недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Улрике Луначек: Европа неће други Кипар
Хроника

Улрике Луначек: Европа неће други Кипар

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. мај 2011.

Поновно увођење граничних контрола у Европској унији и несолидарне мере у економској и политици према имигрантима су биле тешко искушење за заједницу 27 држава, бар према мишљењу Улрике Луначек, посланице Европског парламента из аустријских “Зелених”, која је задужена да у том телу реферише и о питањима Косова.

Има ли одјека на писмо вас и ваших колега Ханеса Свободе и Тање Фајон о либерализацији визног режима за Косово?

– Од мађарског председништва ЕУ смо добили уверавања да ће се о томе расправљати у јуну на сесији Савета министара у ширем контексту безвизног режима. Још један проблем у државама чланицама Европске уније је нови талас азиланата из Србије и Македоније, који путују захваљујући визним слободама, посебно у Белгију и Шведску. То има велики утицај на наше напоре за отварање визног дијалога са Косовом, јер свака даља одлука у вези с Косовом зависи од резултата процена “визних порука” у механизму мониторинга Србије и Македоније. Због тога Србија и Македонија треба да предузму оштре мере да би поручиле јасно својим грађанима да путовање без виза није за оне који траже азил.

Како коментаришете одлуку председника Тадића да не иде у Пољску будући да је председница Косова Атифете Јахјага била присутна на Самиту земаља централне и југоисточне Европе?

– Један од циљева дијалога Косово - Србија су „добросуседски односи”. Србија, дакле, мора да покаже да је спремна да их развија с независним Косовом. И зато сам веома критична према таквом ставу председника Тадића. Потпуно је неприхватљиво да земља која је са суседном државом у дијалогу у коме посредује ЕУ и у процесу на путу ка интеграцији у Унију, бојкотује међународне конференције. Хапшење Младића је био нужан и дуго очекиван корак. Али, Србија не сме да се задовољи тиме како би добила статус кандидата. Развијање добрих односа са суседним независним Косовом ће такође бити важно. Стога је бојкот међународних конференција, попут ове у Варшави, или још један недавни пример – одсуство српских парламентараца на седници о Западном Балкану која је у Европском парламенту одржана у априлу – недопустиви су.

Какво је ваше виђење идеје поделе Косова?

– Из мог угла, а такво мишљење дели велика већина у Европском парламенту, јасно је да ни статус Косова нити његова подела не могу бити тема у дијалогу између Србије и Косова.

Да ли сте задовољни током преговора између Београда и Приштине?

– Не могу да оцењујем досадашње резултате. Прерано је за јасну слику о томе шта ће се постићи. Стварна решења за побољшање живота грађана ће морати да се нађу. У оквиру овог дијалога је, такође, да се обе земље приближе Европској унији.

Да ли је услов за улазак Србије у Европску унију признавање независности Косова, за шта се ви залажете?

– Након добијања статуса кандидата – а који је могућ само ако буде напретка дијалога Косово - Србија, између осталог – Србија ће морати да испуни много више услова на путу да постане чланица Европске уније, што ја подржавам. Сигурна сам да су Влада Србије и друге институције свесни да нико у ЕУ неће искрено прихватити други Кипар, односно подељену земљу с границама које нису прихватљиве за све, а која треба да постане чланица Европске уније.

(Дневник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер