понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Урсула фон дер Лајен и Ентони Блинкен: Запад је решен да упути још много веће испоруке тешког наоружања Кијеву, јер се спрема на дужи рат у Украјини који ће трајати бар до краја године, a вероватно и много дуже
Хроника

Урсула фон дер Лајен и Ентони Блинкен: Запад је решен да упути још много веће испоруке тешког наоружања Кијеву, јер се спрема на дужи рат у Украјини који ће трајати бар до краја године, a вероватно и много дуже

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. април 2022.

Запад је решен да упути још много веће испоруке и тешког наоружања Кијеву јер се спрема на дужи рат у Украјини који ће трајати бар до краја године, а вероватно и много дуже, јављају званичници и медији у Европској унији (ЕУ) и САД.

То је потврдила председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, док је амерички државни секретар Ентони Блинкен европским савезницима пренео сазнања Вашингтона да све војне и обавештајне процене говоре да ће се рат између украјинских и руских снага заоштрити и наставити без изгледа да се захуктале војне машинерије зауставе у неко догледно време.

Урсула фон дер Лајен је поручила грађанима ЕУ да се морају припремити на то да ће рат у Украјини трајати „можда чак и годинама“ и затражила да се Кијеву што пре испоручи што више оружја, док је немачки министар правосуђа Марко Бушман одбацио замерке да ЕУ постаје страна у рату јер испоручује и тешко наоружање властима у Кијеву.

Бушман је изјавио да "Украјина води легитиман одбрамбени рат... Па зато подршка у оружју не може довести до тога да постанемо страна у рату".

Амерички државни секретар Блинкен и саветник за националну безбедност Џејк Саливен су, пренела је тв мрежа Си-Ен-Ен (ЦНН), позивајући се на изворе Стејт Департмента, у суштини и од европских савезника добили потврду за америчку процену да војни сукоб у Украјини не може да се оконча у неко догледно време.

Начелник америчког Здруженог генералштаба генерал Марк Мили је у Одбору за војна питања Сената изнео процене Пентагона да ће рат у Украјини "бити дуготрајан, не знам баш да ли деценију, али свакако више година".

Један званичник Стејт департмента је медијима рекао да је Блинкен са савезницима "размотрио забринутост да ће рат (у Украјини) дуго трајати и све се свело на то како тај сукоб што пре зауставити".

Црне слутње око рата у Европи видно забрињавају и друге делове света, посебно Азију, јер је тај сукоб изазвао нестабилност светских размера.

Па тако Кина одбија да осуди руску "војну операцију" у Украјини, јер сматра да је Москва оправдано забринута због ширења НАТО, иако Пекинг подржава суверенитет држава, а у хонгконшком дневнику "Саут чајна морнинг пост" (Соутх Цхина Морнинг Пост) је освануо коментар у којем су на удару Америка и НАТО.

"Запад коначно сноси срамоту да није очувао мир у Европи", пише овај лист.

"Русија јесте извршила агресију на Украјину, али су дуга историја експанзионизма и жеља за светском превлашћу САД и НАТО довели рат у Европу... па чак и сад кад би пут мултиполарне коегзистенције могао обновити мир, Запад напротив ствара простор да Украјина плати цену западне насртљивости", додао је лист.

Угледни индијски стручњак за медјународне односе и геополитику М.К.Бадракумар сматра да Блинкен и амерички званичници "нису истражили дипломатске путеве с Русијом као могући мост за окончање украјинског рата, па у таквим околностима, савршено јасно, мировни преговори Москве и Кијева не могу да напредују".

Бадракумар закључује да је "велико питање: да ли Бајденова влада жели да се тај сукоб оконча и мир постигне кроз преговове", и наглашава да "одговор изгледа гласи: не, јер чињенички САД доливају ватру на тај сукоб".

Индијски аналитичар напомиње да "Блинкен о томе није са шефом руске дипломатије Сергејом Лаворовом разговарао још од 15. фебруара, а председник САД Џо Бајдан не даје никакав знак да би могао да размени мишљење с руским председником Владимиром Путином, примећују медији у ЕУ".

Штавише, указује Бадракумар, Бајден је управо одобрио додатну војну помоћ Кијеву од 800 милиона долара, која укључује тешко наоружање и ласерски водјене ракете и дронове, тако да је Украјини од краја фебруара укупно додељена војна подршка од две милијарде и 600 милиона долара, док Бајден очекује да Конгрес прихвати његов захтев да се Кијеву у целини одобри војна помоћ од шест и по милијарди долара.

Американци и Британци су такодје саопштили да ће поново њихови војни стручњаци обучавати украјинске војнике.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је на заседању шефова дипломатија НАТО ових дана изјавио да су "атлантски савезници досад обучили на десетине хиљада украјинских војника".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер