среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извршни савет Унеска подржао пријем Косова у ту организацију
Хроника

Извршни савет Унеска подржао пријем Косова у ту организацију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2015.

Већином гласова Извршног савета Косово предложено за пријем у Унеско. За гласало 27 чланова тог тела, 14 против, а 14 је било уздржано. Представници Русије и Кубе, уз подршку Индонезије, покушали да одложе изјашњавање. Коначну реч о пријему Косова даје Генерална конференција Унееско у новембру.   

 

Извршни савет Унеска одлучује у Паризу о предлогу препоруке за пријем Косова у чланство у тој организацији, јавља РТС.

Како преноси РТС, Косово је на седници Извршног савета Унеска представљено без симбола, а у згради Унеска налази се и "косовски шеф дипломатије" Хашим Тачи, који је ушао на седницу, али убрзо и напустио салу. 

Како преноси РТС, Косово је на седници Извршног савета Унеска представљено без симбола, а у згради Унеска налази се и косовски шеф дипломатије Хашим Тачи, који је ушао на седницу, али убрзо и напустио салу.

Јавни сервис преноси да су представници Русије и Кубе затражили одлагање седнице.

Председик Извршног савета је то одбио, наводећи да је иницијатива закаснела.

Представник Кубе је потом затражио паузу, јер је према његовом мишљењу, прекршена процедура, сазнаје незванично РТС.

На пленарној седници Извршног савета Унеска требало би данас после подне да се гласа о предлогу Албаније и групе држава за пријем Косова у ту организацију, а Србија је позвала чланице Унеска да тај захтев одбију и одбаце. Седница почиње у 15 часова.

Уколико предлог буде усвојен, онда ће о пријему Косова одлучивати Генерална конференција Унеска где се одлучује двотрећинском већином између 195 држава чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.

Државни и црквени врх и представници САНУ, на јуче одржаном састанку у згради Председништва, позвали су чланице Унеска да захтев "Косова" и земаља које тај захтев подржавају одбију и одбаце.

У Извршном савету је 58 држава од којих су 32 признале једнострано проглашену косовску независност, а око 20 је подржало захтев Албаније.

У закључцима са тог састанка је указано и да Српске цркве и манастири на Косову и Метохији припадају баштини у власништву Српске православне цркве и Републике Србије, и да би свако отимање те баштине значило недвосмислено угрожавање опстанка најзначајнијих религијских, културних и историјских споменика српског народа, али и европског и светског културног наслеђа на Косову и Метохији, али и српског становништва које и даље живи на том подручју.

"За изгласавање предлога потребна је проста већина гласова, а гласови уздржаних се не рачунају. Најреалније је да ће се пре гласања повести расправа коју су најавиле неке државе. Такође, могуће је и да се простом већином изгласа затварање дебате, као и неко алтернативно решење", рекао је Тањугу амбасадор Србије при тој организацији УН Дарко Танасковић.

Русија, Куба, Кина, Аргентина, Шпанија и Бразил успротивили су се идеји да творевина попут Косова може да буде члан Унеска и најавили да ће образложити своје ставове на пленарној седници.

Уколико предлог буде усвојен, онда ће о пријему Косова одлучивати Генерална конференција Унеска која ће бити одржана од 3. до 18. новембра.

Одржан протест студената Београдског Универзитета против примања Косова у Унеско

Око 150 студената Београдског Универзитета окупило се око 11.30 сати испред Правног факултета одакле су кренули у мирну протестну шетњу како би указали на неслагање с могућим пријемом Косова у Унеско.

Студенти су од Храма светог Саве ка Цркви светог Марка кренули тачно у 12.44, симболично одабрано време као упозорење на то да пријем Косова у Унеско представља кршење Резолуције 1244.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер