среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извршни савет Унеска уврстио расправу о чланству Косова у дневни ред за 21. октобар; Против стављања на дневни ред биле Русија, Кина, Куба и Аргентина
Хроника

Извршни савет Унеска уврстио расправу о чланству Косова у дневни ред за 21. октобар; Против стављања на дневни ред биле Русија, Кина, Куба и Аргентина

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. октобар 2015.

Извршни савет Унеска ће расправљати о чланству Косова у тој организацији 21. октобра, након што је та тема постала 43. тачка дневног реда 197. седнице савета. Ову одлуку су осудиле Русија, Кина, Бразил, Аргентина, Куба и Шпанија. Све водеће земље ЕУ и НАТО, предвођене САД и Немачком подржавају албански предлог да "Косово" постане члан Унеско. 

Током изјашњавања о дневном реду, већина чланица је изнела став да се "пријем Косова сматра тачком дневног реда, али да то не значи да је одлука донета".

"Ми сматрамо да је то већ на дневном реду и то није никакав преседан. Верујемо да је право сваке суверене државе да изрази своје ставове", рекао је представник Велике Британије.

Шпанија је истакла да присуство овог предмета на дневном реду ни у ком смислу не прејудицира исход расправе о чланству, што је, како је наведено, посебно важно рећи у случају земаља које нису признале суверенитет те територије, као што је Шпанија.

Неслагање са одлуком да се на дневном реду нађе и пријем Косова изразили су представници Русије, Кине, Кубе и Аргентине.

За "Косово" у Унеско САД, Немачка, Француска, Британија...

Предлог да самопроглашена држава Косово постане чланица Унеско поднели су Албанија, Аустрија, Бахреин, Белизе, Буркина Фасо, Чад, Костарика, Обала Слоноваче, Данска, Доминиканска република, Салвадор, Естонија, Финска, Француска, Габон, Гамбија, Немачка, Гана, Гренада, Гвинеја, Хаити, Хондурас, Ирска, Јордан, Кувајт, Летонија, Лесото, Луксембург, Монако, Холандија, Оман, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Катар, Саудијска Арабија, Сенегал, Словенија, Сомалија, Јужни Судан, Шведска, Того, Турска, УАЕ, Уједињено Краљевство, Танзанија, САД и Вануату.

Дневни ред је усвојен консензусом, без гласања.

За изгласавање одлуке о Косову на Генералној скупштини биће потребна двотрећинска већина земаља чланица.

Извршни савет има 58 чланица, од којих су 32 признале Косово, а двадесетак од тих земаља већ је подржало аблански захтев за пријем Косова у Унеско.

Ако питање пријема Косова данас буде уврштено у дневни ред о њему би се могло расправљати и гласати око 20. октобра, пред крај заседања Извршног савета.

Одлука се доноси већином гласова, а уколико предлог буде прихваћен коначну одлуку о пријему Косова у чланство доноси Генерална конференција Унеска која заседа од 3. до 18. новембра.

(Агенције-НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер