четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Упркос дипломатском спору, срдачан сусрет Чавеса и Клинтон на инаугурацији председнице Бразила
Хроника

Упркос дипломатском спору, срдачан сусрет Чавеса и Клинтон на инаугурацији председнице Бразила

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. јануар 2011.

Председник Венецуеле Уго Чавес и америчка државна секретарка Хилари Клинтон у Бразили су се руковали и разменили неколико, како се чинило, срдачних реченица, упркос дипломатском спору око именовања америчког амбасадора у Венецуели.

Двоје званичника су се срели на инаугурацији бразилске председнице Дилме Русеф, али засада није познато о чему су разговарали, јавио је АП.

Чавес је сусрет описао као "пријатан," али није изнео ближе детаље.

- Поздравили смо се. Она се веома спонтано насмешила, а ја сам је поздравио с подједнаком срдачношћу - рекао је Чавес новинарима.

Протекле недеље две владе су додатно заоштриле већ затегнуте односе због одбијања Венецуеле да да агремен Ларију Палмеру, дипломати кога је Стејт дипартмент одредио за амбасадора у Венецуели.

Да ситуација буде компликованија, Венецуела је првобитно прихватила Палмерово именовање, али Чавес је накнадно променио став рекавши да не може да прихвати дипломату који даје изјаве како је морал у венецуеланској војсци низак и оптужује Венецуелу да пружа уточиште колумбијанским побуњеницима.

Стејт дипартмент је саопштио да стоји иза Палмера, а Чавес је позвао САД да, ако хоће, протерају венецуеланског амбасадора из Вашингтона и прекину дипломатске односе.

Америчке власти су после тога укинуле визу венецуеланском амбасадору Бернарду Алверезу, практично га онемогућивши да даље обавља ту дужност.

Обе земље су отада "ушанчене" на својим позицијама. Чавес је протеклих дана одбијао да уопште коментарисе америчку одлуку.

Он сматра да је Палмер указао непоштовање венецуеланској влади, изразивши забринутост по неколико осетљивих питања, укључујући оптужбе америчког министарства трезора да три човека из Чавесовог ужег круга помажу колумбијанским побуњеницима оружјем или подршком трговини дрогом.

Односи САД и Венецуеле, чија се економија у великој мери ослања на продају нафте САД, затегнути су и због притиска који је Чавес извршио на националну скупштину да му изгласа специјална овлашћења да заобидје парламент и проглашава законе декретом.

Опозиција је осудила такав корак, а сличну забринутост изразио је и Стејт дипартмент.

Неизвесно је да ли ће срдачни сусрет Клинтонове и Чавеса помоћи ублажавању тензија.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер