петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦРТА: Излазност до 19 часова 53,1 одсто: РИК: Излазност до 18 сати 47,68 одсто; ЦЕСИД: Излазност до 17 часова – 43,5%; Пајтић: Изборни дан од почетка обележен нерегуларностима; Вучић - Поштено смо се борили, ако победимо, настављамо европски пут
Хроника

ЦРТА: Излазност до 19 часова 53,1 одсто: РИК: Излазност до 18 сати 47,68 одсто; ЦЕСИД: Излазност до 17 часова – 43,5%; Пајтић: Изборни дан од почетка обележен нерегуларностима; Вучић - Поштено смо се борили, ако победимо, настављамо европски пут

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. април 2016.

Београд -- Током изборног дана у Србији забележен је низ неправилности, било је уношења и изношења листића, дојаве о бомби, али и инцидената.

На бирачком месту у Конареву код Краљева код једног гласача пронађена су три попуњена листића, потврдио је председник Градске изборне комисије Иван Петровић.

Екипа ФоНета избачена је са бирачког места број три у Привредној комори, рекао је новинар Фонета на конференцији за штампу Републичке изборне комисије.

Како је навео, њима није био дозвољен улазак на бирачко место где су намеравали да сниме ток гласања, а позвана је и полиција.

Председник РИК-а рекао је да нема информација да се тај инцидент десио и да је према правилнику дозвољено снимање тока изборног процеса, осим снимање грађана док су иза паравана.

На бирачком месту 81 на Вождовцу данас око 10 сати дојављено је да је подметнута бомба.

"Полиција је након изласка на терен утврдила да је дојава лажна", рекла је за "Блиц" председница изборне комисије у општини Вождовац Бојана Радаковић.

Она додаје да је након тога договорено да је се гласање неометано настави.

Полиција је одредила задржавања до 48 сати члану изборне комисије у селу Рибник крај Јагодине због сумње да је разбио две гласачке кутије на бирачком месту, саопштило је данас Министарство унутрашњих послова (МУП).

Против мушкарца (54) поднета је кривична пријава због сумње да је починио кривично дело из члана 106. Закона о избору народних посланика, наводи се у саопштењу.

Полицијско задржавање до 48 сати одређено је по одобрењу Основног јавног тужилаштва у Јагодини, додао је МУП.

У Врању на бирачком месту 24 прекинуто гласање зато што су активисти једне странке унели заокружени гласачки листић, потврдио је РИК.

Председник РИК-а Дејан Ђурђевић рекао је да се ради о активистима Јединствене Србије.

Ђурђевић рекао је да у јавности круже различите дезинформације о неправилностима на бирачким местима и навео да је неправилности било само на једном бирачком месту у Врању у ОШ "Доситеј Обрадовић".

"Чланови бирачког одбора су ухватили једног гласача који иза паравана покушава да замени гласачке листиће, односно да празан листић који је добио од бирачког одбора понесе са собом, а у кутију убаци попуњен листић", навео је Ђурђевић.

Он је казао да је то бирачко место затворено и да ће ту бити поништено гласање, а избори поновљено.

"Цео случај је пријављен полицији. Других неправилности није било", казао је Ђурђевић.

На питање да је забележено да је на гласачком месту у Косте Стојановића у општини Стари град забележено да су дељени дупли позиви за гласање са истим именом и презименом гласача, али са различитим редним бројем Ђурђевићје објаснио да се "разликује свеска у којој су уписани бирачи који су уписани за парламентарне и локалне изборе".

Екипи чачанске регионалне телевизије Телемарк није било дозвољено да сними ток гласања на бирачком месту у селу Заблаће код Чачка.

Главна уредница Телемарка Ивана Суботић рекла је агенцији Бета да је председник бирачког одбора у Заблаћу, у парохијском дому где се одвија гласање, физички спречио екипу да сними ток гласања на том бирачком одбору и избацио их из просторије.

Она је додала да је председник бирачког одбора руком одгурнуо камеру и рекао да снимање није дозвољено, после чега је екипа Телемарка отишла.

Према речима главне и одговрне уреднице, екипе Телемарка нису имали непријатности на другим бирачким местима у Чачку где су слободно снимали атмосферу гласања и узимали изјаве од бирача.

Члану изборне комисије у селу Рибник код Јагодине, због постојања основа сумње да је разбио две гласачке кутије на бирачком месту одређен притвор до 48 сати.

Како је саопштило Министарство унутрашњи послова Србије члану изборне комисије одређено је задржавање у трајању од 48 сати по одобрењу Основног јавног тужилаштва у Јагодини

Против педесетчетворогодишњег мушкарца поднета је кривична пријава због постојања основа сумње да је починио кривично дело из члана 106. Закона о избору народних посланика.

У Србији се одржавају ванредни парламентарни, покрајински и локални избори. Бирачка места отворена су у 7 сати, а биће затворена у 20.

Право гласа има 6.739.441 градјанин који ће се изјашњавати на 8.378 бирачких места, од којих је 90 на Косову, 29 у затворима, а 38 у иностранству.

За 250 посланичких места у Скупштини надметаће се 3.270 кандидата на 20 изборних листа, од којих је шест мањинских.

Парламентарне изборе пратиће 1.687 домаћих и 196 страних посматрача.

19.30  - Излазност у 19х износи 53,1 одсто, саопштила је ЦРТА на основу обрађеног узорка од 98,9 бирачких места. Грешка 0,9%.

19.00 - РИК: Излазност до 18 сати је 47,68 одсто гласача

На републичке изборе је до 18 сати изашло 47,68 одсто гласача у републици Србији.

На покрајинске изборе до 18 часова изашло је 48,1 одсто гласача, што је знатно више него 2012. године, када је излазност била 43,22 одсто, изјавио је заменик председника Покрајинске изборне комисије Миодраг Парлаћ.

18. 46 - ПИК: У Војводини до 18 сати гласало 48,1 одсто бирача

На биралиштима у АП Војводини до 18 часова гласало је 48,1 одсто грађана уписаних у бирачки списак, саопштено је на конференцији Покрајинске изборне комисије.

Како је рекао заменик председника ПИК-а Миодраг Парлаћ, изласност је у односу на претходне покрајинске изборе одржане 2012. године знатно већи, јер је тада до 18 часова гласало 43 одсто бирача.

- Излазност варира по општинама од 43,5 одсто колико је у Алибунару до 66 одсто у Новој Црњи, у којој је изашло највише бирача у Војводини- казао је Парлаћ на конференцији за медије.

Подаци ПИК-а говоре и да је до 18 часова у Севернобачком округу било најмање гласача свега 44,98 одсто, док је у Средњебанатском округу гласало 55,15 одсто бирача.

18.53 - На КиМ до 18 сати гласало 35,28 одсто бирача

На Косову и Метохији до 18 цасова гласало је 37.901 бирача или 35,28 одсто, саопšтио је ОЕБС.

Право гласа на српским парламентарним изборима на Косову и Метохији има 106.094 бираца.

Према подацима Центра за слободне изборе и демократију укупна излазност на изборима до 17 сати је 43,5 одсто.

У Београду је излазност била 39,5 одсто, у Војводини 42,8, у Централној Србији 45,9 одсто, подаци су ЦеСиДА.

БЕОГРАД - Представници руске Централне изборне комисије за сада нису регистровали кршење изборног закона на изборима у Србији, изјавио је члан ЦИК Василиј Лихачов.

Он је у изјави за РИА Новости додао се може констатовати транспарентност процеса гласања и висока излазност бирача.

Делегација руског ЦИК борави у посети Србији од 22. До 25. априла и прати ванредне парламентарне изборе.

Лихачов је рекао да је до сада посетио 19 бирачких места у Београду, а да су чланови делегације посетили 12 места у Новом Саду.

Он је приметио да је у јутарњим сатима излазност била слаба, а да је сада већа.

“Регистровано је неколико случајева сликања мобилним телефоном у Новом Саду, што је забрањено законом, али не може се рећи да је то неки 'грех' ”, рекао је он.

Лихачов је додао да изборе у Србији прати 200 међународних посматрача, укључујући и Косово.

“Надамо се да управо на Косову неће бити инцидената”, закључио је Лихачов.

Посматрачка мисија организације ЦРТА саопштила је да је излазност грађана до 16 часова износила 39,6 одсто.

Према подацима из 13 часова, на основу резултата о излазности с 450 места у Србији, излазност грађана на изборе до 13 часова била 25,1 процент. Проценат изборних неправилности је остао исти, око два процента. Присутан је и даље тренд двоструког гласања.

Такође, саопштава ЦРТА, њихови мобилни тимови који прате изборе ван изборних места, јављају о повећаном броју страначких активиста који се налазе испред бирачких места и који у дослуху с члановима изборних комисија праве евиденцију ко је изашао на изборе, да би на основу тих информација активирали своје гласаче.

ЦРТА саопштава и да је Полицијска управа Зрењанин подигла кривичну пријаву против особе за коју се основано сумња да је куповала гласове.

Отварање бирачких места за гласање на изборима прошло је углавном у складу с прописаним процедурама док су на неколико места забележене неправилности саопштила је ЦРТА посматрачка мисија „Грађани на стражи“. Излазност до 10 сати 9,4 одсто.

16.10 - На југу Србије највећа излазност је у Сурдулици и Босилеграду, више од 50 одсто до 14 сати, а најмања у Нишу 27 одсто. У Врању, Лесковцу и Пироту више од 30 одсто.

У Крагујевцу је до 14 сати гласало 29,96 одсто бирача, сопштила је Градска изборна комисија.У Краљеву је на парламентарним и локалним изборима гласало 31,6 одсто уписаних бирача, речено је у Градској изборној комисији. Члан ГИК Жељко Перовић казао је да је одзив за неколико процената нижи у односу на претходне изборе. 

ЦРТА о неправилностима: Гласање без личне карте, паркирана кола испред бирачких места

 Слично налазу до 10 часова, процент бирачких места на којима су забележене озбиљне нерегуларности током процеса гласања је остао исти и износи два одсто и то се и даље првенствено односи на Источну Србију и Војводину. Нове нерегуларности које су забележене, у односу на пресек од 10 часова, јесу да је примећено да је једна особа гласала више пута, саопштила је посматрачка мисија.

– Примећен је пораст броја случајевима у којима се поред бирачких места паркирају кола са страначким активистима са списковима гласача који у комуникацији са члановима бирачких одбора раде упоредну анализу да ли су сигурни гласови гласали. Повећан је број случајева у којима се на бирачким местима од грађана не траже идентификациона документа (лична карта) већ се гласа само на основу позива за гласање, саопштила је ЦРТА.

Као и у претходном пресеку, примећене су нерегуларности које се односе на гласање бирача који су већ имали обележен прст, затим грешке приликом расподеле гласачких листића бирачима (бирачима су дата два листића за парламентарне изборе), фотографисање гласачких листића. Примећено је и да је било случајева вођења кампање на мање од 50 метара од бирачког места.

ЦРТА саопштава и да је Полицијска управа Зрењанин подигла кривичну пријаву против особе за коју се основано сумња да је куповала гласове.

СНС: Само ДС види неправилности

Ово су неправилности које су демократе наводно уочиле:

Алибунар – СНС активисти деле пакете бирачима, кандидати за одборнике присутни су на бирачким местима што је Законом најстроже забрањено.

Бач – У општини, код секретара Општинске изборне комисије, члана СНС-а, у канцеларији је пронађено око 100 гласачких листића за покрајинске изборе који недостају на једном бирачком месту. Представници СНС деле лоби листиће, седе у колима испред бирачких места са списком гласача.

Бачки Петровац – Пријављена је куповина гласова, кандидати за одборнике присутни су на бирачким местима што је Законом најстроже забрањено.

Бечеј – СНС активисти деле пакете бирачима.

Ириг – Кандидати за одборнике СНС стоје уз кутије и сугеришу грађанима за кога да гласају.

Ковачица – Представници СНС-а залепили су списак својих сигурних гласова на зид школе, након гласања, бирачи су у обавези да заокруже своје име на поменутом списку. Такође, кандидати за одборнике присутни су на бирачким местима што је Законом најстроже забрањено.

Ковин – На бирачком месту 13 чланови бирачких одбора тражили су од бирача да покажу како су гласали.

Мали Иђош – На 18 бирачких места се разликује број уписаних бирача на бирачком списку и број примљених гласачких листића.

Нови Бечеј – Постоји основана сумња да активисти СНС купују гласове.

Нови Кнежевац – Непозната лица у џипу стајала испред куће једног од координатора Демократске странке.

Нови Сад – У приградским насељима примећени “црвени качкети”, испред бирачких места на које се сумња да купују гласове.

Оџаци – На бирачком месту 97, у Дероњама, фали чак 90 гласачких листића. Неколицина грађана се жалило да иако гласају први пут, да су њихова имена на бирачком списку већ била заокружена.

Панчево – Испред биралишта примећена је особа која је имала списак бирача и евидентирала бираче који су изашли на гласање.

Рума – Кандидати за одборнике присутни су на бирачким местима што је Законом најстроже забрањено.

Сомбор – Бирачко место је без најаве, на дан избора премештено на другу локацију.

Шид – На бирачком месту 11 100 листића мање.

Србобран – Грађани износили заокружене листиће са бирачких места.

Суботица – Грађани износили заокружене листиће са бирачких места.

Тител – МЗ “Мошорин” – једно бирачко место затворено због туче на бирачком месту, фотографисали гласачке листиће.

Ковин, МЗ Делиблато – БМ 13, чланови бирачког одбора тражили од бирача да покажу како су гласали

Ћуприја, село Крушар – недостаје 170 листића у односу на број примљених гласачких листића.

Краљево, МЗ Конарево – БМ 98, ухваћен кружни листић СНС-а. Уложили смо приговор, полиција је обавештена и налази се на лицу места.

Нови Сад – БМ 169 од јутрос 400 гласачких листића мање, иако је пре три дана материјал који је примљен био на броју, о чему је потписан записник, а у међувремену није смео нико да га дира.

Оџаци, Дероње – БМ 27, недостаје 90 листића на бирачком месту.

Крушевац – БМ 20, 21 и 82 ухваћен кружни гласачки листић са заокруженим СНС.

Врање – БМ 21 ухваћен бирач који је унео попуњене листиће. Прекинуто гласање и позвана полиција.

Демократска странка је позвала грађане да све неправилности пријаве МУП-у и надлежним органима.

Српска напредна странка саопштила да избори на територији Војводине, према информацијама изборних комисија бирачких одбора и организација које прате изборе, протичу у најбољем реду, без уочених неправилности.

СНС тврди да је преко надлежних органа и самостално проверавала све појединачне наводе ДС-а и закључила да се ради о њиховим неистинама и измишљотинама.

– То се види из чињенице да већину наведених неправилности нису уочили органи за спровођење избора, организације које их прате, као ни независни посматрачи, већ само чланови ДС–а, истичу напредњаци.

До 14 сати РИК - 28,89%; ЦеСИД - 29,7%

Према подацима РИК-а до 14 сати гласало је 28,89 одсто бирача, а према подацима ЦеСИД-а до 14 сати гласало је 29,7 одсто бирача.

Према РИК-овим подацима у централној Србији до 14 сати изашло је 28,96 одсто, у Војводини 28,69 одсто, а у Београду 28,49 одсто уписаних бирача, рекао је директор Републичког завода за статистуику Миладин Ковачевић.

Према Цесиду, највише се гласа у централној Србији 31,5%, на другом месту је Војводина 29,3, а најмања излазност је у Београду 26,5%. Излазност за сада нешто виша него на изборима 2014, када је била 27,7%.

„Ер Србија“: Немамо никакве везе с аутоматизованим СМС порукама којима се грађани позивају да гласају за једну политичку опцију

Српска национална авио-компанија Ер Србија саопштила је данас да нема никакве везе са аутоматизованим СМС порукама, којима се грађани Србије позивају да гласају за једну политичку опцију, а која је послата са броја телефонског сервиса у Великој Британији, са којег и ова компанија шаље обавештења путницима.

– Ер Србија има сазнања да је одређени број грађана, преко својих мобилних телефона, добио аутоматизовану СМС поруку, којом се позивају да гласају за једну политичку партију на данашњим изборима, пише у саопштењу српске националне авио-компаније.

Број пошиљаоца те поруке поклапа се са бројем телефонског сервиса у Великој Британији са којег и Ер Србија шаље обавештења својим путницима о променама у реду летења.

– Ер Србија се ограђује од садржаја ове поруке и сарађује са Министарством унутрашњих послова Републике Србије на утврђивању чињеница о овом случају, те да ли је и на који начин дошло до евентуалних злоупотреба, пише у саопштењу.

Врање: Раднике организовано доводе на гласање, председница бирачког места контролише ко за кога гласа

Републичка изборна комисија, Радно тело и МУП Србије добили су дојаву од изборног штаба једне странке у Врању да су уочене неправилности на девет бирачких места.

На бирачко место у селу Требешиње аутобусима се организовано довозе радници “Јумка”, при чему им возач сугерише за кога да гласају. Возилима врањске Електродистрибуције довозе се гласачки на бирачко место у Врањској Бањи, јавља репортер "Блица".

Ванредни парламентарни и редовни покрајински и локални избори протичу у складу са прописима и без већих неправилности, саопшšтила је Републичка изборна комисија (РИК). ЦРТА је, међутим, саопштила да су на појединим изборним местима забележене озбиљне неправилности.

РИК-у је пријављено да у Доњем Вртогошу председница бирачког места стоји иза паравана и контролише ко за кога гласа.

У селу Златокоп активисти једне партије испред биралишта плаше бираче и ометају их у гласању.

(Блиц) 

Телепромтер: Кутије нису запечаћене, фали контролни лист

Градоначелник Београда Синиша Мали гласао је јутрос у седам сати, по отварању бирачког места у Београдској пословној школи.

Градоначелник Београда Синиша Мали био је први гласач на бирачком месту у Београдској пословној школи. Када детаљније анализирамо кутује у које је Мали убацио своје гласове, јасно је да фале две кључне ствари које гарантују регуларности избора.

Прво, кутује у које је Мали убацио своје гласове нису запечаћене.

Како Закон о избору народних посланика прописује, у свакој гласачкој кутуји мора бити убачен контролни лист за проверу исправности кутије.

Мали је убацио своје гласачке листиће у кутије у којима се јасно види да нема контролног листа. То се јасно види, имајући у виду то да је он био први гласач на бирачком месту у Београдској пословној школи.

Члан 67. став 3 Закона о избору народних посланика каже:

“По отварању гласачке кутије, најпре се проверава да ли у њој постоји контролни лист. Ако у гласачкој кутији нема контролног листа, бирачки одбор се распушта и именује се нови, а гласање на том бирачком месту се понавља.”

Посматрачка мисија ЦРТА саопштила је да је, на основу 98,5 процената обрађеног узорка, до 13 часова на биралишта у Србији изашло 25,1 проценат гласача и да се статистичка грешка креће у распону од 0,7 процената.

Организација ЦРТА саопштила је да је су на два одсто бирачких места примећене озбиљне нерегуларности, а највише их је у Војводини и у источној Србији. У Панчеву је испред биралишта примећена особа која је имала списак бирача и евидентирала који су бирачи изашли на гласање.

Бојан Пајтић: Изборни дан од почетка обележен нерегуларностима

Председник Демократске странке и покрајинске владе у два мандата Бојан Пајтић изјавио је новинарима, после гласања, да је изборни дан од почетка обележен нерегуларностима, о којима је, додао је, ДС обавестила надлежне институције.

Према његовим речима, у Крушевцу и Врању ухваћени су бирачи који су убацивали већ попуњене гласачке листиће, а да је и у Дероњама и у Новом Саду било мањка гласачких листића.

– Све неправилности смо пријавили надлежним институцијама и пратићемо и сваку другу неправилност, рекао је Пајтић.

Он је оценио да услови за изборе од почетка нису били фер и поштени, али да се ДС уместо бојкота определила да изађе на изборе због грађана који желе демократију и који заслужују да имају свој глас у парламенту.

Гласао премијер Александар Вучић око поднева на Новом Београду: Поштено смо се борили, ако победимо, настављамо европски пут

БЕОГРАД - Премијер и председник Српске напредне странке Александар Вучић гласао је данас око поднева на Новом Београду.

Вучић је на бирачко место 27 у Булевару Михајла Пупина 117 дошао са ћерком.

Председник СНС и техничке владе Александар Вучић изјавио је данас да ће Србија, уколико владајућа коалиција добије већину на изборима, наставити пут европских интеграција и приближавање европском животном стандарду.

Вучић је новинарима, након што је гласао на Новом Београду, рекао да ће Србија истовремено наставити да поштује традиционалне везе са Русијом, Кином и осталим земљама и да Србији предстоје добре године.

"Ако не добијемо, честитаћемо противницима и нећемо тражити никакве изговоре и алиби", рекао је Вучић.

Он је захвалио грађанима на пожртвованости и што у значајној мери излазе на изборе и додао да, кад је реч о владајућој коалицији и странци коју предводи, кампања никада није била чистија.

"Поштено смо се борили и очекујем неизвесну борбу, тешку до последњег гласа, али и да ће људи изабрати будућност", рекао је Вучић.

 

Грађани Србије гласају на ванредним парламентарним и редовним покрајинским и локалним изборима.

ДС: На више бирачких места забележене неправилности

Демократска странка (ДС) саопштила је данас да су на више бирачких места у Србији забележене неправилности, у виду попуњених бирачких листића или одређеном броју листића који недостају.

На бирачком месту 169 у Новом Саду, од јутрос 400 гласачких листића мање, иако је пре три дана материјал који је примљен био на броју, о чему је потписан записник, а у међувремену није смео нико да га дира, наводи се у саопштењу портпарола ДС Александре Јерков.

СНС: Демократе спречавају грађане да гласају

Српска напредна странка саопштила је да је на више локација широм Србије у току покушај спречавања слободне изборне воље грађана, и то од стране активиста више политичких партија, у чему предњаче чланови Демократске странке.

Такође, наводи СНС, пласирањем неистина функционери различитих партија покушавају да направе хаос у земљи, баш као што су напредњаци упозоравали.

– Позивамо грађане да о свим притисцима и уоченим неправилностима одмах обавесте надлежне државне органе и спрече покушаје кршења основног демократског права да данас слободно изаберу представнике власти на свим нивоима, и тако поруче да неће дозволити да било ко украде њихов глас за будућност Србије, наводи се у саопштењу.

Српска напредна странка саопштава да неће дозволити да они који су, како се наводи, очигледно изгубили поверење грађана и којима је остало само да се користе бруталним притисцима и лажима, спрече грађане да се данас изборе за модерну демократску и економски развијену Србију.

ОЕБС: До 10 сати на КиМ гласало 7.4 одсто гласача

ОЕБС је саопштио да је до 10 сати на свим бирачким местима на Косову за изборе у Србији гласало 7.925 гласача, односно 7,4 одсто укупног броја уписаних гласача.

По ОЕБС-у који има за задатак да прикупља гласачке листиће и да их по завршетку гласања преда ЦИК-у у Врању и Рашки, сва гласачка места су отворена на време и до сада није забележен неки проблем при гласању.

Изборни материал за изборе је на Косово јуче донела мисија ОЕБС у Приштини. Материјал је под пратњом полиције Косова распоредјен на свих 90 гласачких места на 21 локацији на Косову.

У местима где се гласа и у срединама са српском већином је повећан број припадника Полиције Косова који брину о безбедности.

По подацима РИК Србије на Косову су уписана 106.094 гласача.

Панчево: Непозната жена евидентира бираче

У Панчеву је на једном бирачком месту забележен инцидент када су грађне пријавили жену која је стајала у кругу око бирачког места и бележила ко је гласао.

Жена је стајала на 50 метара од бирачког места и евидентирала ко је гласао на посебном списку од стотинак људи, саопштио је Центар за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА).

Полиција је реаговала и прво удаљила особу, али грађани тврде да она и даље евидентира бираче.

Прекинуто гласање у Врању - унео заокружен гласачки листић, бирачко место до даљег затворено

У Врању на бирачком месту 24 прекинуто гласање зато што су активисти једне странке унели заокружени гласачки листић, потврдио је РИК.

Председник РИК-а Дејан Ђурђевић рекао је да се ради о активистима Јединствен Србије.

Врањски ОК Радио јавио јавио је да је на бирачком месту број 24 у Врању, у просторијама О.Ш. “Доситеј Обрадовић”, спречен је покушај изборне крађе.

Ово је за ОК Радију потврдио председник Бирачке комисије на том бирачком месту, Горан Николић.

Око 9 часова и 15 минута чланови Бирачке комисије су приметили да један бирач покушава да у кутије убаци раније попуњене гласачке листиће.

Истовремено је празне листиће, које је добио од комисије, ставио у џеп у намери да их изнесе ван бирачког места.

– Њему су листићи одузети, а његова супруга своје листиће није дала. Непосредно пре овог бирача, био је још један коме су примећени бирачки листићи у џепу, али он није успео да их убаци у кутију – каже Николић.

Припадници полиције су обишли ово бирачко место и направили увиђај.

Место су обишли и представници Градске изборне комисије.

Бирачко место број 24 је до даљег затворено.

Војислав Шешељ: Можемо правити коалицију са СНС-ом

Избори су врло важни за Србију, а српски радикали са оптимизмом очекују изборне резултате, изјавио је данас председник Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ.

Шешељ је новинарима након што је гласао рекао да би радикали желели да сами освоје више од 50 одсто, али да је то мало вероватно.

Циљ је свакако, рекао је, да СРС освоји најмање 84 посланичка мандата, да нико без те странке не може да мења Устав Србије.

– Највећа опасност која нам прети у наредном периоду је промена Устава по налогу западних сила, рекао је Шешељ.

Председник СРС је истакао да може да уђе у коалицију само са оним странкама које се одрекну ЕУ и одлучце за интеграцију са Русијом, што је, каже, више пута у кампањи понудио Александру Вучићу.

Није искључио коалицију са листом око СНС:

– Можемо сарађивати, подржаћемо га, можемо коалицију правити, рекао је Шешељ.

Додао је и да ће у опозив председника Томислава Николића кренути ако буде имао довољно посланичких мандата за такву иницијативу.

Како Н1 сазнаје излазност до 10 сати била је 9,4 одсто, подаци су посматрачке мисије Грађани на стражи, организације ЦРТА. Они су обрадили 98,4% узорка, а статистичка грешка је 0,3 процента.

У Врању на бирачком месту 24 прекинуто је гласање зато што су активисти једне странке унели заокружени гласачки листић, потврђено за Н1 у РИК-у.

Председник Социјалдемократске странке Борис Тадић гласао је на бирачком месту у београдској општини Стари град.

Санда Рашковић Ивић: Видећемо да ли ће избори бити регуларни, ако регуларности буде, очекујемо добар резултат

Председница Демократске странке Србије Санда Рашковић Ивић гласала је око 10 часова на бирачком месту у Београду.

– Видећемо да ли ће избори бити регуларни, ако регуларности буде, очекујемо добар резултат, рекла је Рашковић Ивић након што је гласала у Београду.

Она је навела да је врло важно да грађани изађу на изборе, како би спречили да у Србији “зацари” једнопартијски систем, као и да би се чуо глас против НАТО, уласка Србије у ЕУ, као и глас за уређену и слободну земљу.

Рашковић Ивић је навела да је коалиција ДСС-Двери све време водила позитивну кампању, за разлику од СНС, која је, каже, водила “ружну кампању”.

До 9 сати гласало 4,2 одсто бирача

До 9 часова само 4,2 одсто бирача у Београду изашло је на изборе, што је мање него на прошлим изборима 2014. године, када је изашло 4,6 одсто.

Београђани су од 7 сати када су отворена изборна места, до 9 часова, најмање изашли до својих изборних места. Док је у Војводини гласало 6,6 одсто а у Централној Србији 5,1 одсто бирача, у Београду је до бирачких места изашло само 4,2 одсто, подаци су које је ЦЕСИД објавио.

И на предходним изборима 2014. године, Београђани су нешто касније одлазили да гласају, кад је до 9 сати изашло само 4,6 одсто гласача.

Данас се одржавају локални избори у 17 београдских општина, као и у 138 општина и 25 градова Србије.

Избори неће бити одржани за одборнике скупштина градова Београд и Зајечар и одборнике скупштина општина Арандјеловац, Бор, Врбас, Ковин, Косјерић, Лучани, Мајданпек, Медведја, Мионица, Неготин, Оџаци и Пећинци, јер су то општине у којима су избори одржани од 2013. до 2015. године.

Селаковић: Гласао сам за будућност Србије, да се не вратимо у прошлост и да имамо јаку и стабилну владу

Министар правде и потпредседник СНС Никола Селаковић изјавио је данас да се на изборима гласа за будућност Србије, јаку владу са снажним премијером, која ће грађанима обезбедити нормалан живот и европски животни стандард.

– Гласао сам за будућност наше Србије, да се не вратимо у прошлост и да имамо јаку и стабилну владу, коју треба да предводи јак премијер Александар Вучић, која ће бити уважавана и поштована у свету, која ће бити и даље фактор који неће правити сукобе, већ ће их решавати, која ће бити сидро стабилности у овом делу Европе и грађанима обезбедити нормалан живот и европски животни стандард, поручио је Селаковић након што је гласао у Београду.

Он очекује да што већи број грађана изађе на изборе и тако пружи чврст легитимитет влади. “Што масовнији и већи излазак на изборе јесте потврда демократије, чврст легитимитет влади да у будућем периоду води политику која ће моћи круцијално да утиче доношењем важних одлука на побољшање живота народа и државе и стабилност у Србији и региону”, рекао је Селаковић.

Стефановић: Верујем да ће грађани умети да препознају све напоре које су Александар Вучић и његава влада учинили у претходне две године

Министар унутрашњих послова и потпредседник СНС Небојша Стефановић изјавио је да верује да ће грађани масовно изаћи на биралишта и дати подршку политици која гарантује бољу и сигурну будућност Србије за све грађане, више радних места и стабилно окружење.

– Верујем да ће грађани умети да препознају све напоре које су Александар Вучић и његава влада учинили у претходне две године и да ће због тога подршком овом реформском путу дати и подршку бољем животу који сви очекујемо, рекао је Стефановић, након што је гласао на Бежанијској коси у Београду.

Дачић: Зна се ко се најслађе смеје на крају

Лидер СПС Ивица Дачић изразио је, након гласања, очекивање да ће данашњи избори протећи у демократској и фер амосфери, те нагласио да резултате треба сачекати и без еуфорије након тога одлучити како даље.

Он је у изјави новинарима изразио наду да неће бити неких инцидената који ће покварити утисак о изборима.

– Избори су дан када је свачији глас једнак, када у правом смислу те речи сваки човек има исто право да одреди ко ће бити у највишем законодавном телу Србије. На такав начин људи одређују и своју судбину у наредном периоду, поручио је Дачић.

Лидер социјалиста је рекао да верује да ће грађани гласати за интерес своје породице, обичног човека, а то значи, како је додао, да је сигуран да ће листа СПС-ЈС имати велики број гласова, јер су њена залагања пре свега залагања за обичног човека, за слободу, равноправност, што је у актуелним временима дивљег капитализма заборављено.

– Очекујем добар резултат, да имамо више од пола милиона гласова, колико смо имали на прошлим изборима. Очекујемо да надмашимо тај резултат и остваримо наш најбољи резултат после 5.окторба 2000, казао је Дачић.

Он је нагласио да о осталим стварима треба коментарисати после избора.

– До сада сам ћутао и чекао истраживања јавног мњења, сви истраживачи да покажу шта знају и видећемо колико и зашто су тако погађали, рекао је Дачић и поручио да се зна ко се најслађе смеје на крају.

Сачекаћемо резултате избора и без икакве еуфорије, рационално проценити шта даље. Најважније за нас је да СПС-ЈС сваки потез који ће вући у нарендом периоду вући само у интересу Сбрије, стабилнолсти, развоја, јер земља мора да прескочи више степеница одједном да би сустигли остале који су за неколико деценија отишли далеко од нас. Очекујем да служимо народу и вратимо осмех Србији, рекао је Дачић.

У Нишу каснило отварање неколико бирачких места

Сва бирачка места у Нишу јутрос су отворена, али је на мањем броју места због организационих проблема било кашњења, те ће та бирачка места бити отворена дуже него остала, изјавила је агенцији Бета председница Градске изборне комисије Јелена Жарић Ковачевић.

– Поједини бирачки одбори нису се најбоље снашли са организацијом биралишта и великим бројем гласачких листића, тако да су с мањим закашњем кренули да раде, изјавила је председница.

Она је навела да ће бирачка места на којима је било кашњења, вечерас бити отворена онолико минута дуже колико је каснило отварање.

Јелена Жарић Ковачевић је истакла да избори за сада протичу без икаквих нерегуларности.

На подручју града Ниша су 174 бирачка места, а право гласа има 233.647 грађана.

Дојава о бомби на бирачком месту на Вождовцу

На бирачком месту 81 на Вождовцу данас око 10 сати дојављено је да је подметнута бомба.

- Полиција је након изласка на терен утврдила да је дојава лажна - каже за "Блиц" председница изборне комисије у општини Вождовац Бојана Радаковић.

У Србији је на снази предизборна тишина која ће трајати до 20 сати, када се затварају бирачка места и до када је забрањена изборна пропаганда, одржавање јавних скупова и објављивање процене изборних резултата.

На сам дан гласања, у недељу од 7.00 до 20.00 сати, дозвољено је објављивање извештаја о томе где су кандидати гласали, али не и њихових изјава.

Током изборне тишине дозвољено је и емитовање информација о одзиву градјана и спотова надлежних републичких органа и невладиних организација у којима се градјани упућују у које време и на који начин могу да гласају.

Док је на снази изборна тишина, на бирачком месту и на 50 метара од бирачког места забрањено је истицање симбола политичких странака и другог пропагандног материјала.

Изборне листе на збирном гласачком листићу распоређене су по редоследу објављивања листе.

Републичка изборна листа

1. Александар Вучић - Србија побеђује

2. За праведну Србију - Демократска странка (Нова, ДСХВ, ЗЗС)

3. Ивица Дачић - Социјалистичка партија Србије (СПС), Јединствена Србија (ЈС) - Драган Марковић Палма

4. Др Војислав Шешељ - Српска радикална странка

5. Двери - Демократска странка Србије - Санда Рашковић Ивић - Бошко Обрадовић

6. Савез војвођанских Мађара - Иштван Пастор

7. Борис Тадић, Чедомир Јовановић - Савез за бољу Србију - Либерално демократска партија, Лига социјалдемократа Војводине, Социјалдемократска странка

8. Муамер Зукорлић - Бошњачка демократска заједница Санџака

9. Странка демократске акције Санџака - Др Сулејман Угљанин

10. За слободну Србију - Заветници - Милица Дјурђевић

11. Група грађана "За препород Србије - проф. др Слободан Комазец

12. Руска странка - Слободан Николић

13. Републиканска странка - Републиканус парт - Никола Сандуловић

14. Српско руски покрет - Слободан Димитријевић

15. Борко Стефановић- Србија за све нас

16. Дијалог - Млади са ставом-Станко Дебељаковић

17. Доста је било-Саша Радуловић

18. Партија за демократско деловање - Ардита Синани

19. Зелена странка

20. У инат - сложно за Србију - Народни савез

Покрајинска изборна листа

1. Александар Вучић - Србија побеђује

2. За Војводину рада и знања – Демократска странка, ДСХВ, Нова, ЗЕП-Зелени – др Бојан Пајтић

3. Ивица Дачић - Социјалистичка партија Србије (СПС), Јединствена Србија - Драган Марковић Палма (ЈС), Патриотски покрет Србије (ППС)

4. Ненад Чанак - Лига социјалдемократа Војводине - Дигни главу!

5. Вајдасáги Магyар Сзöветсéг - Пáсзтор Иствáн - Савез војводјанских Мадјара - Иштван Пастор

6. Др Војислав Шешељ - Српска радикална странка

7. Двери - Демократска странка Србије - Санда Рашшковић Ивић - Бошко Обрадовић

8. Борис Тадић, Чедомир Јовановић - Савез за бољу Војводину - Либерално демократска партија, Социјалдемократска странка

9. Народни покрет Динара-Дрина-Дунав - Томислав Бокан

10. Магyар мозгалом аз аутонóмиáéрт - Др. Корхецз Тамáс - ВМДК - Цсонка Áрон - Мадјарски покрет за аутономију - Др Тамаш Корхец - ДЗВМ – Арон Чонка

11. Зелена странка

12. Српско руски покрет - Александар Ђурђев

13. За слободну Србију - Заветници - Милица Ђурђевић

14. "Војвођанска ТОЛЕРАНЦИЈА"

15. Доста је било – Саша Радуловић

(Танјуг-Н1-Телемпромтер) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер