уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Србији 1. мај дочекан на уранцима, излетиштима и трговима; Синдикати - Радници да сиђу на улицу и почну да се боре за своја права, одлука Владе да смање плате и пензије је срамна
Хроника

У Србији 1. мај дочекан на уранцима, излетиштима и трговима; Синдикати - Радници да сиђу на улицу и почну да се боре за своја права, одлука Владе да смање плате и пензије је срамна

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. мај 2015.

БЕОГРАД - Међународни празник рада, 1. мај данас се по традицији обележава у многим земљама света, а у Србији традиционалним првомајским уранцима у природи, али и протестима које организују поједини синдикати, међусобно подељени око тога да ли протестовати или не.

Представници Самосталног синдиката Србије и УГС Независност обележили су Међународни празник рада, протестним окупљањем на Тргу Николе Пашића како би изразили своје незадовољство због пада животног стандарда, мањих права запослених и смањења плата и пензија.

Окупљени синдикалци из Београда, али и других градова Србије послали су са Трга Николе Пашића поруку да је време да запослени почну да се боре за своја права, јер други то неће учинити, а одатле су кренули у протестну шетњу Улицом Краља Милана до Трга Славија где ће поставити црвене руже на споменик Димитрију Туцовићу.

Председник УГС Независност Бранислав Чанак поручио је да је време да радници сиђу на улицу и почну да се боре, наводећи да влада синдикалце види као партнера само онда када имају исто мишљење, а да је радничкој класи одузета и свест о њиховим правима.

Чанак је рекао да је нови Закон о раду упропастио све што се могло упропастити, да га је потребно поново мењати, а радницима и пензионерима вратити оно што им је одузето. "Следећи Први мај мора да изгледа другачије или нас неће бити. Дошли смо до краја, време је да почнемо да се боримо за себе јер то други неће чинити", поручио је Чанак. Он је медије замолио да "престану да трпају у исти кош све синдикате" истичући да су прави сидникати данас на Тргу Николе Пашића.

Председник СССС Љубисав Орбовић рекао је да радници траже само могућност да пристојно живе од свог рада и да за то треба да се боре 365 дана у години. Орбовић је послао подршку отпуштеним радницима из предузећа Информатика из Новог Сада који су, како је рекао, остали без посла због партијске политике и навео да сви синдикати и радници треба да покажу солидарност са њима. "Пошаљимо подршку свим радницима Србије. Покажимо борбу за радна места како ниједан радник не би напуштао свој посао. Спремни смо да се организујемо исто овако и у Новом Саду како бисмо подржали раднике Информатике", рекао је Орбовић.

Представник Удружења синдиката пензионера Србије Милорад Вујасиновић рекао је да је одлука владе да се смање плате и пензије срамна и да пензионери не траже повећање пензија, како то најављује премијер, већ само да им се врати оно што им је одузето. Синдикалци су поручили да радници за Први мај треба да покажу протест због оваквог стања у друштву, а не да роштиљају широм Србије, на пример.

Представници синдиката су током протесне шетње носили заставе и транспаренте, а на кратко су се зауставили поред зграде Скупштине Срибје у Улици Краља Милана.

Претходно су Нови синдикат Србије и друге синдикалне организације одржале протест под називом "Првомајски протест 2015. - глас против беде и понижења" са којег су поручили да има много разлога да данас на улицама буде 10.000 људи због пропасти радника. Председник Новог синдиката Србије Живорад Мркић је поручио да је држава економски окупирана а влада само експозитура страних финансијских институција.

Мркић је рекао је да му није јасно шта данас славе они који иду на излете и да је Први мај прави тренутак да се покаже незадовољство. Након полагања венаца део демонстраната придружио се протесту на Тргу Николе Пашића.

У Крагујевцу није било синдикалног протеста, а грађани су 1. мај обележили на различите начине - дружењем у насељу Стара радничка колонија и у природи, док су млади, пуштањем лампиона у поноћ пожелели лепши живот и бољу будућност.

Првомајском дружењу у Старој радничкој колонији, које је организовао Покрет социјалиста, присуствовао је државни секретар Министарства рада Драган Поповић који је рекао да је Влада морала да умањи плате. "Ситуација у Србији је у финансијском смислу тешка, због чега је Влада морала да предузме болне мере, као што је умањење примања и то је урађено у циљу финансијске консолидације и увођења дисциплине у пореским и финансијским токовима", рекао је Поповић. Поповић, који је и председник Покрета социјалиста Крагујевца, рекао је да је тај покрет на страни радника и да та партија о њима брине.

Обележавање празника рада, на модернији начин, приредило је крагујевачко удружење за културни развој грађана "Сwитц х" које је, крај Шумаричког језера, организовало "Уранак фестивал". Председник тог удружења Јован Павловић је изјавио је да је реч о другом фестивалу културе, музике и спорта.

"Пуштањем лампиона жеља у поноћ младима смо пожелели лепши живот и бољу будућност", рекао је Павловић. Уранак фестивал је окупио велики број младих крај Шумаричког језера, где је поред пуштања лампиона жеља, било и организованог паљења логорске ватре.

Нишлије су пожуриле да заузму место на једном од излетишта у околини, а по традицији, најживље је на Каменичком вису. Излетници су бирали и друга излетничка места као што су Чегар, Бубањ или су отишли на обале околних језера.

Неки од излетника су у природу кренули још синоћ, а неки ће продужити свој боравак и сутра. На Сувој планини организована је трка "Соколов пут" у којој има и гостију из иностранства, а циљ је на Трему, највишем врху те планине.

Првомајска традиција и лепо време, оживели су излетишта у Поморавском округу, а испразнили градове. Тешко је, мале и нередовне плате, отпуштања, али Први мај је Први мај, рекли су излетници Тањугу у Излетишту "Поток" код Јагодине.

Пуно излетника је и на Црном врху, код манастира Јошаница, Сисевац, код Ресавске пећине, уз Каленићку реку и Велику Мораву, традиционална излетишта општина у Поморавском округу. Међу онима који су изашли у природу да се друже уз роштиљ, паприкаш и понеко прасе на ражњу има свих узраста, а највише младих, од којих су неки дошли још синоћ.

Обележавање 1. маја у Јагодини је почело синоћ традиционалним концертом фолклорног ансамбла Друштва за културу "Каблови" у Центру за културу у организацији Самосталног синдиката. За празник рада председник Скупштине града Јагодине Драган Марковић - Палма је синоћ у Излетишту "Поток" отворио нову фонтану.

Обележавање 1. маја у Чачку почело је у знаку традиционалног уранка на бројним излетиштима у околини уз незаобилазни роштиљ и печење, а по негде и трубаче.

КУД "Абрашевић" је и овог 1. маја организовао уранак. Најпре је око 7.30 сати дувачки оркестар Абрашевиића кренуо улицама града са "првомајском будилицом и неко време се чула свирка у част овог празника. Крајње одредиште поворке био је градски парк где је спремљена закуска. "Синоћ је запаљена логорска ватра на брду Љубић уз пригодан наступ КУД "Танаско Рајић, дружење и седељку. Није изостала ни добра закуска јер су деца на жару пекла роштиљску кобасицу, а на овом месту се окупило неколико стотина људи", казао је данас Тањугу Драгиша Гавриловић, уметнички руководилац КУД "Абрашевић".

Поред тога, велики број Чачана уранак је провео у Овчар - бањи и на планинама Овчар и Каблар, а у Туристичкој организацији кажу да званичног програма није било, већ се радило о спонтаном окупљању. "Последње организовано окупљање било је половином деведесетих година прошлог века када су долазили махом пензионери и тада се пекао во на ражзњу. Међутим, све је мање посетилаца, а ова окупљања често прате и непожељни догађањи попут туча, обијања објеката и сличног насилинчког понашања", рекао је Тањигу Горан Николић из ТОЧ-а.

Према његовим речима, најцешће локације на којима се окупљају грађани током првомајских празника су Овчар-бања код ауто-кампа и дуж старог тока Западне Мораве, викендице на обали језера Међувршје, пропланак на врху Каблара и ливада на Короњи на обронцима Овчара.

Празник рада обележава се у знак сећања на прве масовне радничке демонстрације 1. маја 1886. у Чикагу, када су радници захтевали осмочасовно радно време и боље услове рада.

Када је и Совјетски Савез уврстио овај датум у званични календар, због идеолошких разлика, у САД су почели да га обележавају првог понедељка у септембру.

Први мај у Србији обележен је први пут 1893. године протестним скуповима у Београду.

Првомајске прославе у сеоским срединама у Србији почеле су најпре у селу Дубона, код Младеновца, 1888. године.

У Србији и региону временом је постао обичај да се тог дана у зору излази на Првомајски уранак у природу.

Некада су се за Први мај палиле логорске ватре уочи празника, а сутрадан, обично на најближем излетишту окупљао се народ уз пригодне говоре синдикалних функционера, рецитовала се и поезија, играла фолклорна друштва.

Од седамдесетих година прошлог века мање се инсистирало на говорима и културним програмима, а више на роштиљијадама у природи и неформалним дружењима.

У време социјализма и бивше СФРЈ, ко је желео и могао, путовао је у иностранство обично до Солуна или још чешће Трста у шопинг или на мали одмор на море или планину и тако се развила традиција синдикалних излета и путовања у иностранство.

Нови синдикат Србије: Одржан још један протест на Тргу Славија

Нови синдикат Србије одржао је данас протест "Глас против беде и понижења" на Тргу Славија на коме се окупио стотинак људи.

Демонстранти су прво положили венце на споменик Димитрију Туцовићу поводом Међународног празника рада, а затим су делили Првомајски проглас.

Председник НС-а Живорад Мркић казао је на протесту да му није јасно шта данас славе они који иду на излете, да је Празник рада прави тренутак да се покаже незадовољство и да је у Србији довољно разлога да на десетине хиљада незадовољних радника протестује.

- Људи су тамо где не треба да буду. Пропаст радничког покрета у Србији, то славе - казао је Мркић који је додао да је Међународни монетарни фонд окупирао Србију и да је Влада Србије само експозитура ММФ-а, а да ће радницима бити боље када се ослободе "страних фактора".

Првомајском прогласу НС-а су се прикључили Нови синдикат здравства Србије, Синдикат комуналних делатности Београд, Независни синдикат водовода и канализације Београд, Раднички синдикат прераде Колубара, Јединствена синдикална организација Енергопројект Београд, Саобраћајни синдикат ГСП, Нови синдикат Дунав осигурања, Синдикат запослених Градске чистоће, Синдикат радника ЕД Београд, Организација Синдикалне акције, Независни самостални црвени синдикат,

Леви самит Србије, Удружена левица, СКОЈ, Синдикат радника Железничке инфраструктуре Србије, Унија синдиката српских железница.

У Србији 1. мај дочекан на уранцима, излетиштима и трговима

Међународни празник рада, 1. мај данас се по традицији обележава у многим земљама света, а у Србији традиционалним првомајским уранцима у природи, али и протестима које организују поједини синдикати, међусобно подељени око тога да ли протестовати или не.

Празник рада обележава се у знак сећања на прве масовне радничке демонстрације 1. маја 1886. у Чикагу, када су радници захтевали осмочасовно радно време и боље услове рада.

Протест покрета социјалиста у Њујорку на 1. мај 1912.

Када је и Совјетски Савез уврстио овај датум у званични календар, због идеолошких разлика, у САД су почели да га обележавају првог понедељка у септембру.

Први мај у Србији обележен је први пут 1893. године протестним скуповима у Београду.

Синдикати су и ове године позвали на окупљања раднике на градске тргове, како би изразили свој протест због све мањих права запослених и пада животног стандарда, у складу са праксом у протекле две деценије.

Удружени синдикати Србије "Слога" саопштили су ове недеље да ове године неће организовати протест за 1. мај у Београду, ни у другим градовима Србије, због тога што су синдикати и даље подељени.

У саопштењу "Слоге" се наводи да ће и "ове године синдикати наступати у више колона, без солидарности и подељени, што је пораз за читав свет рада и још једна од победа капитала".

Прошлогодишњи протест синдиката

Савез самосталних синдиката Србије и Уједињени грански синдикати "Независност" организују данас у Београду протестно окупљање радника поводом Међународног празника рада.

У Крагујевцу и Краљеву ни ове године неће бити организованог синдикалног обележавања Међународног празника рада, осим дељења флајера са првомајским прогласом, а део чланова синдиката придружиће се првомајској протестној шетњи која ће бити организована у Београду.

Првомајске прославе у сеоским срединама у Србији почеле су најпре у селу Дубона, код Младеновца, 1888. године.

У Србији и региону временом је постао обичај да се тог дана у зору излази на Првомајски уранак у природу.

Некада су се за Први мај палиле логорске ватре уочи празника, а на дан празника, обично на најближем излетишту окупљао се народ уз пригодне говоре синдикалних функционера, рецитовала се и поезија, играла фолклорна друштва.

Од седамдесетих година прошлог века мање се инсистирало на говорима и културним програмима, а више на роштиљијадама у природи и неформалним дружењима.

У време социјализма и бивше СФРЈ, ко је желео и могао, путовао је у иностранство обично до Солуна или још чешће Трста у шопинг или на мали одмор на море или планину и тако се развила традиција синдикалних излета и путовања у иностранство.

(Танјуг)

Блиц: Како је Први мај постао дан роштиља и печења?

Синдикати опет најављују протесте, али искуство показује да је на тим скуповима вишеструко мање људи него на роштиљањима која се истовремено одржавају.

Један од уранака посетиће и новоизабрани министар рада Александар Вулин, који ће се, како је саопштила његова странка, обратити окупљенима на овом скупу културно-забавног карактера у Бојчинској шуми.

Тако је у Србији дан када би радници требало да буду најгласнији постао дан када је радничка класа утихнула, баш као јагањци на ражњевима који се врте.

- Тако је то, или ћеш да се бориш, или ћеш да ћутиш и једеш. Ми смо одлучили да једемо и славимо, иако немамо шта да славимо - резигниран је Драган Матијевић, председник Уније синдиката просветних радника. Он додаје да то показује „кукавичлук и лицемерје синдикалаца“, који се не боре за права радника.

Ранка Савић из АСНС каже да ће они на штандовима делити летке са обећањима нове владе, с циљем да потом подсећају шта је од тога испуњено. А протеста нема, како каже, због разједињености синдиката.

- Највећа замерка је на рачун на СССС и “Независност” који ће да направе као протест, на који неће доћи ни 1.000 људи - додаје она уз оцену да представници ових синдиката не желе заједничке протесте, како не би угрозили привилегије које имају као чланови Социјално-економског савета.

„Протеста никад није било

Социолог Срећко Михајловић истиче да у Србији првомајских протеста никада није ни било. Илузија је, међутим, и да ће радници да иду на роштиљање и да „обрну неко јагње или јаре“, јер „ко тако мисли, нема појма пошто је јагње, и колике су плате радника“.

(М. Р. Петровић – Блиц)

Локализован пожар на Авали, није било повређених

БЕОГРАД - Пожар који је данас око 11.20 избио на Авали локализован је и није било повређених ни угрожених грађана, речено је Танјугу у МУП-у.

Како су навели, горели су трава и грање на обронку планине.

Председник Скупштине града Никола Никодијевић рекао је Танјугу да је неколико ватрогасних екипа интервенисало из предострожности, јер је велики број грађана био на уранку.

„Горело је грање и трава, а пожар је сад локализован. Једна екипа још дежура за сваки случај”, рекао је Никодијевић и апеловао на грађане да буду обазриви.

(Танјуг)

Први мај у земљама региона

ПОДГОРИЦА - Међународни празник рада се данас широм региона обележава уранцима и мирним протестним шетњама.

Црногорска Унија слободних синдиката обележава Први мај протестном шетњом, која је почела у Подгорици, под паролом "Удахнимо слободу".

На почетку првомајске протестне шетње НВО активиста и новинар Дарко Ивановић изјавио је да црногорски радник нема данас шта да слави.

"Осим тога што немате шта да славите, немате ни од чега да одете негде на пикник. Први мај је дан оних који сањају у Црној Гори. Морате добро да будете успавани да бисте сањали, зато нас је ваљда и оволико данас", рекао је Ивановић и поручио: "Удахнимо слободу, јер нам је то насушно потребно".

Председник Скупштине Црне Горе Ранко Кривокапић је у Првомајском прогласу грађанима истакао да носиоци кључних функција у држави морају своју дужност посветити осигурању радника и обезбедити им не само правни и економски систем, који значи редовно примање и адекватну награду за рад, већ и оно много важније - достојанство.

Он је поручио да су ствараоци покретач сваког друштва. "Ствараоци и прегаоци морају бити покретачка снага сваког друштва и снага изградње државе и њеног развоја", казао је Кривокапић.

Празник рада у БиХ обележавају "буднице" у неколико градова. Иако су организирани протести у два града, много више "радника" биће на излетиштима, пишу босански медији, наводећи да већ неколико дана у БиХ влада несташица јагњади.

У Бањалуци је данас, у организацији Савеза синдиката Републике Српске, почела мирна протестна шетња више хиљада чланова синдиката са поруком "не" новом закону о раду и урушавању стечених радничких права.

Они су указали на лош положај радника у Републици Српској и упозорили да је ово тек почетак протеста који ће бити још масовнији уколико се крене са усвајањем новог закона о раду у РС.

На протестној првомајској шетњи и окупљању послана је порука Влади РС и министру рада Миленку Савановићу да ће свим дозвољеним синдикалним средствима радници бранити своја права.

Учесници мирне протестне шетње носе транспаренте "Не новом закону о раду", "Вратите достојанство радницима", "Живио 1. мај - Међународни празник рада", "Први мај - дан отпора, а не одмора", "Радници нису роба", "Радничка одлучност и снага".

Окупљени дувају у пиштаљке.

У Хрватској се централно обележавање Међународног празника рада одржава у Сиску под слоганом "За спас индустрије и радних места", а почело је окупљањем на пијаци, одакле је поворка кренула на Трг Јосипа Јелачића, где ће се одржати протестни скуп са којег ће синдикати позвати на спас хрватске индустрије.

Поворка, у којој је по подацима организатора око 2000 учесника, иде сисачким улицама у пратњи полиције.

На протесте у Сисак учесници су пристигли и аутобусима из Бјеловара, Загреба, Крапине, Славонског Брода, Дарувара, Кутине и других места, а прикључиће им се, како је најављено, и већи број синдикалаца који долазе возом из Загреба.

Градоначелник Загреба Милан Бандић је изјавио да ће овогодишња прослава 1. маја у парку Максимир бити боља и раскошнија него лани, јер ће скувати бољи пасуљ и поделити више порција, чак 60.000.

Прослава 1. маја у Загребу ће бити најбоље организована у Хрватској и биће подељено 60.000 порција, према прошлогодишњих 50.000, рекао је Бандић новинарима.

"Будући да нас је у Загребу највише, морамо да имамо највише порција, а будући да Загреб има градоначелника који зна да кува, онда ћемо направити најквалитетнији пасуљ, не поништавајући ничије кулинарске способности и квалитету пасуља широм Хрватске. Сви це доћи у Максимир, имаћемо лепо време и биће дивно", најавио је Бандић.

Прослава 1. маја ће се одржати у Максимиру без обзира на одлуку синдиката да ове године Празник рада обележи у Сиску одржавањем протестног скупа под слоганом "Спасимо индустрију и радна места".

У Македонији данас синдикати организују марш солидарности, на којем ће такође бити прочитан манифест којим се траже колективни уговори, сигурна радна места и плате за раднике.

Широм Словеније ће се данас обележити Међународни празник рада, али се очекује да ће највише људи привући традиционалн окупљање на брду Рожник у Љубљани.

Учесницима ће се обратити градоначелник Љубљане Зоран Јанковић, док ће председник Словеније Борут Пахор одржати говор пред окупљенима на Иварчком језеру, у Корушкој.

Словеначки премијер Миро Церар је у својој првомајској поруци поручио грађанима да поштен и тежак рад треба да се сматра темељном вредношћу и да добре раднике треба ценити и одговарајуће наградити.

Церар је истакао да су рад и људско достојанство уско повезани. "Главни циљ сваког друштва зато треба да омогући сваком грађанину да ради, а тиме и да живи достојанствен живот", рекао је премијер Словеније.

Први мај се обележава у више од 80 земаља света, у знак сећања на десетине хиљада радника који су 1. маја 1886. почели да протествују у Чикагу, тражећи увођење осмочасовног радног дана.

Протести су првих дана били мирни, али је прво 3. маја избила туча у коју се умешала полиција да би повратила ред и тада су убијена четири члана синдиката. Следећег дана је на тргу Хејмаркет непозната особа бацила бомбу, при чему је погинуло седам полицајаца и четири цивила, а повређено 67 полицајаца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер