среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УН: Због рецесије 90 милиона људи екстремно сиромашно
Хроника

УН: Због рецесије 90 милиона људи екстремно сиромашно

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јул 2009.

ЖЕНЕВА – Глобална рецесија је од свог почетка гурнула у екстремно сиромаштво 90 милиона људи, саопштиле су Уједињене нације, уз упозорење да би смањење иностране помоћи могло да изазове још више случајева глади и болести.

Генерални секретар УН-а Бан Ки-мун је изјавио да су сиромашни и раније били највеће жртве економске кризе и апеловао на развијене земље да не смањују буџете за помоћ, пренео је Ројтерс.

Пo подацима УН-а, тренутно у екстремном сиромаштву живи 55 до 90 милиона људи више него што се очекивало пре него што је светска привреда запала у кризу.

Земљама у развоју, чији је брзи привредни раст смањивао број сиромашних, више не предстоји тако светла будућност.

Бан је у предговору УН-овом годишњем извештају о напретку позвао владе земаља донатора да наставе да обезбеђују средства за пројекте попут изградње тоалета за 1,4 милијарде људи који их немају, услед чега су изложени повећаном ризику од заразе.

Неколико хуманитарних организација је такође саопштило да је због економске кризе све више људи болесно.

„Мањак иностране помоћи ће вероватно довести до значајног броја смртних случајева и обољења који су могли да се избегну”, наводи се у извештају УНАИДС-а и Светске банке.

Међународна федерација друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца, која окупља 186 националних организација, упозорила је на растућу опасност од епидемије денг грознице, менингитиса и других болести, за које ће сиромашним земљама бити потребна помоћ да би се с њима избориле.

У извештају те организације се упозорава да ће богате државе смањењем помоћи саме себе изложити већем ризику по јавно здравље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер