субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије устоличен у Пећкој патријаршији. Патријарх Порфирије: Косово и Метохија је дом српског народа. Пећка Патријаршија наша најважнија и најсигурнија кућа
Хроника

Патријарх Порфирије устоличен у Пећкој патријаршији. Патријарх Порфирије: Косово и Метохија је дом српског народа. Пећка Патријаршија наша најважнија и најсигурнија кућа

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. октобар 2022.

Патријарх српски Порфирије устоличен је у трон архиепископа пећких и патријараха српских у Пећкој патријаршији, на Косову и Метохији. Чин хиротонисања одржан је на празник Покрова Пресвете Богородице, уз саслужење више архијереја СПЦ. Мир је део Божјег промисла за човечанство и целокупни створени свет, мир који је дар Божји сигуран је и једини непоколебљив, поручио је патријарх у беседи после устоличења.

Беседа Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија одржана 14. октобра 2022. године, на празник Покрова Пресвете Богородице,  на устоличењу у Пећкој Патријаршији

У име Оца и Сина и Светог Духа. Браћо архијереји, презвитери, монаси и монахиње, сви по реду и чину драги гости, верни народе Божји, мноштво разлога сабрало нас је данас у ово вековно седиште српских архиепископа и патријараха, стециште теолога, књижевника, уметника и најумнијих Срба минулих времена.

Мноштво  је повода и разлога, а само је један најважнији, један једини, без којег не би постојао и не би био могућ нити један други. Тај главни разлог је да нас је Пресвета Мати Божја овде сабрала да на празник Њеног Покрова, празник којим обележавамо не један догађај из Њеног живота, као што то обично чинимо на друге Богородичине празнике, већ један догађај из нашег живота, из живота наше Цркве, догађај Њеног чудесног јављања у Цариграду 911. године, када се часним својим Покровом надвила над окупљене вернике, указујући им се прекрасна у свом сјају у лепоти небескога постојања ка коме нас води и за које се за нас Богу моли. Тај прекрасни Покров чудесног ткања, утеха је и радост хришћанима и свим људима добре воље кроз векове и знак сведочанства старања Богоматере за оне који је молитвено призивају.

Прослављање празника Покрова Пресвете Богородице нас православне Србе, као и све друге хришћане, увек изнова радује напросто због тога јер изнова схватамо и подсећамо се да смо Народ Божји, да Богу припадамо и да Његов благослов спасења имамо, да смо у заједници са свима Светима, да имамо Дом Очев – Цркву нашу, али да истовремено припадамо и породици, и нашем народу, и друштву, али и заједници свих народа света.

Тако је Пресвета Богомати – Пећка Красница, како је народ ових крајева зове по предивној чудотворној икони пред којом се молимо у овдашњем храму Њој посвећеном, учинила да  наш данашњи Сабор буде света Литургија коју смо служили за спасење света, за спасење свега створеног, за спасење човека, за спасење читавог људског рода. Дакле, света Литургија, која је и икона и присуство Царства Божјег међу нама, главни је разлог због којега смо данас овде. То је главни разлог због којега је српски Патријарх данас овде: да се заједно са вама моли за све људе, за заједницу љубави, мир и добро које Христос Господ жели и Пресвета Мати Његова.

Све вас овде сабране, али и све који су у духу са нама, где год да се налазе, са овога светог места позивам да се молимо за све људе – и за наше сународнике, али и све са којима живимо овде на овим просторима, укључујући пре свих браћу Албанце, да градимо мир. Градимо заједно мир као што су градиле српске породице са албанским породицама, које су и у добра и у зла вемена чувале ову пећку светињу и свете Дечане. Ти су честити Албанци, без обзира на то што су били муслимани, или баш можда због зато што су били муслимани, искрено верујући људи, знали за моћ молитве, знали да се у православним светињама моли и за њих и њихову децу и да Бог, као апсолутна љубав, не гледа на то ко је ко, већ да су сви Божја деца.

Желео сам да ово одмах на почетку нагласим, подвучем, да снажно истакнем – да сви знају, да нико накнадно не приписује Српској Цркви нешто друго: програм овог Патријарха, програм Српске Православне Цркве – док многи читавом свету желе да наметну немир, када се повећава опасност од најпогубнијег општег рата, од светске катаклизме – јесте мир и само мир. И то прво помирење, праштање и мир са оним који нам је најближи, који нам је први сусед: мир као једина могућност опстанка и наше и њихове деце. Треба да буде свима нама на Балкану јасно да су наша деца најважнија нама који овде живимо, и да шансу, да им омогућимо живот у миру, имамо пре свих осталих – ми. Нико други нашој деци не може пружити такву прилику, нити је заинтересован да им пружи као ми. Зато данас са овога светог места поручујемо Србима и Албанцима и свима који живе на овим просторима – нађимо у себи снагу, препознајмо Бога и чувајмо једни друге, јер жеља за миром сагласна је са основним начелима наше вере и мир је део Божјег промисла за човечанство и целокупан створени свет. Мир који долази као дар Божји сигуран је и непоколебив. Он је истовремено и унутрашњи мир са самим собом и спољашњи мир са свима људима и свима створењима.

Од 13. столећа овде су устоличавани српски архиепископи и патријарси, седели су на пећком трону и носили славно и свештено име. Пећки трон је најближи престо Богу који је наш народ саградио и зато је Пећка Патријаршија наша најважнија и најсигурнија кућа

 И због тога мира на земљи и Царства Небеског ради, служимо свету Литургију, јер то од нас очекује Христос Господ, Кнез Мира. То од нас очекује Мати Његова, али то од нас очекују и наши претходници, свети српски архиепископи и патријарси који су од столовања Светог Арсенија Сремца, наследника Светог Саве, установили освештану традицију Српске Православне Цркве и српског народа да српски Патријарх буде устоличен и уведен у свети трон првојерарха српских у Пећкој Патријаршији.

Од 13. столећа овде су устоличавани српски архиепископи и патријарси, седели су на пећком трону и носили славно и свештено име. Пећки трон је најближи престо Богу који је наш народ саградио и зато је Пећка Патријаршија наша најважнија и најсигурнија кућа. Пећки патријарси, чак и када су услед тешких историјских околности били далеко од овог трона, душом њиховом и мислима њиховом и читавим бићем увек су били везани за овај трон – за српски православни Јерусалим.

Ако заборавим, тебе Пећи, нека ме заборави десница  моја. Нека се прилепи језик мој за грло моје ако те не споменем Пећка Патријаршијо

Отуда и друго име  наше помесне Цркве јесте Пећка Патријаршија; отуда и када смо далеко одавде за нас дословно важе стихови какве су Јевреји појали на рекама вавилонским: Ако заборавим, тебе Пећи, нека ме заборави десница  моја. Нека се прилепи језик мој за грло моје ако те не споменем Пећка Патријаршијо… Јер, одавде целом српском народу долазио је и долази Божји благослов Светог Саве и светих архиепископа: Арсенија, Никодима и Данила,  и светих патријараха: Јоаникија, Јефрема, Спиридона, Макарија, Пајсија, Арсенија. Тај благослов Божји чува све наше светиње на Косову и Метохији којих је као звезда на летњем небу, чува тако Цркву Христову и чува српски православни народ да опстане у свом дому, јер су Косово и Метохија дом српског народа. Овде смо се родили за Христа, овде у Пећкој Патријаршији, Дечанима, Грачаници, Светим Архангелима и другим призренским храмовима, смо видели светлост истиниту, примили Духа Небеснога, стекли веру истиниту поклањајући се Тројици нераздељивој.

И кад год дођемо на Косово, враћамо се као блудни син који се враћа дому очевом из страних земаља

И кад год дођемо на Косово, враћамо се као блудни син који се враћа дому очевом из страних земаља. Нико данас, морамо то знати, не гради, не чува и не држи Пећки трон као што то чине часне монахиње овде у Пећкој Патријаршији, као и многи монаси и монахиње широм наших светиња на Косову и Метохији, аи и ви, браћо и сестре, православни Срби који живите овде на Косову и Метохији. Ви сте ти који уздижете Пећки трон највише што се може узнети! Ваш живот и вера су део општег савеза са Богом и са Косовским заветом. Наша међусобна подршка и наше заједничке молитве део су наше нераскидиве заједнице која је изван сваке идеологије.

Стога, браћо и сестре, као педесет и седми поглавар Српске Православне Цркве, са овог светосавског трона у који сам милошћу Божјом данас уведен, позивам вас да заблагодаримо Пресветој Богородици која Покровом својим светим закриљује, чува и спасава наш крстоносни род и својим молитвама узводи нас да видимо светлост истинуту која је  сам Син Њен љубљени, Христос Господ и Спаситељ наш, да  ходамо стопама Његовим на голготском путу, на коме смо много пута у историји били распети са Њим на крсту, али увек и увек васкрсавали, јер су наши свети преци усадили у нас дух самоспознаје, покајања, богољубља и човекољубља.

Још се молимо да заступањем Пресвете Богородице, Мајке Божје, Син Њен и Господ наш подари толико неопходан мир свима и у наше дане: мир у нашим срцима, мир у нашим породицама, мир у нашем друштву, мир у нашем народу, мир нашим суседима, мир у свему свету и, изнад свега, мир и непоколебивост Светих Божјих Цркава. Амин.

10:44

Патријарх Порфирије уведен у трон патријарха српског

Патријарх Порфирије устоличен је у Пећкој патријаршији, а у древни свети трон архиепископа пећких и патријараха српских увели су га најстарији архијереји - митрополит дабробосански Хризостом и митрополит црногорско-приморски Јоаникије.

Митрополити су уручили патријарху симболе патријарха - панагију, односно икону коју епископ носи на прсима, а на којој је представљена Богородица са малим Христом на рукама, док је на другој страни Исус Христ или Света Тројица у виду три анђела, затим жезал - штап и свечану одежду - зелену мантију.

Увођење у трон пратили су повици присутних "аксиос" (достојан). 

10:40

Грамата о устоличењу патријарха Порфирија

Епископ Зворничко-тузланси Фотије, члан Синода СПЦ, чита грамату о устоличењу Патријарха Порфирија.

10:22

Причешће архијереја и верника

Епископи, предвођени патријархом Порфиријем, примили су свету тајну причешћа, евхаристију, након чега је почело причешће окупљених верника.

Након причешћа, уследиће замолна молитва, а затим ће архијереји изаћи и почети свечани чин устоличења, рекао је ђакон Будимир Кокотовић.

09:15

Патријарх уведен у престо на олтару

Чин устоличења почиње у првом делу литургије када два по чину најстарија архијереја уводе патријарха у престо на олтару, објаснио је за РТС ђакон Будимир Кокотовић.

"Након завршетка, то јест, на крају свете архијерејске литургије, увешће га у дрвени трон пећких патријараха у којем су седели сви архиепископи и патријарси, од Арсенија Сремца који је пренео седиште у Пећку патријаршију до њеног укидања", истакао је Кокотовић.

Напоменуо је да ће му се тада предати панагија Срба светитеља, која је израђена у Паризу по налогу краља Александра и краљевске владе, након чега ће патријарх изнети прву беседу са пећког трона.

08:55

Почела литургија у Пећкој патријаршији

Света архијерејска литургија, којом почиње чин устоличења патријарха српског Порфирија, одржава се у Пећкој патријаршији.

08:23

Архимандрит Иларион: Пећка патријаршија је српски Сион

Архимандрит Иларион и именовани епископ новобрдски каже да чин устоличења говори о континуитету једног од основних стожера идентитета нашег народа на овим просторима, а то је СПЦ. И због тог континуитета је ово велики дан, јер показује да он сеже дубоко у древност.

Пећка Патријаршија је, како каже, српски Сион јер је Свети Сава желео да Пећка патријаршија буде светионик за све цркве под њеном јурисдикцијом од добијања аутокефалности 1219. године.

07:22

Све спремно за чин устоличења 46. поглавара СПЦ

Патријарх Порфирије је од прексиноћ на Косову и Метохији и у Пећкој патријаршији и све је спрно за сам чин устоличења на трон патријарха српских.

Други је пут од сукоба 1999. године и то није утицало упркос свим недаћама које од тада има и српски народ и СПЦ који заједно успевају да се очувају на КиМ. Очувана је и Пећка патријаршија која осам векова чува свештени трон у који се уводе наследници Светог Саве.

После васпостављања јединства СПЦ 1920. године настављена је традиција устоличења у пећки трон од добијања аутокефалности 1219. године.

Овде је пре 12 година устоличен и покојни патријарх Иринеј.

У Пећкој патријаршији дaнас се очекује већи број верника, а служби ће присуствовати више архирејеа након чега ће уследити сам чин устоличења. 

Полиција је успоставила посебне мере око самог манастира и његових прилаза. 

Уз саслужење више архијереја Српске православне цркве, патријарх српски Порфирије ће служити свету литургију током које ће бити обављен свечани чин његовог устоличења у најсветији трон архиепископа пећких и патријараха српских.

На устоличењу у Пећкој патријаршији очекује се велики број верника, а посебне јединице косовске полиције задужене за безбедност манастира и цркава на Космету појачале су мере око самог манастира и његових прилаза.

Патријарх српски Порфирије је 46. поглавар Српске православне цркве. Изабран је у фебруару прошле године и убрзо након тога устоличен је у Саборној цркви у Београду.

Будући да, осим титуле поглавара српског, носи и титулу митрополита Београдско-карловачког и архиепископа Пећког, он се устоличује и у Пећкој патријаршији. Међутим, ово устоличење је одлагано пре свега због пандемије коронавируса.

Седмо устоличење након уједињења

Патријарх Порфирије је седми патријарх који ће бити устоличен у Пећкој патријаршији након поновног уједињења СПЦ, односно након 1920. године, и други патријарх устоличен после сукоба на Косову и Метохији 1999. године.

Пре њега, 2010. године, ту је устоличен и патријарх Иринеј.

Ово значи да устоличење није прекидано ни након свеукупних промена на Космету, које су се негативно одразиле и на српски народ и на Српску православну цркву. Црква је са својим народом успела да се очува на КиМ, а очувана је и Пећка патријаршија.

Очувана свесрпска светиња

Осам векова свесрпска и православна древна светиња манастир Пећка патријаршија под својим сводовима чува свештени трон у који се уводе наследници Светог Саве и са којег архиепископи и патријарси управљају бродом Христове цркве у границама своје канонске јурисдикције.

Након успостављања јединства СПЦ 1920. године обновљена је и традиција устоличења у пећки трон, од добијања аутокефалности 1219. до данашњих дана.

Иначе, устоличењу патријарха Порфирија требало је да присуствују и министар Ненад Поповић и председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић, којима представници привремених институција јуче нису дозволили улазак на територију Косова и Метохије. 

Пре два дана је и директору Канцеларије за КиМ Петру Петковићу забрањена посета јужној покрајини и присуство устоличењу патријарха.

(СПЦ-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер