уторак, 07. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Узбуњивач Обрадовић за "НИН": Четири предузећа имала повлашћен положај приликом куповине муниције из "Крушика"; Два предузећа контролише Слободан Тешић, ту је и фирма ГИМ и Бранко Стефановић, а четврто је из Емирата
Хроника

Узбуњивач Обрадовић за "НИН": Четири предузећа имала повлашћен положај приликом куповине муниције из "Крушика"; Два предузећа контролише Слободан Тешић, ту је и фирма ГИМ и Бранко Стефановић, а четврто је из Емирата

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. октобар 2019.

Радник Крушика Александар Обрадовић, који је медијима доставио информације о пословима те фирме са извозом оружја, изјавио је да су га ухапсили и затворили, али да не могу да демантују да је изнео доказе о радњама на штету Крушика. Он је за недељник НИН навео да нико не може да демантује да су четири приватна предузећа имала повлашћен положај приликом куповине муниције из Крушика.

 “Два предузећа контролише Слободан Тешић. Ту је и фирма ГИМ, за коју је као посредник у Крушик долазио Бранко Стефановић, отац министа полиције Небојше Стефановића, а четврто предузеће је из Уједињених Арапских Емирата, али и њега води човек из Србије”, рекао је Обрадовић.

Он је навео да није хтео да ћути, прима плату и да се прави да не зна шта се дешава са предузећем, као и да у Крушику само појединци гласно у канцеларијама причају шта се дешава, већина шапуће.

Према његовим речима, “синдикати су под контролом, јер су многи запослени рођаци и пријатељи синдикалних вођа”.

“Лажу да сам одавао војне тајне. У Крушику нема војних тајни, та ознака је скинута. А да сам  хтео да некоме дан неке податке, могао сам, јер у Крушику те информације и нису баш заштићене”, рекао је Обрадовић.

Говорећи како је изледало хапшење, он је рекао да су “тог 18. септембра дошли у четири возила, пред крај радног времена, у 14.40  и ушли у канцеларију”.

“Било је десетак припадника Безбедносно-информативне агенције. Били су у оделима, али су сви били наоружани. Тада нисам био изненађен, знао сам зашто су дошли. Били су агресивни. Одмах су повишеним тоном питали: 'За кога радиш?, 'Колико те плаћају?' и 'Који су те политичари врбовали?'", испричао је Обрадовић.

Како је истакао, све је радио због Крушика и никакав новац није узео нити је било када радио за неке политичаре.

Обрадовић је рекао да су после 20 минута дошли и полицијски инспектори за високотехнолошки криминал и да су били љубазни.

“Отишли смо до стана, тамо су узели моје рачунаре. Ништа нисам крио. Спровели су ме у главну станицу у Београду. Ту су ми говорили  како је боље да све испричам макар и незванично. Схватио сам из њихових питања да су пратили моје кретање и где сам све ишао”,навео је он и додао да је записник на саслушању потписао у више примерака него што је то обично.

“Не знам коме је то све ишло", рекао је Обрадовић.

Подсетимо, Александар Обрадовић ухапшен је три дана након што је на међународном порталу Армс воч објављена информација да је отац министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, Бранко, умешан у трговину оружјем. Он је у притвору провео готово месец дана.

Да је достављач података из Крушика ухапшен није се знало дуже од 20 дана, а за његово хапшење јавност је сазнала када је НИН објавио ту информацију.

Прво је Апелациони суд у Београду укинуо је решење Вишег суда о одређивању притвора ИТ стручњаку из фабрике Крушик. Како је рекла портпаролка Апелационог суда Мирјана Пиљић за Инсајдер, таква одлука о укидању решења донета је због битних повреда одредби кривичног поступка.

Потом је одлуку о одређивању кућног притвора донео Виши суд.

Посебно тужилаштво за високотехнолошки криминал саопштило је да је истрага против А.О. из фабрике Крушик “усмерена ка радњама које је осумњичени предузео од 2014. године до дана покретања поступка, тако што је радећи на позицијама евидентичара и терминера из разлога личне природе неовлашћено прибављао податке различитих степена тајности о пословању овог наменског предузећа у намери да их преда непозваном лицу". Тужилаштво је навело да је осумњичени те податке, путем рачунарске комуникације, предао страном држављанину, да би та особа један део објавила на Интернету.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер