петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија: Према првим пројекцијама Конзервативна странка имаће већину у палраменту, недостајаће 12 места до апсолутне већине
Хроника

Велика Британија: Према првим пројекцијама Конзервативна странка имаће већину у палраменту, недостајаће 12 места до апсолутне већине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. јун 2017.

У 23 сата по средњоевропском времену затворена су биралишта широм Велике Британије на превременим парламентарним изборима. Право гласа имало је 46,9 милиона Британаца.

Према анкетама након гласања, Конзервативна странка имаће већину у новом британском палраменту, али не и апсолутну већину.

Према првим анкетама након гласања, конзервативци се могу надати да добију 314 места, лабуристи 266, либерални демократи 34, зелени једно, а сви остали 138. УКИП остаје без мандата.

Конзервативној странци недостајаће 12 места до апсолутне већине.

Према овим пројекцијама, Лабуристи ће добити 34 нових места, а Конзервативци ће изгубити 17. Либерални демократи ће добити нових шест.

Анкета је урађена међу 30.450 гласача на 144 гласачких места у Британији.

Британски парламент има 650 места.

Лондон -- У Британији се данас одржавају ванредни парламентарни избори, у сенци два терористичка напада која су се догодила током предизборне кампање.

Исход гласања ће одредити ко ће обликовати будућност Уједињеног Краљевства након иступања из Европске уније.

14.33 - Новинарка Даница Илић јавила се уживо за Н1 испред једног бирачког места у источном Лондону, где је због безбедности присутна и полиција. Како каже, излазност је била већа у јутарњим часовима, пре одласка људи на посао, па се очекује да исти случај буде и у поподневним часовима и увече, односно након повратка грађана с посла.

12.24 - На бирачком месту где је требало да гласа лидер Либерално демократске партије Тим Фарон дошло је до "кошкања" камермана и фоторепортера у борби за што бољу позицију. Погледајте снимак ББЦ-а:

11.41 - Лидер Лабуристичке партије Џереми Корбин гласао је на бирачком месту у северном Лондону.

"Ово је дан наше демократије. Веома сам поносан на нашу кампању", рекао је Корбин.

10.43 - Премијерка Тереза Меј је гласала у пратњи супруга Филипа.

10.39 - Никола Стурџон, премијерка Шкотске, гласала је у Глазгову.

8.14 - Новинарка Даница Илић је из Лондона за Н1 јавила да се биралишта отварају широм Велике Британије, а гласаће се до 22 часа. Наводи да ће велико питање данас бити излазност и то младих од 18 до 25 година који могу да утичу на резултате.

Подсећа да се избори одржавају у сенци терористичких напада у Манчестеру и Лондону и наглашава да се питање безбедности појавило у кампањи тек након тих напада.

Како преноси Илић, агенције предност дају конзервативцима Терезе Меј и то од 10 до 12 одсто и ако се те прогнозе остваре значиле би победу незапамћену још од времена Маргарет Тачер. Међутим, додаје да се користе различите методологије, па неке агенције које се ослањају на излазност младих бирача дају конзервативцима само четири одсто предности.

Илић каже да је утисак да је Меј била боља премијерка него што се показала у кампањи. Главне замерке су што није била у контакту с обичним људима и да се није сучелила са опозиционом лидером и новинарима. Стога се сматра да су лабуристи имали успешнију кампању.

7.32 - Премијерка Тереза Меј је изборе расписала да би ојачала легитимитет у преговорима са Европском унијом о изласку Британије из ЕУ.

Меј и лидер опозиционе Лабуристичке партије Џереми Корбин јуче су се вратили кључним темама избора - Брегзиту и здравству, пошто је протеклих дана безбедност доминирала кампањом после два терористичка напада.

Главна порука премијерке на скупу у Лондону била је усмерена на Брегзит уз обећање да ће излазак земље из ЕУ донети више послова и бољу саобраћајну повезаност.

Корбин је на митингу у Глазгову упозорио да Национални здравствени систем не може да издржи још пет година недовољних финансија, мањка радника и приватизације.

 

Поред конзервативаца и лабуриста местима у парламенту се надају и Зелена партија, Либералне демократе, Шкотска национална партија и еврофобна Партија независности Велике Британије (УКИП).

Британци ће се, од 07:00 до 22:00 сата, опредељивати између 3.303 кандидата у 650 изборних округа широм земље, колико има места у Доњем дому парламента.

То значи да је за апсолутну већину потребно 326 посланика, преноси АФП.

Право гласа имају пунолетни Британци, затим држављани Републике Ирске и земаља Комонвелта, као и Британци и Ирци из Северне Ирске који живе у иностранству, а који су регистровани на бирачком списку у Британији у последњих 15 година.

У трци су главне странке - Конзервативна странка десног центра, на челу са премијерком Терезом Меј и левичарска Лабуристичка партија коју предводи Џереми Корбин. За њима следе Либерално-демократска странка левог центра, затим популистичка и евроскептична Странка за независност Уједињеног краљевства, и левичарски оријентисана Зелена странка.

На претходним општим изборима 2015. године, места у парламенту освојиле су и Шкотска национална партија (на левом крилу), Велшка националистичка партија Плаид Камри и четири странке из Северне Ирске.

Анкете наговештавају да су конзервативци на путу ка победи, али да би и лабуристи могли да формирају владу уз подршку мањих левичарских партија.

Британце највише занима како ће нова гарнитура на власти решавати питања Брегзита, тероризма, националне здравствене службе, имиграције и економије.

Уочи гласања, истраживања јавног мњења показују, заправо, да би трка могла бити знатно "тешња" него што је предвиђано када је Меј расписала изборе пре шест недеља, али и наговештавају да њена позиција премијерке - остаје сигурна.

Док према неким најновијим анкетама владајућа партија предњачи у односу на лабуристе за само један процентни поен, неке пак предвиђају да конзервативци чак уопште неће освојити већину, што би значило да би им била потребна подршка још једне странке да би владали.

Међутим, питање је колико се резултатима анкета може веровати, с обзиром на то да су на претходним изборима одржаним пре само две године, прогнозе института за истраживање јавног мњења биле прилично погрешне, што је био случај и годину дана касније, приликом референдума о Брегзиту.

Многи сматрају да Меј има две главне предности - шансу да обезбеди "снажно и стабилно лидерство за Брегзит" и чињеницу да њеног ривала, лидера лабуриста Џеремија Корбија, многи гласачи виде као слабог и неспособног.

Конзервативна премијерка, која је дошла на власт без избора прошле године, након што је њен претходник Дејвид Камерон поднео оставку, изненадно је у априлу расписала изборе три године пре рока, и то после само годину дана на челу британске Владе.

Меј, која је имала "танку" радну већину од само 17 посланика у тренутку када је претходни сазив парламента распуштен, расписала је изборе у настојању да оснажи своју позицију на прагу преговора о Брегзиту.

Иначе, по британском изборном систему, кандидат са највећим бројем гласова у сваком изборном округу постаје посланик.Овакав систем отежава мањим странкама да повећају своје учесчхе у парламенту, али мање партије чија је подршка сконцентрисана у кључним изборним окрузима - као што је Шкотска националистичка странка - могле би добро да продју, наводи АФП.

Иако је фокус на партијским лидерима, гласачи не бирају директно премијера, већ само локалне посланике. Нови сазив парламента бира се на максимално пет година, што значи да ће наредни избори морати да буду одржани најкасније до јуна 2022.

Од гласања Британаца зависиће ко ће преговарати о изласку Британије из ЕУ у наредне две године, али и о снази мандата који ће влада имати у парламенту у наредних пет година.

Уз то, нови британски лидер мораће да се ухвати у коштац с последицама терористичког напада у средишту лондонског ноћног живота у суботу увече, што је био трећи исламистички напад у тој земљи за мање од три месеца.

Пребројавање гласова почеће одмах након што се биралишта затворе и до 9. јуна ујутро биће јасно ко је победио.

Краљица Елизабета Друга ће потом, што је пре могуће, затражити од лидера партије која има највише изгледа за обезбеђивање већине у Доњем дому парламента, да постане премијер и формира нову администрацију.

Парламент ће се 13. јуна састати да изабере свог новог председника, а тада ће и посланици положити заклетву. Краљица ће 19. јуна званично прогласити почетак рада новог парламента, када ће прочитати програм своје владе за предстојећу парламентарну годину. У седмици која почиње 19. јуна, почеће и преговори о Брегзиту.

(Танјуг, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер