понедељак, 22. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Србији одржани парламентарни, покрајински и локални избори; РИК: На основу 62,73 одсто обрађеног бирачког тела, у парламент улазе СНС са 62,73 одсто, СПС-ЈС 10,39, СПАС са 3,71 и четири мањинске листе; Највећи део опозиције бојкотовао изборе
Хроника

У Србији одржани парламентарни, покрајински и локални избори; РИК: На основу 62,73 одсто обрађеног бирачког тела, у парламент улазе СНС са 62,73 одсто, СПС-ЈС 10,39, СПАС са 3,71 и четири мањинске листе; Највећи део опозиције бојкотовао изборе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јун 2020.

 У Србији одржани парламентарни, покрајински и локални избори. Највећи део опозиције бојкотовао изборе

 

 РИК: На основу 62,73 одсто обрађеног бирачког тела, у парламент улазе СНС са 62,73 одсто, СПС-ЈС 10,39, СПАС са 3,71 и четири мањинске листе

Републичка изборна комисија обрадила је 62,73 одсто бирачког тела. Прелиминарни резултати показују да је Српска напредна странка освојила 61,39 одсто гласова тела, коалиција СПС-ЈС 10,39 и СПАС Александра Шапића 3,71 одсто гласова, речено је Тањугу у РИК-у.

РИК је данас до 10.15 сати прегледала више од 69,54 одсто бирачких места, што је 62,73 одсто бирачког тела.

После три прве листе, које су једине прешле цензус, следе Покрет обнове краљевине Србије са 2,68 одсто, Савез војвођанским Мађара са 2,48 одсто и Суверенисти са 2,24 одсто гласова.

Према подацима РИК-а, покрет Метла 2020 освојио је 2,16 одсто, Српска радикална странка 2,08 одсто гласова, а остале листе освојиле су испод два одсто гласова.

У републички парламент улазе три листе које су прешле цензус и странке националних мањина, а према прелиминарним пројекцијама, СНС ће имати 189 посланика, коалиција СПС-ЈС 32 посланика, а листа СПАС 12 посланика.

Београд: На основу 93,2 одсто обрађеног узорка, коалиција окупљена око Српске напредне странке однела је убедљиву победу на парламентарним изборима, а изборни праг од три одсто прешле су још само две изборне листе, саопштили су Ипсос и ЦеСИД. Листа Српске напредне странке освојила је 62,6 одсто гласова, коалиција Социјалистичке партије Србије и Јединствене Србије 10,9 одсто, док је листа "Александар Шапић - победа за Србију" освојила 4,2 одсто гласова.

Најближи преласку цензуса је Покрет за обнову краљевине Србије (ПОКС) са 2,7 одсто гласова, Суверенисти Саше Радуловића освојили су 2,6 одсто, покрет "Метла 2020" 2,4 одсто, а Српска радикална странка 2,0 одсто гласова. Покрет Слободних грађана добио је поверење 1,8 одсто бирача, док је за Заветнике гласало 1,6 одсто грађана који су изашли на изборе.

Уједињена демократска Србија (УДС) и листа "Здраво да победи" освојили су по 1,0 одсто, покрет Левијатан 0,8, а група грађана "1 од 5 милиона" 0,7 одсто гласова.

Посланичке мандате освојиле су и све четири изборне листе националних мањина - Савез војвођанских Мађара (2,3 одсто гласова), Албанска демократска алтернатива (0,9 одсто), листа коју предводи Муамер Зукорлић (0,9 одсто) и Странка демократске акције Санџака (0,6 одсто).

РИК: Проценат освојених гласова на парламентарним изборима

На основу 11,68% обрађених гласова

На узорку од 94,2 одсто обрађеног бирачког материјала, у Народну скупштину Републике Србије улазе три већинске и четири мањинске листе.

Вучићева листа би, према пројекцији, требало да има 189 посланика, листа коалиције Социјалистичке партије Србије и Јединствене Србије је добила 10,9 одсто, односно 32 места, а листа коалиције СПАС, на челу са Александром Шапићем, освојила је 4,2 одсто, што је довољно за 12 мандата.

Девет представника у парламенту ће имати Савез војвођанских Мађара, а листа Муамера Зукорлића и Албанске демократске алтернативе имаће три посланика.

У Скупштину Србије ће и СДА Санџака – са два мандата.

Најближи цензусу од три одсто биле су листе “За Краљевину Србију” (2,7 одсто), Суверенисти (2,6) и Метла 2020 (2,4 одсто).

Српска радикална странка је остала на два одсто.

Покрет слободних грађана је остао на 1,8 одсто, 0,2 мање је добила листа Српске странке Заветници, а коалиција Уједињена демократска Србија са чак 11 партија дошла је до једног процента подршке изашлих бирача.

Испод једног процента су добиле листе Милана Стаматовића и Драгана Јовановића, Покрет Левијатан, Група грађана 1 од 5 милиона, Коалиција за мир на челу са Чедомиром Јовановићем, коалиција Зелене странке и Нове странке, Народни блок Велимира Илића и Момира Стојановића, те Руска странка.

Неважећих листића је било четири одсто.

Највећа дилема је резултат локалних избора у Шапцу. У недељу после поноћи је градоначелник Шапца Небојша Зеленовић рекао за Нова.рс да се и даље броје гласови, док је Урош Јанковић, испред листе Метла 2020 навео за наш портал да је у току “рововска борба”.

Дешавања из изборног дана пронађите у нашем дневном блогу, а праћење резултата и реакције у нашем вечерњем програму у наставку текста

Све реакције на резултате избора, анализе читајте у нашем посебном блогу на линку.

02.00 – Крај изборног дана

01.44 – Метла није прошла у Скупштину, али јесте на локалу

Коалиција Метла је забележила прелазне резултате у већини градова на локалним изборима, па и на нивоу покрајине, иако није прешла цензус за парламентарне изборе.

01.30 – Рововска борба у Шапцу

Урош Јанковић испред покрета Метла 2020 рекао је за Нова.рс да се и даље броји у Шапцу.

“Одлучиваће шест – седам бирачких места, а са њих се већ три или четири пута броје гласови”, рекао је Јанковић за Нова.рс.

01:11 Зеленовић: Још се броји

Први човек Шапца и кандидат листе Заједно за Србију, дела Савеза за Србију Небојша Зеленовић рекао је за Нова.рс да резултата још нема.

“Још се броји”, рекао је Зеленовић за Нова.рс.

01:00 Глас по глас…

Према незваничним информацијама, разлика између листе СНС, те укупног збира листа Нови тим, Шабац је наш и Метла 2020 је неколико стотина гласова.

00:55 Чека се на резултате из Шапца

Шабац је град у ком се тренутно води највећа борба. Гласови се и даље броје. Постоје опречне информације о резултатима, али би они ускоро требало да буду познати.

00:48 ПОКС на ивици цензуса: Задовољни смо

Коалиција За краљевину Србију је на републичким изборима четврта по броју гласова од 21 изборне листе.

Та листа је на покрајинским изборима прешла цензус и освојила пет посланичких мандата.

00:39 СНС: Историјски резултат у Крагујевцу

У Градском одбору Српске напредне странке ноћас је проглашен, како је оцењено, историјски резултат на републичким и локалним изборима у Крагујевцу, одржаним у недељу.

Кандидат за градоначелника листе “Александар Вучић – За нашу децу” Никола Дашић је пред новинарима честитао свим осталим листама које ће ући у градски парламент и пожелео им успех и срећу.

“Надам се да ћемо разговарати, имаћемо прилике да причамо о будућности града Крагујевца. Ми смо својим резултатом сада свакако стекли једну велику обавезу према Крагујевчанима, свима подједнако”, рекао је Дашић.

00:38 СНС освојила Врачар

Листа Српске напредне странке освојила је 33 од укупно 63 одборничка мандата у Скупштини општине Врачар, показују подаци Општинског одбора СНС у тој београдској општини.

00:32 Чедомир Јовановић: Важна ми је будућност деце

Лидер Либерално-демократске партије (ЛДП) и “Коалиције за мир”, која је на одржаним републичким изборима остварила резултат од само 0,3 одсто, Чедомир Јовановић, изјавио је новинарима, да ће ЛДП наставити да постоји, истрајавајући на препознатљивој политици и додао да није изненађен изборним резултатима.

00:19 Напредњаци славе и у Параћину, Пауновић изгубио

Како Нова.рс сазнаје, у Параћину је победила листа окупљена око Српске напредне странке, “Александар Вучић за нашу децу” Владимир Милићевић, што значи да је пала још једна “слободна зона” у Србији пала.

00:18 ПОКС неће ући у Скупштину

Срђан Богосављевић из Ипсоса рекао је да се резултати изборао и број освојених мандата неће променити и да је ПОКС пао на 2,7 одсто, тако да неће ући у парламент.

Богосављевић је напоменуо и да је ПОКС показао добар резултат, али да није успео да пређе цензус.

Каже и да СВМ, никада није прошла боље са освојених девет мандата.

00:15 СНС води у Параћину

Према првим неформалним подацима, Српска напредна странка води на изборима у Параћину. Репортерка Н1 у том граду каже да се испред просторија СНС-а славило, као и да је пуно грађана на улицама. Присталице СНС-а отишле су и испред зграде општине где су наставили славље.

Нема никаквих званичних података ни о излазности, а незванично се каже да је она око 50 одсто.

Репортерка Н1 сазнаје и да ће се први званични подаци знати тек ујутро. Речено је да је до 23х обрађено осам од 55 бирачких места.

00:13 Сергеј и Тадић улазе у Скупштину општине Врачар

“Коалиција Социјалдемократске странке Србије, Покрета слободних грађана и Нове странке је, према најновијим подацима, трећа по реду листа која улази у Скупштину општине Врачар“, рекао је за наш портал функционер СДС Консатантин Самофалов.

“Тренутно бројање каже да смо негде између 10 и 11 одсто гласова и не верујем да ће бити неких великих разлика”, рекао је Самофалов за Нова.рс

00:05 Победа СНС у Пироту

Према незваничним подацима изборних штабова, на локалним изборима у Пироту победила је листа Српске напредне странке “Александар Вучић-За нашу децу”.

Добре резултате имају и Група грађана “Најбоље за Пирот” и Социјалистичка партија Србије, док се за сада не зна да ли ће још нека од осталих седам листа прећи цензус.

Први на листи СНС и кандидат за градоначелника Владан Васић изјавио је да је излазност бирача у Пироту 55 одсто и да очекује убедљиву победу своје листе и на парламентаним изборима. По до сада пребројаних 30 одсто гласачких листића, листа СНС је освојила 55 одсто, рекао је Васић и додао: “То је победа и за мене јер на локалним изборима побеђујем пети пут”.

00:02 СНС прогласила победу у Нишу

СНС је у Нишу прогласила победу на локалним изборима, а да то учине сачекали су завршетак председниковог обраћања у Београду. У седишту странке у Нишу, у некадашњим просторијама РТС-а, напредњаци су изнели своје прелиминарне резултате, јавља Н1.

Освојили су, саопштено је, 61,89 одсто гласова од укупног броја изашлих на локалним изборима, док се Градска изборна комисија у овом граду није огласила вечерас.

Последњи подаци ГИК-а односе на излазност до 18 сати, која је била скоро 40 процената, док је СНС саопштио да је излазност у Нишу била 43,66 одсто.

Председница ГИК Љиљана Берић саопштила је раније вечерас да први записник не очекује пре 22 сата, а до тада ће, како.је рекла за Н1, странке већ изнети своје резултате.

Повереник Градског одбора СНС Звездан Миловановић рекао је на конференцији за новинаре да је на изборима за градски парламент та странка добила 61,89 одсто гласова, што је, како је казао, “још веће изненадјење”.

“Од 102.390 бирача који су изашли на биралишта добили смо 60.000 гласова, што је за 16.000 више него на претходним изборима”, изјавио је Миловановић.

Носилац листе “Александар Вучић – За нашу децу” у Нишу Драгана Сотировска казала је да је на подручју Нишавског округа СНС остварио победу у свим општинама, а најбољи резултат је остварен у Дољевцу са 87,5 одсто гласова, потом у Мерошини 77,77 одсто гласова па а у Ражњу 76,68 одсто.

“На локалним изборима СНС постигла је најбољи резултат у Мерошини освојивши 68,29 одсто гласова, док је Гаџин Хан на другом месту са 58,14 одсто гласова”, рекла је Сотировска.

00:00 Јутка поражен у Брусу

Милутин Јеличић Јутка, бивши председник општине Брус који је оптужен за сексуално узнемиравање своје секретарице Марије Лукић, изгубио је на изборима у овом граду, јавио је “Блиц”.

23:50 Нови резултати: СНС 189 мандата, СПС 32, СПАС 12

Број мандата на 93,2 обрађеног узорка Ипсос-Цесид

СНС 189

СПС 32

СПАС 12

СВМ 9

АДА 3

Зукорлић 3

СДА 2

Излазност: 47,6 одсто

23.49 Спекулације: У Шапцу цензус прешле три листе

У Шапцу још увек нису саопштени ни прелиминарни резултати, али се спекулише да су три највеће листе прешле цензус и улазе у градску скупштину.

То су листе: “Александар Вучић-За нашу децу”, “Шабац је наш” Небојше Зеленовића и “Нови тим за Шабац”-Јелена Милошевић.

Један од кандидата са листе Александар Вучић за нашу децу доктор Бранко Вујковић објавио на Фејсбуку “Добили смо и Церску битку и Бој на Мишару! Ослобађамо Шабац”.

У већини сеоских месних заједница СНС је однела победу.

23:47 “Излазност на Старом граду 26 одсто”

Према подацима листе Срце града која је учествовала на изборима за општину Стари град, излазност на тој општини је 26 око одсто, а та листа освојила је 8,9 одсто гласова бирача.

Подаци са до сада обрађених места које има та листа показују да је СНС освојила 46 одсто, листа “Чувамо Стари град – Уједињена опозиција” освојила је 16 одсто, СПС 10 одсто, листа “Александар Шапић – Победа за стари град” 9,8 одсто, МЕТЛА 8,5, а листа Срце града добила је 8,9 одсто подршке бирача, јавља Н1.

23.38 Ђукановић: Идем да упалим бакљу као човек

Функционер СНС-а Владимир Ђукановић након говора Александра Вучића, председника странке, изјавио је: “Идем сад да упалим бакљу као човек”. Функционери СНС-а нису били расположени да дају изјаве након што је Александар Вучић прогласио победу на изборима.

23:32 Стигао Небојша Стефановић

Министар полиције Небојша Стефановић је у пола 12 стигао у изборни штаб СНС. Многи су се питали зашто га није било још од почетка, будући да су сви остали министри стигли још око 20 часова.

23:15 Резултати на обрађених 89,1 одсто узорка

СНС: 62,6 одсто

СПС-ЈС: 10,8 одсто

СПАС: 4,2 одсто

ПОКС: 2,7 одсто

Суверенисти: 2,6 одсто

Метла: 2,4 одсто

СРС: 2,0 одсто

СВМ: 2,3 одсто

ПСГ: 1,8 одсто

Заветници: 1,6 одсто

Здраво да победи: 0.9 одсто

УДС: 1 одсто.

23:08 Лутовац: Настављамо борбу за слободне изборе

Демократска странка у вечерашњем саопштењу, које је потписао председник Зоран Лутовац, саопштила је вечерас да ће наставити борбу за, како кажу слободне и поштене изборе заједно са грађанима Србије “.

Они су честитали грађанима Србије који данас нису изашли на изборе, јер тако, тврде, нису дали легитимитет будућој скупштини и влади коју та скупштина изабере.

У саопштењу се тврди да је током избора било неправилности, куповине гласова, присиле људи да изађу на биралишта, те да избори нису били само нелегитимни, већ и потпуно нелегални.

Истичу да излазност није кључно питање и да у Србији не постоји минимум услова за одржавање слободних и поштених избора.

23.02 – Дачић: Остварили смо циљ

 “Сачекао сам да се победници први обрате. Честитам Вучићу и СНС, важно је за Србију да је задржала политичку стабилност. Ми смо задовољни резултатом, ја сам поставио за циљ да видим да ли је народ Србије задовољан оним што сам радио. Освојили смо више мандата у односу на претходне изборе. Ми смо остварили свој циљ, у специфичним условима. У нормалним условима тешко да бих рекао да смо задовљни, али имајући у виду да су друге политичке партије пропале, да их нема, да смо једини опстали, то говори о постојаности наше партије и коалиције са Јединственом Србијом. Ако наставимо сарадњу са СНС, радићемо још посвећеније на државним и националним интересима”, рекао је Дачић.

22.57 Глишић се обратио пре Шапића

Функционер коалиције СПАС Владан Глишић је за РТС рекао да та коалиција улази у Народну скупштину како би преузела одговорност.

“Свесни смо своје снаге, очекујем разумевање за наше ставове, кандидовали смо идеју о друштвеном консензусу, смањивају тензија и за то смо добили подршку. Спремни смо за разговоре са друге две парламентарне странке које имају огромну подршку, али имамо границе и нисмо спремни да пређемо преко својих принципа”, рекао је Глишић.

22:48 – Ватромет у Новом Саду после победе СНС

22:47 Славље СНС без Небојше Стефановића

Победу на председничким изборима 2017. године Александар Вучић је дочекао грљењем Небојше Стефановића…

Три године касније, актуелног вицепремијера и министра унутрашњих послова није било у изборном штабу Вучићеве листе за парламентарне изборе

22:45 Најавили бојкот, али ипак изашли на изборе након што су добили асфалт

Иако су најавли бојкот локалних и парламентарних избора, јер обећани пројекти за лесковачко село Кукуловце нису испуњени грађани су ипак на изборе изашли након асфалтирања пута, пишу Јужне вести.

22:43 Излазност по регионима:

Србија: 47.6%

Војводина:51.6%

Београд:38.5%

Централна Србија:49.9%

Санџак:47.7%

Прешево Бујановац:52.7%

(Извор Ипсос-Цесид на 87,2 одсто обрађеног узорка)

22:31 Три већинске и четири мањинске листе у Скупштини

Парламентарни избори 2020. године ће у Скупштину Србије вероватно увести само три већинске и четири мањинске листе. Владајућа Српска напредна странка, која је на овим изборима наступила са именом председника Србије и СНС у називу, имаће око 189 посланика.

22:21 Вучић: Ово нисам доживео

Председник СНС-а Александар Вучић изјавио је да је његова странка освојила више од два милиона гласова.

Председник СНС-а Александар Вучић изјавио је вечерас:

“Драги пријатељи, у политици сам дуго, али овакав тренутак нисам доживео. Нисам очекивао оваквао поверење народа, али добили смо и велико упозорење да морамо да будемо марљивији”

22:19 Трифуновић: Борићемо се до краја

 “Ми ћемо се овде борити до краја” поручио је лидер ПСГ уз поруку да му није жао што је променио одлуку о бојкоту.

“Не, није ми жао што сам променио одлуку о бојкоту, ми смо се борили и борићемо се до краја” нагласио је Трифуновић.

22:17 Нови распоред мандата (обрађено 80,8 одсто узорка)

СНС 189

СПС 32

СПАС 12

СВМ 9

АДА 3

Зукорлић 3

СДА 2

80,8 узорак, 47,7 излазност

22:11 Нови распоред мандата (Ипсос-Цесид 78,1 обрађеног узорка)

СНС 188

СПС 32

СПАС 12

СВМ 9

АДА 3

Зукорлић 3

СДА 3

Излазност: 47,3 одсто

22:05 Шешељ избегао новинаре

Лидер радикала Војислав Шешељ је одлучио да се не обрати окупљеним новинарима и присталицама странке, већ је то учинио његов син Александар Шешељ.

22:01 Први резултати које је саопштила Републичка изборна комисија

Републичка изборна комисија саопштила је прелиминарне резултате: СНС 63,35 одсто или 20.990 гласова, СПС – ЈС 10,67 одсто или 3.536 гласова, ПОКС 2, 57 одсто или 853 гласа, Шапић 2,17 одсто или 718 гласова – ово су резултати на 0,85 одсто обрађеног бирачког тела.

Републичка изборна комисија је за два сата обрадила свега 2,3 одсто бирачких места, наводећи да је тако због отежане процедуре пошто се “најпре скенирају записници, па тек онда уносе у компјутере”, те да се на појединим бирачким местима прво приступило бројању гласова за локалне, а потом за парламентарне изборе, иако је препорука другачија.

Према подацима РИК-а СРС је освојио 1, 58 одсто, УДС 0,32 одсто, Метла 2020 1, 16, Заветници1, 11, Покрет слободних грађана, 0, 78, Суверенисти 1, 16, Један од пет милиона 0, 37, Нек маске падну 0, 11, Чедомир Јовановиц- коалиција за мир 0,28 и Покрет Левијатан 0, 44 одсто гласова . Према речима председника РИК-а Владимира Димитријевића већих неправилности није било, јавља извештач Нова.рс из РИК Гордана Петковић.

21:59 Ипсос-Цесид (74 одсто обрађеног узорка): Број мандата

СНС – 187 мандата

СПС – 32 мандата

СПАС 11 мандата

СВМ 9 мандата

АДА 4 мандата

Зукорлић 3 мандата

СДА 3 мандата

21:57 ЛСВ: Разочарани смо

У Лиги социјадемократа Војводине нису задовољни прелиминарним резултатима, по којима имају свега 1 одсто, јавља дописница Нова.рс Ана Лалић из Новог Сада.

“ЛСВ је изасла са програмом због ког смо основани и покушали смо да представимо политиком без сукоба и тимским радом за различите вредности. Нажалост, гласачи нису одговорили на начин на који смо ми очекивали. Мораћемо још пуно времена, енергије и труда да уложимо. Чека нас још пуно посла” рекао је за Нова.рс генерални секретар ЛСВ Бојан Костреш.

21:48 ПОКС на ивици цензуса, ПСГ готово без шанси

Према прелиминарним подацима парламентарних избора у Србији, парламентарни статус ће добити само три већинске листе. Сигурна у парламенту је листа са именом председника Србије Александра Вучића са више од 60 одсто гласова, следе листа на челу са СПС са преко десет и листа коју предводи Александар Шапић са четири одсто. 

21.46 – Обрађен узорак 67,6 одсто, резултати:

излазност 47,1

СНС 62.3%

СПС 10.6

Шапић 4

ПОКС 2,9

Суверенисти 2,6

21.43 Трифуновић се обраћа у 22х

Сергеј Трифуновић ће обратити медијима у 22х, јавља извештач Нова.рс Бојана Миловановић.

21.40 Нови пресек Ипсос – Цесид на основу 43,7 одсто узорка

СНС 62,5 одсто

СПС 10,7 одсто

Шапић 4,1 одсто

ПОКС 2,9 одсто

Суверенисти 2,6 одсто

Метла 2,5 одсто

СРС 2,1

СВМ 2,1 одсто

ПСГ 1,8

УДС 1,1 одсто

ЗДП 1,1 одсто

21.38 Већа излазност на Космету него на прошлим изборима

Своје гласачко право на изборима за парламент Србије, на Косову и Метохији је искористило 55.178 бирача. То је 57,88 одсто од укупног броја уписаних у бирачки списак, саопштено је из Мисије ОЕБС и 15 одсто више него на изборима 2016, а опширније читајте у посебној вести.

21.36 Стевановић: СНС је победио у Крагујевцу

Верољуб Стевановић саопштио је да је  СНС победио  у Крагујевцу. Прелиминарни резултати кажу да је  40 одсто освојио СНС,  20 одсто Веркова коалиција  “Сви  на ову страну”. Излазност према њиховим узорцима је око 48 одсто у Крагујевцу, јавља дописница Нова.рс Александра Петровић.

21:29 – Цесид: СНС-у 180 мандата

Прве процене ИПСОС-ЦЕСИД кажу да ће СНС освојити 180 од 250 мандата у парламенту, СПС-ЈС 30, а Александар Шапић 11 манддата. Ту су и четири мањинске странке – СВМ 8 мандата, Албанска демократска алтернатива четири мандата, Зукролић три и СДА Санџака два мандата.

Мандати:

СНС – 180

СПС-ЈС – 30

СПАС- 11

СВМ – 8

Албанска демократска алтернатива – 4

Листа Муамера Зукорлића – 3

СДА Санџак – 2

21.27 Нови резултати: СНС 62,7 одсто, СПС 10,6, Шапић четири одсто

СНС: 62,7 одсто

СПС: 10,6 одсто

Шапић 4 одсто

(Ипсос, обрађено 55 одсто узорка)

21.26 Грбовић: Неће бити очајања

Павле Грбовић из ПСГ: “Ако успемо биће славља, ако не успемо неће бити очајања”, јављају извештачи ПСГ.

21.25 У изборном штабу СПС велики број новинара

У изборном штабу СПС окупио се велики број новинара и фоторепотера. Међутим, њима се нико од функционера те странке јос није обратио. Прво обраћање предвиђено је у 22.30 сати.

Обраћање лидера ЛДП Чедомира Јовановића најављено је за 22:20

У изборни штаб социјалиста дошли су Јошка Броз, Борис Милићевић, један од оснивача Геј стрејт алијансе, као и пантомимичар Марко Стојановић.

21.13 – Први резултати

Срђан Богосављевић је саопштио прве резултате. Прва тројка СНС, СПС и Шапић. Војвођански Мађари су 2,2, а поред њих само мањинске странке прелазе цензус. Према првим резултатима ЦеСИД и Ипсос, на узорку од 43,7 одсто, три листе су преко цензуса, листа Александра Вучића, коалициона листа на челу са СПС и листа на челу са Александром Шапићем.

Вучићева листа, наводи се, има 63,4 одсто, СПС 10,3, а Шапићева листа 3,9.

Према овим прогнозама, Суверенисти имају 2,5, листа Метла 2020 2,3, а листа ПОКС 2,8.

СНС: 63,4 одсто

СПС: 10,3 одсто

СРС: 2,2 одсто

Шапић: 3,9 одсто

ПОКС: 2,8 одсто

Метла 2,4 одсто

(Ипсос, 44,1 одсто обрађеног узорка)

21:07 Вучић лично прати излазност у сваком граду

Како јавља репортерка Нова.рс Милица Божиновић, у канцеларији у којој је Вучић, на зиду су папири са именима градова и поред сваког пише колика је била излазност по сатима, колико има бирача…

21:06 Вучићева ћерка стигла у штаб СНС

У СНС штабу, у посебној просторији са барским столовима, налазе се породице функционера, млади из СНС, пријатељи И остале званице. Медијима тамо није дозвољен улаз. У штаб СНС је стигла и Милица Вучић, ћерка Александра Вучића.

21:05 Стигла Весна Пешић у ПСГ

У изборни штаб ПСГ стигла је и Весна Пешић. “Мислим да ћемо да ћемо да прођемо”, кратко је одговорила на наше питање чему се нада, каквим изборним ретултатима, јавља извештач Нова.рс Бојана Миловановић.

21:03 Утицање на бираче путем телефона

Вујо Илић из организације Црта изјавио је вечерас да је у изборном дану и у кампањи доминирали покушаји утицања на бираче путем звања телефоном.

“Имали смо сада први пут у кампањи покушај да се телефонским путем додје до свих градјана Србије. То је анкета која покушава да промени ваше мишљење пре него да вас пита за мишљење”, рекао је Илић у специјалној Фејсбук емисији Независног друштва новинара Војводине “Цензус”.

Он је оценио да је у медијима била велика неравнотежа у традиционалним медијима у корист власти. Додао је да је донекле та неравнотежа била надокнадјена кроз кампању на друштвеним мрежама.

“Али, у Србији се још увек мањина бирача информише преко друштвених мрежа”, казао је Илић.

Он је критиковао поједине медије који нису давали простора опозицији која се залагала за бојкот избора, иако је и то потпуно легитимна политичка идеја о којој су градјани морали да чују релевантне информације.

20.55 -Фактор плус: “Уз Вучића, двоцифрени резултат имаће СПС”

Директор агенције Фактор плус Владимир Пејић је навео да ће уз листу Александра Вучића двоцифрен проценат гласова имати још само коалициона листа предвођена СПС.

20.54 Ђилас: Лажни избори

Председавајући Савеза за Србију Драган Ђилас изјавио је да “ови лажни избори Александра Вучића нису успели” јер је на њих изашло мање од 50 одсто бирача. Ђилас је на конференцији за новинаре опозиције која је бојкотовала изборе, рекао да је према њиховим подацима на изборе изашло 42 одсто бирача, а у Београду 36 одсто.

20.48 – Мања излазност  само из године “белих листића”

Републички завод за статистику је констатовао да је излазност на изборима била мања само у другом кругу председничких избора 2012. године. Миладин Ковачевић из завода је навео да је до 18.00 изашло 42 одсто бирача на територији целе Србије, док је за Београд наведено да је излазност 33,5 одсто.

20.41 -Забележене неправилности

“Да је било неправилности које су забележене у већем проценту оне би могле да утичу на изборне резултате. Забележени су појединачни случајеви, вишеструко гласање, непроверавање идентитета, гласања у име другог лица, неколико случаја насиља. Посматрачи су забележили и сумње на куповину гласова, чувени ‘бугарски воз'”, навео је Раша Недељков, програмски директор ЦРТА.

20.31 – СНС тврди да је излазност у Србији већа од 50 одсто

СНС тврди да је излазност у Србији већа од 50 одсто, јавља РТС. Уколико излазност буде већа од 50 одсто, како тврде у СНС, за прелажење цензуса од три одсто биће потребно око 100.000 гласова.

20.27 Функционери СНС неће да причају с новинарима, сви иду код Вучића

Нико од функционера у СНС штабу не жели да комуницира с медијима, већ сви одлазе у канцеларију где се налази Александар Вучић, који је први стигао у изборни штаб СНС, јавља репортер Нова.рс Милица Божиновић. Ту су Синиша Мали, министар финансија, Ана Брнабић, Милена Поповић, удовица Оливера Ивановића, министарка Јадранка Поповић, министри Зоран Ђорђевић, Зорана Михаиловић и Златибор Лончар и Вања Удовићић. Ту је и Небојша Бакарец.

20.22 – Стигли Дачић и Палма у изборни штаб СПС-ЈСС

У изборни штаб СПС – ЈСС стигли су Ивица Дачић и Драган Марковић Палма. СПС У изборном штабу на два видео-бима и прати се РТС, јавља репортер Нова.рс Наташа Латковић. У изборни штаб СПС стигло је читаво руководство странке. Поред Дачића, ту су министри Горан Триван и Бранко Ружић, Александар Антић, председник Скупштине Београда Никола Никодијевић.

20.11 Излазност по регионима

Излазност по регионима: (до 19х)

Укупна излазност Србија: 44,9 одсто

Војводина: 47,6 одсто (52,3 одсто 2016. године)

Београд: 35,2 одсто (51, 7 одсто 2016. године)

Централна Србија: 47,5 одсто (49,3 одсто 2016.)

Санџак: 44 одсто одсто (45,8 одсто 2016.)

Прешево и Бујановац: 48,9 одсто (9,1 одсто)

Извор: Ипсос

20.10 – Први резултати у 20.40

Срђан Богосављевић, истраживач јавног мњења и оснивач Ипсос – Стратеџик маркетинга, рекао је да се први резултати очекују у 20.40 часова, гостујући на РТС.

20.02 – Раст у претпоследњем сату

ИПСОС је објавио да је до 19.00 на биралишта изашло 45,5 одсто грађана, док је ЦеСИД навео да је проценат изашлих нешто мањи, 44,9 одсто.

БЕОГРАД - Резултати Ипсоса и Цесида на основу 60,6 одсто обрађеног узорка: СНС: 62,5 одсто, СПС-ЈС: 10,7 одсто, СПАС: 4,1 одсто, ПОКС: 2,9 одсто, Суверенисти: 2,6 одсто, Метла: 2,5 одсто, СРС: 2,1 одсто, СВМ: 2,1 одсто, ПСГ: 1,8 одсто, Заветници: 1,6 одсто, Здраво да победи: 1,1 одсто, УДС: 1 одсто.

Прве процене мандата: СНС -180 , СПС-ЈС 30 , Александар Шапић 11 , те четири мањинске листе - СВМ 8 , Албанска демократска алтернатива 4 , Зукорлић 3, СДА Санџака 2.

Према првим проценама изборних резултата Ипсоса и Цесида листа "Александар Вучић - за нашу децу" освојила је 62,7 одсто гласова, листа СПС-ЈС 10,6 процената, док је изнад цензуса за сада још СПАС Александар Шапића са 4,1 одсто.

Ипсос и Цесид: На основу 44,1 одсто обрађеног узорка - СНС: 63,4 одсто; СПС-ЈС: 13,3 одсто; СПАС: 3,9 одсто; ПОКС: 2,8 одсто; СРС: 2,2 одсто; СВМ: 2,2 одсто

Прве пројекције Ипсоса и Цесида

Резултати на основу 44,1 одсто обрађеног узорка:

СНС: 63,4 одсто

СПС-ЈС: 13,3 одсто

СПАС: 3,9 одсто

ПОКС: 2,8 одсто

СРС: 2,2 одсто

СВМ: 2,2 одсто

Затворена бирачка места

У Србији су у 20 часова затворена бирачка места на којима је током дана 6.583.665 бирача могло да гласа на парламентарним, покрајинским и локалним изборима.

Од седам часова је било отворено укупно 8.368 бирачких места, укључујући и Косово и Метохију, на којима је право гласа могло да искористи 6.583.665 грађана.

На парламентарним изборима се надметала 21 изборна листа странака и коалиција којима је за улазак у нови скупштински сазив потребно да освоје више од три одсто гласова.

У Пироту до 19х гласало 49,5, у Белој Паланци до 18х - 72 одсто бирача

До 19 сати у Пироту је гласало 49,5 одсто уписаних у бирачке спискове, односно 23.334 гласача, изјавио је председник ГИК-а Јован Миленковић, наглашавајући да се избори одвијају без проблема.

По речима заменика председника ОИК-а Срђана Јовановића, у Бабушници је одзив до 18 сати био 60 одсто од уписаних бирача, а гласање протиче у реду.

У Белој Паланци, по информацијама председнице ОИК-а Јоване Видановић, до 18 сати гласало је 72 одсто бирача.

По речима председника ОИК-а у Димитровграду Гајомира Ђорђевића, избори се одвијају без проблема и до 18 сати гласало је 60 одсто, односно 5.004 уписаних бирача.

Није било пријава нерегуларности.

Координатор Радне групе за праћење парламентарних избора у Пироту Драган Станковић каже да се избори одвијају без проблема и на подручју тог града.

ЦРТА: До 19х гласало 45,5 одсто

На парламентарним изборима до 19 часова на гласање је изашло укупно 45,5 одсто грађана уписаних у бирачки списак, саопштила је посматрачка мисије Црте.

У односу на парламентарне изборе 2016. године, то је мање за 7,6 процентних поена.

У Топличком округу највећа излазност у Житорађи

У Топличком округу највећи одзив гласача на локалним и парламентарним изборима у Србији је у општини Житорадја, где је до 18 сати гласало 67 одсто бирача. 

Висок резултат гласања забележен је и у Блацу, где је до 18 сати гласало 58 одсто уписаних у бирачки списак. У Куршумлији је одзив до 18 сати 52 одсто, а у Прокупљу близу 47 одсто.

У Нишу до 18х гласало 39,33 одсто, највећи одзив у Гаџином Хану - 70 одсто

Према подацима Градске изборне комисије у Нишу је до 18 часова на биралишта изашло 39,33 одсто грађана са правом гласа.

Председница Градске изборне комисије Љиљана Берић казала је агенцији Бета да до сада нису имали пријаву ни једне неправилности на биралиштима. 

Док је у Нишу одзив гласача до 18 сати био 39,33 одсто, у општинама Нишавског округа највећи одзив је до 18 сати био у Гаџином Хану - преко 70 одсто, и у Мерошини и Дољевцу - изнад 60 процената уписаних у бирачке спискове. 

19.21 ИПСОС је саопштио да је до 19 сати на парламентарним изборима гласало 45,5 одсто бирача.

У Крагујевцу на изборе изашло 41,23 одсто бирача до 18 часова

Одзив гласача у Крагујевцу до 18 часова је 41,23 одсто од укупног броја уписаних у бирачке спискове, којих има 153.336, саопштила је Градска изборна комисија.

Ово је последњи пресек излазности бирача које Градска изборна комисија прави на основу одзива бирача на 12 узоркованих бирачких места.

Координатор Републичке изборне комисије (РИК) у Крагујевцу Никола Рибарић је рекао агенцији Бета да није било пријављених неправилности у вези са изборним процесом.

Он је рекао да није видео данашњи извештај организације ЦеСИД, у коме су уочене и пријављене неправилности са појединих бирачких места у Србији, па и на једном броју биралишта у Крагујевцу.

У Крагујевцу има 168 бирачких места на којима градјани своје бирачко право могу да искористе до 20 часова.

Излазност у Крагујевцу и даље заостаје за одзивом на изборима 2016. године, када је до 18 часова на биралишта изашло 49,59 одсто уписаних у бирачки списак.

У Кукуловцу гласало 70 одсто бирача до 17х

Иако су најавили бојкот локалних и парламентарних избора, јер обећани пројекти за лесковачко село Кукуловце нису испуњени, након асфалтирања пута, грађани су ипак на изборе изашли.

КиМ, излазност 53,51 до 18.00

ОЕБС је до 18 часова регистровао 51.011 гласова на Косову и Метохији, тако да је излазност 53,51 одсто.

Милорад Додик гласао у Бањалуци

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик гласао је у Генералном конзулату Србије у Бањалуци, где је претходно гласао и председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић.

Грађани у више градова БиХ, који имају двојно држављанство, могу да гласају за избор посланика у Србији.

Излазност у Шапцу до 18 часова 52,4 одсто 

У Шапцу је до 18 сати на локалним изборима гласало 52,4 одсто бирача, док је проценат излазности на парламентарне изборе у Шапцу 50,1 одсто.

У Шапцу је до 18 сати на локалним изборима гласало 52,4 одсто бирача, док је проценат излазности на парламентарне изборе у Шапцу 50,1 одсто.

До 18х у Новом Пазару гласало 49 одсто бирача

На укупно 98 бирачких места у Новом Пазару до 18 сати гласало је 49 одсто бирача на локалним и парламентарним изборима, речено је радију Сто плус у Радном телу за праћење избора.

На локалним изборима у Новом Пазару право гласа има 87.598 бирача, а на парламентарним 87.554.

Јабланички округ - највећа излазност у Бојнику, најмања у Лесковцу

Гласачи у општини Бојник били су најбројнији на биралиштима у Јабланичком округу, будући да је од 8.472 пунолетна грађана на 30 бирачких места до 18 сати изашао 51 одсто грађана, док је најмања излазност у граду Лесковцу, где је од 117.661 Лесковчана, уписаних у бирачке спискове, изашло 41,7 одсто бирача.

У Лесковцу се гласа на 195 бирачких места, а према наводима у Градској изборној комисији, излазност у селима је већа за око три посто него у самом граду.

У Власотинцу, општини другој по величини у Јабланичком округу, је до 18 сати забележена излазност од 60 одсто од 23.623 пунолетних грађана. Од 17.535 бирача у Лебану је на биралишта до 18 сати изашло 51 одсто гласача, а у Црној Трави је је од 1.221 Црнотраваца гласало 62 одсто.

У Медвеђи су одржани само парламентарни избори, јер су локални одржани крајем прошле године. Право гласа, према подацима из локалне самоуправе, има 6.593 људи, а до 16 сати гласало је 43,79 посто пунолетних становника те општине.

Расински округ - највећа излазност у Ћићевцу

У Крушевцу је до 18 часова на изборе изашло 45 одсто уписаних бирача, а највећа излазност у Расинском округу до тог времена је у Ћићевцу, где је на биралишта изашло 69 одсто гласача, подаци су координационог тела Републичке изборне комисије за Расински округ.

Према подацима надлежних у Трстенику је до 18 часова на парламентарне изборе изашло 46 одсто бирача, у Брусу више од 56 одсто, у Варварину око 50 одсто, те у Александровцу 53 одсто. На локалне изборе у Крушевцу је, према подацима Градске изборне комисије, до 18 часова изашло 47,9 одсто уписаних бирача, а гласање протиче без проблема.

19.02 РИК: Излазност до 18 сати у Србији без КиМ 40,82 одсто. Са КиМ процена је да је изашло 42 одсто уписаних бирача.

Из ЦРТА је саопштено да је до 18 сати 41, 8 одсто бирача гласало. Највиша изтазност је у Западној Србији, у Београду испод просека, најнижа на територији целе земље.

18.25 ИПСОС је саопштио да је до 18 сати изашло 41,1 одсто бирача 

ЦеСид: Члановима комисије и посматрачима изгребани аутомобили

Центар за слободне изборе и демократију (ЦеСид) саопштио је да су на једном гласачком месту у београдској општини Вождовац свим члановима изборне комисије и посматрачима изгребани аутомобили.

Излазност у Војводини до 18х - 43,45 одсто

Излазност у Војводини до 18 сати је 43,45 одсто, саопштила је Покрајинска изборна комисија.

ЦеСИД: Нарушена тајност гласања у Крагујевцу

Посматрачи Центра за слободне изборе и демократију (ЦеСИД) пријавили су да је у Крагујевцу на бирачком месту 151 у приградском насељу Драгобраћа нарушена тајност гласања.

ГИК: До 18х у Чачку гласало 34,8 одсто бирача

У Чачку је до 18 часова на биралишта изашло 34,8 одсто бирача, речено је у Градској изборној комисији.

У Чачку се гласа на 104 бирачка места, као и у Окружном затвору, а право гласа има 96.576 грађана.

На локалним изборима у Чачку учествује седам странка, коалиција и група грађана.

У Приштини одзив 31,42 одсто

На територији општине Приштина до 16 часова гласало је 3.295 грађана, што је 31,42 одсто од броја уписаних бирача, објавила је РТВ Грачаница.

На територији општине Приштина право гласа има 10.486 бирача.

Грађани своје бирачко право могу искористити на 11 бирачких места у Грачаници и три у Лапљем Селу.

Избори у Новом Саду: До 16 сати излазност 30,17 одсто

НОВИ САД - У Новом Саду јутрос у 7 сати је отворено 197 бирачких места. Право гласа има 332.695 грађана. Према подацима Градске изборне комисије до 16 часова гласало је 30,17 одсто бирача.

У изборној трци за Скупштину града је 13 листа.

Нападнута екипа Јужних вести

Екипу нишког информативног портала Јужне вести напала је група људи коју је фоторепортер овог медија претходно сликао са непознатим списком у рукама, саопштила је редакција, док уредница Гордана Бјелетић за Н1 каже да је најважније да се све завршило без физичких повреда, иако су репортеру упућене озбиљне увреде и претње.

ЦРТА: До 17х гласало 38,2 одсто

На парламентарним изборима до 17 часова на гласање је изашло укупно 38,2 одсто бирача, саопштила је Посматрачка мисија ЦРТА.

17:30

Према процени Цесида и Ипсоса, до 17 часова на изборе је изашло 37,2 одсто бирача.

 

 РИК: До 16 часова излазност 33,42 одсто

Према подацима РИК-а, на изборе је до 16 часова у Србији, не рачунајући гласове са Косова и Метохије, изашло 33,42 одсто бирача.

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић рекао је да је процена да се са КиМ тај број повећава на 35 одсто.

У региону Војводине гласало је 35,59 посто бирача, на територији региона Шумадија и западна Србија гласало је 35.96 одсто.

У региону јужне и источне Србије гласало је 32,57 посто, а у Београдском региону гласало је 27,74 посто.

 

ЦРТА: До 16х гласало 34,6 одсто гласача

На парламентарним изборима до 16 часова на гласање је изашло укупно 34,6 одсто бирача, саопштила је Посматрачка мисија Црте.

У односу на парламентарне изборе 2016. године то је за пет процената мање.

ЦРТА: Излазност до 15 часова 30,8 одсто

Према подацима посматачке мисије ЦРТА, до 15 часова излазност бирача на парламентарним изборима била је 30,8 одсто. Према подацима ове организације, у 14 часова на изборе за народне посланике Скупштине Србије изашло је 27 одсто грађана уписаних у бирачки списак.

ПИК: Излазност у Војводини до 14 х 27,73 одсто

Према подацима којима располаже Покрајинска изборна комисија, излазност бирача у Војводини до 14 часова износи 27,73 одсто.

РИК: До 14 часова излазност 26,11 одсто

Према подацима РИК-а, на изборе је до 14 часова у Србији, не рачунајући гласове са Косова и Метохије, изашло 26,11 одсто бирача, док се процењује да је излазност на КиМ 27,7.

На изборима у Војводини, такође до 14 часова, гласало је 27,83 процената бирача. У региону Шумадије и Западне Србије излазност је 27,89 одсто, у Јужној и Источној Србији 25,54 процента, на територији Града Београда 21,72 одсто, у Новом Саду 24,01, а у Нишу 22,9 одсто.

Цесид и Ипсос: До 14 сати гласало 26,5 одсто бирача

До 14 часова, према подацима Цесида и Ипсоса, на изборе за Скупштину Србије изашло је 26,5 одсто бирача.

На претходним парламентарним изборима 2016. године, излазност је до 14.00 била 29,7 процената.

ЦРТА: Излазност до 14 х 27 одсто

Према подацима посматрачке мисије ЦРТА, излазност до 14 часова за парламентарне изборе је 27 одсто на узорку са 500 бирачких места.

14:10

Цесид и Ипсос: Излазност до 13 х већа од 23 одсто

Према подацима Цесида и Ипсоса, до 13 часова је гласало 23,4 одсто бирача што је у односу на њихове податке из 2016. више него на тадашњим парламентарним изборима, али за нијансу мање него на председничким изборима 2017.

13:52

ЦРТА: Излазност до 13 скоро 30 одсто

На парламентарним изборима до 13 часова на гласање је изашло укупно 22,9 одсто бирача саопштила је посматрачка мисија Црте. У односу на парламентарне изборе 2016. године то је мање за 2,2 процентна поена.

12:58

Позив полицији да интервенише у селу код Свилајнца

У селу Роанда код Свилајнца петорица мушкараца у аутомобилима и џиповима пришли су на мање од 20 метара од бирачког места и покушали да разговарају са људима који су кренули на гласање, јавља дописништво РТС-а из Јагодине.

Председник бирачког одбора обавестио је о томе општинску изборну комисију, а председница комисије Оливера Станојевић позвала је полицију да интервенише.

12:54

Полицији у Зрењанину пријављено да се грађанима "дели неименовани садржај"

Полицијској управи у Зрењанину су представници ЦРТА пријавили да су испред бирачког места број 48 у Зрењанину, уочени аутомобил и три особе које наводно деле неименовани садржај грађанима након изласка са биралишта.

Полицијски службеници су одмах изашли на лице места и том приликом нису затекли пријављене особе испред бирачког места.

12.55 Гласање у Генералном конзулату Србије у Чикагу за посланике у Скупштини Србије обављено је у суботу, како је уобичајено са локацијама у иностранству. Право гласа имали су грађани који су се пријавили, а уписани су у бирачки списак.

 12.50 Председник Србије, Александар Вучић у реду за гласање без маске и заштитен опреме.

 12.41 Одзив бирача у Ужицу до 12 часова био је 16,31 одсто. У ГИК кажу да није било примедби на изборну процедуру.

12.40 У Ветернику, на једном бирачком месту, како нам је сликом илустровао читалац Данаса, забележена је огромна гужва на једном месту, где се не поштује ни минимум одстојања међу бирачима. Иако постоје препоруке надлежника како треба спроводити изборни процес, овде очигледно није случај.

12.38 До 11 сати према подацима са пет бирачких места која чине јединствени узорак на територији Града Врања гласало је 16,01 градјана са правом гласа, објављено је на званичном порталу градске управе.

12.37 На парламентарним изборима до 12 часова на гласање изашло је укупно 18,3 одсто грађана уписаних у бирачки списак, саопштила је ЦРТА.

12.30 Први на листи Уједињене демократске Србије Марко Ђуришић гласао је у 12:00 часова на бирачком месту број 36 у општини Врачар. Ђуришић је гласао у основној школи „Јован Миодраговић“.

12.26 Градоначелник Београда Зоран Радојичић гласао је данас на Врачару. Он је гласао на бирачком месту у Музичкој школи „Мокрањац“, преноси Беоинфо.

12.25 Одзив бирача у Ужицу до 12 часова био је 16,31 одсто. У ГИК кажу да није било примедби на изборну процедуру.

12.22 Председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић гласао је данас на бирачком месту број један на Зеленом венцу.

12.20 Председник „Доста је било“ и први на листи број 15. Суверенисти, Саша Радуловиæ, гласао је јутрос ДВ „Церак“ на Општини Чукарица.

12.15 Председник Српске радикалне странке др Војислав Шешељ гласао је данас у Батајници. Он је гласао на бирачком месту у Основној школи „Светислав Голубовић Митраљета“.

12.10 Др Јелена Раковић Радивојевић, прва на одборничкој листи коалиције око напредњака за локалне изборе у Ужицу, гласала је на бирачком месту број 49 у МЗ Теразије. Она је своје бирачко право искористила заједно са члановима своје породице.

12.05 Невладина организација Академска иницијатива „Форум 10“ акредитована је да у Новом Пазару прати гласање за парламентарне и локалне изборе. Председник ове организације Фахрудин Кладничанин каже да се „гласање,за сада, одвија без неправилности“ и да је излазност већа на биралиштима у приградским насељима него у градским.

12.00 На подручју општине Тутин, до 10 сати, за парламентарне и локалне изборе, на биралишта је изашло између 7 и 8 одсто уписаних у бирачки списак, потврдила је секретарка Општинске изборне комисије (ОИК) Адиса Халиловић.

11.58 Звездан Миловановић, заменик председника Изборног штаба СНС, који је задужен за Ниш, и повереник нишких напредњака рекао је за Данас да гласање у том граду протиче у најбољем реду. Он је казао да, према информацијама које добија од чланова бирачких одбора из редова СНС-а, до 11 часова није било никаквих неправилности ни на једном од 176 бирачких места у Нишу.

11. 57 На гласање у Брусу дошао и Милутин Јеличић Јутка.

 11. 56 У Дрвару је до 10.00 часова гласало 40 одсто грађана са двојним држављанство, рекао је Срни шеф Конзуларне канцеларије Србије у том граду Предраг Митић.

11. 55 Председник Здраве Србије Милан Стаматовић гласао је јутрос на Златибору, на бирачком месту број 27 у ОШ „Димитрије Туцовић“. Стаматовић је на гласање дошао са ћерком.

11.50 Социјалистичка партија Србије (СПС) уложила је приговор Општинској изборној комисији (ОИК) због, како су навели, јавне исплате новца за глас у кафани која се налази у строгом центру места Куцура поред Врбаса.

11.48 На гласање на републичким изборима у Србији до 11 часова изашло је 14,1 одсто грађана, показују подаци Центра за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА).

11. 42 Носилац изборне листе Победа за Србију и председник Српског патриотског савеза Александар Шапић гласао је данас у 9 часова. Он је гласао на бирачком месту у ОШ „Иван Гундулић“ на Новом Београду.

11.33 Чланица Председништва СНС Зорана Михајловић, гласала је на редовним парламентарним, покрајинским и локалним изборима.

11.28 Председник Јединствене Србије, народни посланик и председник Скупштине града Јагодине Драган Марковић гласао је јутрос у Кончареву, крај Јагодине. Марковић је на бирачко место дошао са супругом, синовима, снајама и мајком.

11.26 Излазност на изборе у Србији до 10 часова износи 9,30 процената, саопштио је директор Републичког статистичког завода Миладин Ковачевић на првој данашњој редовној конференцији за медије Републичке изборне комисије (РИК). До тог резултата дошло се анализом репрезентативног узорка на укупно 93 општине и 362 бирачка места, рекао је он.

11.23 Председник Нове странке Зоран Живковић гласао је у 11:00 часова на бирачком месту број 59, на Стоматолошком факултету у Београду. Живковић је на гласање дошао са породицом – супругом, ћерком и сином.

11.15 Од отварања 59 бирачких места у општини Бујановац створене су гужве, а највећи одзив око 10 процената забележен је на бирачком месту у ОШ „Свети Сава“, преноси портал бујановачке. Гужве су забележене и на бирачким местима у највећем албанском селу Велики Трновац, као и на биралиштима у само центру града.

11.10 На изборима у Нишу до 10 часова изашло је 7,7 одсто уписаних бирача, што је нешто нише него на парламенталним и локалним изборима 2016. године, када је изашло 7,93 одсто, потврђују подаци Градске изборне комисије.

11.05 Према подацима са пет бирачких места која чине јединствени узорак на територији Града Врања до 9 сати гласало је 425 бирача или око пет процената изјавио је на првој пресс конференцији координатор Радног тела РИК Душан Аритоновић.

11.00 Цесид је забележио више неправилности од отварања бирачких места јутрос у седам часова, када су почели парламентарни, покрајински и локални избори у Србији. Према речима Емилије Орестијевић из Цесида, неправилности су подељене у седам категорија, а као грубље неправилности наводе вођење паралелних евиденција у Кули и породичне гласање на једном бирачком месту.

10.55 Бирачка места на територији Новог Пазара отворена су на време и гласање, за сада, протиче без протиче без проблема. До 10 часова, према подацима са узоркованих места, на биралишта је изашло 14,3 одсто бирача – рекао је за Данас председник Градске изборне комисије (ГИК) Раша Милић.

10.46 До 10 часова на гласање за народне посланике Републике Србије је изашло укупно 9,1 одсто грађана уписаних у бирачки списак саопштила је посматрачка мисије Црте. Статистичка грешка износи +/- 0,3 одсто. То је на нивоу излазности за парламентарне изборе 2016. године.

 10.45 Зрењанинци данас гласају на 70 бирачких места, а бирају се републички, покрајински и локални одборници. На гласачком листићу за избор посланика Народне скупштине Републике Србије гласа се за 21 листу, на покрајинским изборима учествује девет листа док за избор одборника у Скупштини града Зрењанина учествује десет листа.

10.40 Изборима у Ужицу, према подацима ГИК, до 10 часова одазвало се 8,8 одсто уписаних бирача. Бирачко место број 43 на Белој Земљи је отворено са закашњењам од 35 минута, због недостатка једног обрасца, који је накнадно достављен том бирачком одбору. За сада нема примедби од битног утицаја на изборни процес. Оне које смо имали, решавали смо на време“, рекла је за Данас Милка Протић, председница ГИК Ужице.

10.30 У бабушничкој општини отворена су 43 бирачка места, а бирачко место број 22 у селу Ракита није отворено, јер је утврђено да су током ноћи обијене просторије и однешене гласачке кутије.

10.27 Председник Партије уједињених пензионера Србије (ПУПС) Милан Кркобабић гласао је јутрос у Дому здравља на Новом Београду.

10. 22.Премијерка Ана Брнабић гласала је данас нешто после девет сати на бирачком месту на Савском венцу. Брнабић је на бирачко место у Школи за дизајн на Дедињу дошла са заштитном маском.

10.20 Министар одбране Србије и председник Покрета социјалиста Александар Вулин гласао је данас у 9 часова на бирачком месту 43 у Основној школи „Бранко Ћопић“ на Видиковцу. Вулин је на бирачко место дошао у пратњи супруге и двојице синова, саопштено је из Покрета социјалиста.

10.12 Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић гласао је данас на бирачком месту 25, на општини Савски венац, преноси Беоинфо.

10.10 У Грачаници, на Косову и Метохији, почело је гласање за парламентарне изборе Републике Србије на свих 11 бирачких места у тој општини. Сва гласачка места су отворена у седам часова, а бирачки материјал који је ОЕБС преузео од Републичке изборне комисије достављен је пре отварања бирачких центара, јавио је портал Косово онлине.

10.08 Радио-телевизија Србије објавила је да према подацима Цесида и Ипсоса изласност на изборе у Србији до 9.00 износи 5,2 одсто уписаних бирача.

10.05 Амбасадорка Канаде посетила изборни штаб ЦРТЕ и пожелела им срећан рад

 Према подацима посматачке мисије Црта, до 10 часова на изборе за народне посланике Скупштине Србије изашло је 9,1 одсто грађана уписаних у бирачки списак, што је на нивоу излазности за парламентарне изборе 2016. године. Према подацима Цесида, до 9 часова на изборе је изашло 5,2 одсто бирача.

10.01 Програмски директор ЦРТЕ Раша Недељков изјавио на првој конференцији, да је већина бирачких места отоврена су на време, док је 13 одсто отворено са закашњењем.

10.00 Председник Либерално-демократске партије Чедомир Јовановић гласао је данас око девет часова. Јовановић је гласао на бирачком месту на Новом Београду.

09. 59 Министар спољних послова и председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић гласао је данас око девет часова на бирачком месту на Дедињу. Он је на гласање дошао са супругом и сином.

09.55 У просторије Војвођанског фронта у Сремским Карловцима јутрос око 8 часова упала је група непознатих хулигана, преврнула столове и побацала ствари активистима који су се у том моменту налазили унутра, саопштила је Коалиција Уједињене демократске Србије.

09.50 Упркос кишном времену од раних јутарњих сати влада велико интересовање за изборе у Шапцу. Према излазности на централним градским бирачким местима гласање се одвија без застоја, и барем у првим сатима, није било неког празног хода током гласања. Пријављено је 12 листа од чега су четири комплетне са кандидатима за 69 одборничких места. И на прошлим изборима излазност је била 62 одсто, знатно више од републичког просека.

09.40 Демократска странка (ДС) обавестила је данас медије посредством свог налога на Твитеру да је дошло до хакерског напада на електронску пошту Информативне службе ДС.

09.32 Гласање у Гораждевцу на Косову и Метохији почело је са закашњењем од више од сат времена, чиме се створила гужва од близу 100 људи, пренео је данас портал КоССев. Како наводе, Радио Гораждевац јавио је да је почело гласање на шест бирачких места у тој општини, а да је до кашњења дошло јер није на време постављен инвентар и изборни материјал није био комплетан.

09.30 На 11 гласачких места у Босни и Херцеговини грађани, који имају двојно држављанство, могу да гласају за изборе у Србији. Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, као и председник Народне скупштине РС Недељко Чубриловић гласаће у Генералном конзулату у Бањалуци. Гласачка места у БиХ биће отворена у Амбасади Србије у Сарајеву, Генералном конзулату Србије у Мостару и у конзуларним канцеларијама у Дрвару и Требињу. Гласачка места су отворена и у у Бијељини, Добоју, Приједору, Братунцу и Зворнику.

09.24 Сва бирачка места у Србији отворена су јутрос у седам часова, гласање током првих сат и по протиче без проблема, а прве прелиминарне званичне резултате Реубличка изборна комисија (РИК) саопштиће на конференцији за новинаре вечерас у 23 сата, изјавио је председник РИК Владимир Димитријевић.

09.10 Представници Српске листе и овог пута су дошли групно на гласање у Северној Митровици. Групно гласање су предводили председник Српске листе и заменик косовског премијера Горан Ракић, шеф посланичке групе у Скупштини Косова Игор Симић, в.д. градоначелника Северне Митровице и председник ПО Косовска Митровица Александар Спирић, а међу којима су били и кандидати за посланике Народне скупштине.

09.00 Иницијатива “Бирам кога бирам” издала је обавештење за грађане у којем се између осталог налазе упутства како да реагују у случају да им је наложено да фотографишу попуњени гласачки листић или да учествују у изборној крађи познатој као “бугарски воз”.

08.50 У Крагујевцу је јутрос у 7 часова отворено 168 бирачких места, а како је агенцији Бета речено, није било застоја приликом отварања биралишта. Градска изборна комисија (ГИК) је од неких гласачких одбора примала „ситне захтеве“ који нису утицали да бирачка места не буду отворена. На изборима за одборнике локалне скупштине грађани ће бирати између 14 листа странака, коалиција и група грађана.

08.45 У Нишу је у 7 часова почело гласање грађана на 176 бирачких места. Право гласа има 231. 134 грађана. Поједини грађани су се жалили да су избори на њиховим бирачким местина каснили, као што је на бирачком месту 2 у ОШ “Душан Радовић”, које је отворено са закашњењем од 20 минута. Љиљана Берић, председница Градске изборне комисије каже да су сва биралишта, углавном, отворена на време. На констатацију да је било примедби да сва бирачка места нису отворена на време, она је рекла да је било мало кашњења јер је су бирачки одбори морали да изброје изборне листиће за три листе- парламентарне, градске и општинске изборе.

08.30 Хвала Србији на мојој званичној акредитацији за праћење избора у Србији данас, написао је на свом Твитер налогу амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри. „Мој тим из Амбасаде и ја желимо српским бирачима одличан и миран дан избора“, поручио је амерички дипломата.

08.22 У северном делу Косовске Митровице, за српске парламентарне изборе гласа се на само једном гласачком месту, у Техничкој школи, где су организоване 22 гласачке јединице. Широм Косова су на 90 бирачких места организоване 144 гласачке јединице.

 08.21 У Ужицу је у седам часова отворено 91 бирачко место, прво гласа на парламентарним и локалним изборима може да користи 65.671 бирач.

08.20 Војвођани ће данас гласати о избору 120 посланика Скупштине АП Војводине, на период од четири године, а опредељиваће се између изборних листа, без могућности да гласају за конкретне кандидате.

08.10 Члан Председништва Српске напредне странке Горан Весић гласао је јутрос око 7.30 сати у Трећој београдској гимназији, на бирачком месту број 5. Весић је на гласање дошао у друштву супруге.

08.05 Директор Канцеларије за КиМ и потпредседник Српске напредне странке Марко Ðурић гласао је јутрос у 7 сати у Месној заједници Цветни трг на Врачару. Он је први предао свој глас, а на бирачко место дошао је у друштву ћерке.

08.00 Републичка изборна комисија (РИК) прве податке о излазности на парламентарне, покрајинске и локалне изборе саопштиће данас у 11 часова. Конференције за новинаре РИК ће одржавати на свака два сата, по потреби и чешће. РИК би коначне резултате ванредних парламентарних избора требало да објави најкасније 96 сати од часа завршетка избора, до 25. јуна у 20 сати.

 07.01 Отворена бирачка места у Србији

Право да изабере своје представнике има 6.584.376 грађана, који ће то моћи да учине на 8.386 бирачких места. Избори су првобитно били расписани за 26. април, али су због мера сузбијања корона вируса померени за 21. јун.

За расподелу 250 посланичких места такмичи се 21 изборна листа, а њихов редослед на гласачком листићу одређен је по реду по коме их је Републичка изборна комисија потврђивала.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер