понедељак, 22. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У последња 24 сата у Србији од коронавируса умрло пет особа, укупно 85; Званично новооболелих још 424, укупно 4.054, тренутно 138 пацијената на респираторима
Хроника

У последња 24 сата у Србији од коронавируса умрло пет особа, укупно 85; Званично новооболелих још 424, укупно 4.054, тренутно 138 пацијената на респираторима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. април 2020.

 БЕОГРАД - У Србији је забележен раст броја новозаражених, у последња 24 сата 424 особе, а укупно је 4.054 оболелих. Преминуло је још пет особа, укупно 85, саопштио је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.

Он је, на прес конференцији, рекао да је у последњих 24 сата у Србији тестирано 2.646 особа од којих је позитивно на присуство вируса корона.

Хоспитализовано је 2.890 пацијента, а на респиратору је њих 138. До данас у 15 сати у Србији тестирано је укупно 20.958. особа.

У последња 24 сата преминуло је још пет особа као последица инфекције вирусом корона, што је укупно 85 преминулих.

Од последњих петоро преминулих, троје мушкараца и две жене.

Смртност је, у овом моменту 2,09 одсто, навео је Гојковић.

У Србији тренутно 138 пацијената на респираторима

У Србији се тренутно на респираторима налази 138 пацијената оболелих од COVID-19, што је, у поређењу са подацима претходних дана, благи тренд опадања, изјавио је данас епидемиолог Бранислав Тиодровић.

"Ако то упоредимо са подацима претходних дана, то је благи тренд опадања што може дати почетни оптимизам, јер је онима који су на респираторима живот највише угрожен", рекао је Тиодоровић, одговарајући на питања на конференцији у Палати Србија.

Истакао је да Србија располаже са довољно респиратора и додао да има довољно слободних и оних који ће бити спремни да се употребе, уколико буде потребно.

Како је додао, по том питању можда боље стојимо и од неких много богатијих и развијенијих земаља.

Тиодоровић је позвао грађане да поштују уведене мере у циљу спречавања ширења корона вируса.

Смештени у привремене болнице имају терапију и све неопходно

Епидемиолог Тиодоровић изјавио је да особе смештене у привременим болницама у Нишу имају неопходну терапију и све што им је потребно, те да му није познато да неко од њих по пријему није прегледан или није добио терапију.

Он је тиме одговорио да једно од питања пристигло путем мејла, да се више грађана у хали Чаир и студентском дому у Нишу пожалило да их у привременим болницама нико није прегледао и да им није одређена терапија, те ко је одговоран за стање у привременим болницама и ко надзире њихов рад.

"Ова информација мени није позната. Знам да је у почетку, када смо отварали Дом студената, када су долазили болесници, могло да се деси у првом тренутку, да их неко не прегледа, али за пола сата је све решено и сви имају неопходну терапију, храну која је обезбеђена, све што треба", рекао је Тиодоровић.

Он је истакао да ће бити потребно да се отворе и нове привремене болнице.

Тиодоровић је појаснио да је рад привремених болница, Чаира и Дома студената, као и оних које ће додатно морати да се отворе, за лаке позитивне случајеве, у организацији посебне службе, што значи да тамо постоје координатори који воде део посла.

Пружање здравствених услуга је поверено КЦ Ниш, са њиховим екипама, уз још неке установе, попут Дома здравља, Завода за здравствену заштиту радника, Завода за заштиту здравља железничара...

"Све капацитете примарне здравствене заштите смо укључили", додао је Тиодоровић.

Где су хоспитализовани оболели од вируса корона

Гојковић је рекао да се на Клиници за инфективној клиници КЦС налази 54 пацијента, у старом делу нишког Клиничког центра 201 пацијент, а у новом делу још 59.

У КЦ Војводине налази се 142 пацијента, а у Клиничком центру Крагујевац хоспитализован је 91 пацијент.

У КБЦ “Драгиша Мишовић” налази се 303 пацијента, на Пулмолошкој клиници КЦС 79 оболелих.

У КБЦ "Земун" смештено је 340 пацијената, у КБЦ "Звездара" 345, у општој болници Панчево 158, а у ВМЦ Карабурма 74 оболелих.

На Београдском сајму смештено је 387 пацијената, у Нишу у хали Чаир и хотелу Центротурист укупно 292 пацијента, уз још 170 у Дому студената Медицинског факултета Ниш.

На Новосадском сајму је 170 пацијента.

У Средњој медицинској школи “Два хероја” у Новом Пазару је 18 пацијената, рекао је Гојковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер