четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вацлав Клаус: Потомци Судетских Немаца могли би да траже повраћај имовине
Хроника

Вацлав Клаус: Потомци Судетских Немаца могли би да траже повраћај имовине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. октобар 2009.
Група конзервативних сенатора недавно је поднела жалбу Уставном суду у Чешкој, која се односи на утврђивање уставности Лисабонског уговора, о чему ће се разматрати на ванредној седници Владе.

За то време правни стручњаци трагају за начином да се у Уговор унесе одредба да Повеља о основним правима не важи за Чешку, а да се при том текст уговора не промени толико да би изнова морао да буде ратификован у државама чланицама ЕУ.

Председник Чешке Вацлав Клаус сматра да Чешка треба да тражи изузеће из Повеље о основним правима јер би, према његовим речима, потомци Судетских Немаца протерани из Чехословачке после Другог светског рата могли на основу Повеље да траже повраћај имовине.

Већина стручњака одбацује страховања чешког председника као неоснована.

Клаус је раније објаснио да је поставио услов Унији јер се плаши да би Немци, позивајући се на Повељу, могли да заобиђу чешке судове и преко европских судова остваре право на повраћај конфисковане имовине.

Председник Чешке ће пре потписивања Уговора захтевати снажне и обавезујуће гаранције ЕУ да тим уговором неће бити угрожена постојећа имовинска права.

Чешка је последња од 27 земаља чланица Европске уније која тај споразум још није ратификовала. Да би се актуелни уговор потписан у Ници применио, потребна је сагласност читавог европског блока.

Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо раније је затражио од чешког премијера Јана Фишера да пронађе решење које би омогућило да његова држава што пре ратификује Лисабонски уговор, како би могао да ступи на снагу до краја године.

Предложени Уговор требало би да омогући реформу и јачање европских институција, јасније дефинише однос Европске комије и Европског парламента и уведе бројне измене које би омогућиле Унији да боље одговори на спољнобезбедносне и геополитичке изазове.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер