредседник Барака Обаме, јавно заговарао брак за све.

Бајден је у врт Беле куће позвао „групу парламентарних посланика“ из редова демократа и републиканаца, као и „активисте и особе које су водиле судске поступке за право свих на брак“, рекла је у понедељак Карин Жан-Пјер, прва секретарка за медије Беле куће која отворено признаје своју хомосексуалност.

Међу званицама су били музичке и филмске звезде.

Овај закон ће „донети мир милионима ЛГБТКуИ+ и међурасних парова који од сада имају права и заштиту која припада њима и њиховој деци“, рекла је Жан-Пјер.

Истополне заједнице од 2015. штити Врховни суд Сједињених Држава. Али, након историјског заокрета тог суда о побачају у јуну, многи либерали се боје да би се и ово право могло укинути.

Доношењем новог закона укидају се пређашњи закони у којима се брак дефинише као заједница мушкарца и жене, а матичарима се забрањује – без обзира на то у којој савезној држави раде – да дискриминишу парове „због пола, расе, етничке припадности и порекла“.

За нови закон гласали су сви демократски посланици и 39 републиканских, а 169 чланова конзервативне странке било је против.

(Хина, АФП, Н1)

    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер