субота, 09. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Железари Смедерево упаљена друга висока пећ; Александар Вучић - Од данас правимо нових један одсто раста за Србију
Хроника

У Железари Смедерево упаљена друга висока пећ; Александар Вучић - Од данас правимо нових један одсто раста за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

СМЕДЕРЕВО - У Железари Смедерево је упаљена и друга висока пећ, чему је присуствовао и премијер Александар Вучић. Пећ, која је иначе носи назив пећ 1, у рад је пуштена након четири године од гашења, а у Железари ради висока пећ 2.

Пећ број 1 почела је да ради 1971. године, а угашсена је први пут 1987. године ради генералног ремонта, када је почела да ради модернија висока пећ 2, чији је максимални капацитет 95.000 тона месечно.

Висока пећ 1 је поново почела да ради тек 2005. године, да би је бивши власник Железаре, амерички Ју-Ес-Стил, угасио 2011. године. Када је реч о покретању те пећи, потребно је да прође 10 до 15 дана до потпуне стабилизације производње након чега се очекује постизање максималних радних капацитета на том постројењу од 75.000 тона месечно. У Железари наглашавају да је 80 одсто радова на ремонту високе пећи број 1 урађено сопственим снагама запослених те компаније.

У Железари ради укупно око 5.250 радника, заједно са огранцима у Шапцу и Кучеву. У време бивше Југославије запошљавала је око 14.000 радника.

Максимална производња Железаре сада се процењује на око 2,2 милиона тона годишње.

Премијер Вучић је раније саопштио да је Влада Србије престала да издваја субвенције за Железару Смедерево и да се она постепено опоравља под вођством новог менаџмента, а да је производња дуплирана на око 90.000 тона челика месечно. Почетком октобра је изјавио да се воде озбиљни преговори са Кином и једном великом кинеском компанијом која је заинтересована за Железару Смедерево и да би већ у новембру могао да буде постигнут договор.

Вучић је прецизирао да је реч о другој по величини у свету компанији за производњу челика која жели да купи Железару Смедереву.

Вучић: Од данас правимо нових један одсто раста за Србију

БЕОГРАД - Веровали смо у вас, поносан сам на вас и добро је што сам вас послушао и што смо сачували Железару, обратио се данас премијер Александар Вучић стручњацима и радницима смедеревске фабрике који су заједно с њим присуствовали паљењу друге пећи.

„Ви сте овај велики успех направили за целу Србију”, поручио је премијер, приметивши да је оно што прави Железара чини једна одсто бруто друштвеног производа, а онда додао: „Од данас правимо нових 400 милиона долара, и то је нових један одсто раста за целу Србију у наредној години”.

Веровали смо у вас, поносан сам на вас и добро је што сам вас послушао и што смо сачували Железару, рекао је премијер Александар Вучић.

Премијер се обратио стручњацима и радницима смедеревске фабрике који су заједно с њим присуствовали паљењу друге пећи.

"Ви сте овај велики успех направили за целу Србију", поручио је премијер, приметивши да је оно што прави Железара чини једна одсто бруто друштвеног производа, а онда додао: "Од данас правимо нових 400 милиона долара, и то је нових један одсто раста за целу Србију у наредној години".

Према његовим речима, прва пећ "правила" је исти резултат, што је такође један одсто БДП, а не 0,3 одсто, како је раније говорио.

Вучић је рекао да су у току преговори са стратешким кинеским партнером Хебеј ајрон енд стил група" (ХБИС група) и да је реч о другој или чак најмоћнијој челичани у свету.

Наш услов је, нагласио је, да нема отпуштања радника.

"Сви морају да остану, и нове да примите. То смо успели и са садаснсјим руководством и онима који зеле да удју као стратешки партнери", нагласио је примијер.

Он је рекао да је цена челика тренутно на најнижем нивоу у свету, а то је 380 долара по тони и додао да ће она морати да иде најмање на 480 долара по тони.

"А онда ми постајемо профитабилни и зарађујете додатни новац и после нема зиме, можете само да преговарате са власницима како да повећавате себи плату", рекао је прмеијер.

Додао је да с подухватима какав је "оживљавње" друге пећи не иде увек све глатко, а да је сада све ишло.

"Од данас правимо нових 400 милиона долара за земљу, за Србију! То је нових један одсто раста за следећу годину загарантовано. Не могу да сакријем радост, рекао сам биће ватромет у Србији у моменту када нађемо партнера за Железару - и тако ће и бити", казао је премијер.

Подсетио је да су многи говорили како Железару треба "исећи" и додао да је, иако не зна како се то "сече" Железара - увек веровао у раднике који су чували и сачували Железари и били сигурни да ћемо наћи решење.

"Будите вредни, волите своју Србију и водите рачуна о њој, а ми ћемо водити рачуна да вам помогнемо и да вам барем никада не одмогнемо", закључио је Вучић.

У Железари Смедерево упаљена је и друга висока пећ која је иначе носи назив пећ 1. Пећ је пуштена након четири године од гашења.

Пећ број 1 почела је да ради 1971. године, а угашена је први пут 1987. године ради генералног ремонта, када је почела да ради модернија висока пећ 2, чији је максимални капацитет 95.000 тона месечно.

Висока пећ 1 је поново почела да ради тек 2005. године, да би је бивши власник Железаре, амерички Ју-Ес-Стил, угасио 2011. године. Када је реч о покретању те пећи, потребно је да прође 10 до 15 дана до потпуне стабилизације производње након чега се очекује постизање максималних радних капацитета на том постројењу од 75.000 тона месечно.

У Железари наглашавају да је 80 одсто радова на ремонту високе пећи број 1 урађено сопственим снагама запослених те компаније. У Железари ради укупно око 5.250 радника, заједно са огранцима у Шапцу и Кучеву. У време бивше Југославије запошљавала је око 14.000 радника.

Максимална производња Железаре сада се процењује на око 2,2 милиона тона годишње.

Смедеревска железара је под именом Сартид продата у марту 2003. америцком Ју-Ес стилу за 23 милиона долара и до поцетка 2012. је била велики извозник и обухватала до 13 одсто укупног извоза Србије.

Влада Србије је у јануару 2012. године откупила Железару Смедерево од америчког Ју-Ес-Стила за симболичан један долар.

Први тендер за продају железаре расписан је априла 2012. године, а други у децембру 2014. и након неуспешних преговора са америчким Есмарком на тендеру за управљање Железаром је победио ХПК Инжењеринг, који је у марту ове године преузео управљање српском челичаном на челу са Петером Камарашом и Џоном Гудишем.

Недуго по преузимању, Камараш је изјавио да је Железара Смедерево изванредна фабрика која има сјајну перспективу, те да може да се издржава сама и да не очекује никакву помоћ српске владе.

Та смедеревска фабрика је у прва четири месеца ове године била други извозник Србије, после првопласираног Фијата из Крагујевца.

Железара је у првом кварталу ове године имала извоз од 114,8 милиона евра, док је у 2014. години вредност њеног извоза била укупно 200,8 милиона евра.

Влада Србије престала је да издваја субвенције за Железару Смедерево, а како је саопштено из Владе, компанија се постепено опоравља под вођством новог менаџмента. Производња је у међувремену дуплирана на око 90.000 тона челика месечно.

(Танјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер