петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ванг Ји: Односи Кине и Русије издржали тест променљиве међународне ситуације и показали снажан замах развоја. Питање Украјине има сложену историју и порекло
Хроника

Ванг Ји: Односи Кине и Русије издржали тест променљиве међународне ситуације и показали снажан замах развоја. Питање Украјине има сложену историју и порекло

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. март 2022.

 Шеф кинеске дипломатије Ванг Ји рекао је у разговору са руским колегом Сергејем Лавровом да Кина подржава Русију и Украјину да наставе мировне преговоре упркос потешкоц́ама и да подржава напоре Русије и других релевантних страна да спрече хуманитарну кризу великих размера.

„Дугорочно, требало би да извучемо поуку из украјинске кризе, да поштујемо све легитимне забринутости у складу са принципом недељиве безбедности и међусобног поштовања и тражимо дугорочну стабилност у Европи изградњом уравнотеженог, ефикасног и одрживог европског безбедносног механизма“, додао је кинески министар.

Како преноси Кинеска медијска група (ЦМГ) Ванг и Лавров разговарали су у среду у Тунсију, граду на истоку Кине гдесу учествовали на трећем састанку министара спољних послова земаља суседних Авганистану, под предсxедавањем Кине.

После брифинга о тренутној ситуацији у Украјини, Лавров је рекао да је Русија посвећена деескалацији тензија и да ће наставити да води мировне преговоре са Украјином и да одржава комуникацију са међународном заједницом.

"Свет је ушао у нову еру турбуленција и промена, сведочи померањима невиђеним у једном веку", рекао је Ванг.

"Питање Украјине има сложену историју и порекло. Није само резултат дугорочног гомилања безбедносних сукоба у Европи, вец́ и хладноратовског менталитета и блоковске конфронтације. Кина ће наставити да доноси независне судове и задржати објективан став", рекао је кинески министар.

Ванг је нагласио да Кина сматра да се циљеви и принципи Повеље УН морају у потпуности поштовати, да легитимни и безбедносни проблеми свих земаља морају бити схваћени озбиљно и да сви напори који доприносе мирном решавању украјинске кризе морају бити охрабрени.

Говорећи о односима Кине и Русије Ванг је оценио да су они "издржали тест променљиве међународне ситуације, обезбедили прави правац и показали снажан замах развоја".

"Обе стране су одлучније да развијају билатералне односе и имају више поверења у унапређење сарадње у различитим областима", рекао је Ванг додајући да је "Кина спремна да унапреди билатералне односе у новој ери вођена важним консензусом који су постигли двојица шефова држава".

Током састанка, како преноси ЦМГ, две стране су такође размениле мишљења и усагласиле ставове о мултилатералним питањима, укључујући азијско-пацифичку ситуацију, питање Корејског полуострва, механизам БРИКС-а, Конференцију о интеракцији и мерама за изградњу поверења у Азији и Шангајску организацију за сарадњу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер