среда, 22. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Паризу обележено 100 година од завршетка Првог светског рата; Макрон: Историја прети да понови свој трагични ток; Домаћини прославе сместили Хашима Тачија непосредно иза Меркелове, Трампа и Путина; Вучић скрајнут
Хроника

У Паризу обележено 100 година од завршетка Првог светског рата; Макрон: Историја прети да понови свој трагични ток; Домаћини прославе сместили Хашима Тачија непосредно иза Меркелове, Трампа и Путина; Вучић скрајнут

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. новембар 2018.

 У Паризу се окупљају светски лидери на годишњици обележавања Дана примирја у Првом светском рату. Домаћини прославе сместили су Хашима Тачија непосредно иза Меркелове, Трампа и Путина. Колинда Грабар Китаровић је била у првом реду, Бакир Изетбеговић такође централно.
 

Вучић: Не знам како је одређен распоред седења на обележавању Дана примирја испред Тријумфалне капије 
 
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да не зна како је одређен распоред седења на обележавању Дана примирја испред Тријумфалне капије у Паризу, али да "није било места да прави скандал".

Председник Косова Хашим Тачи седео на централној церемонији у Паризу у другом реду иза председника Русије Владимира Путина.

"Тачи је имао бољу позицију од свих нас. Позицију председнице Хрватске Колинде Грабар Китаревић би неко објаснио абецедним редом. Ја нисам схватио... своје сумње не бих износио... Ако ме питате да ли је то однос снага, није. Макрон ће доћи у Србију, тешко да ће ићи у Приштину, Путин такође. Зашто је неко тако поступио, није имало везе са азбучном редом. Да правим скандал, сложићете се, није било места", рекао је Вучић новинарима након церемоније.

Он је додао додао да "сумња шта се тамо десило, али о томе не може да говори јавно".

"Можете да мислите шта је неко мислио кад је поставио Тачија иза Путина", закључио је Вучић.

Објашњавајући место Србије према великим силама, Вучић је рекао: "Председник Макрон ће доћи у Београд. Сумњам да ће у Приштину, Путин ће доћи у Београд, у Приштину неће, и Ангела Меркел ће доћи у Београд а нисам сигуран да ли ће у 
Приштину".

Он је оценио да су "Американци највећи спонзори косовке независности, али то не значи да са американцима не треба 
да разговарамо".

Емануел Макрон и Ангела Меркел: Национализам и расизам дестабилизују мир

Председник Француске Емануел Макрон изјавио је, отварајући Париски форум о миру, да стабилност света угрожавају национализам, расизам, антисемитизам и екстремизам, као и изазови повезани с економијом, заштитом животне средине и миграцијама.

Макрон је оценио да скуп којем у склопу обележавања стогодишњице окончања Првог светског рата присуствују лидери 84 државе, представља историјски тренутак, наводи Асошиејтед прес.

"За будућност је важно како ће ова (данашња) слика бити тумачена - као симбол трајног мира медју државама или као слика последњег тренутка јединства пре него што свет потоне у нови хаос. То само од нас зависи", рекао је Макрон у поздравном говору.

Циљ Париског форума о миру је промовисање конкретних акција ка миру и треба да буде одржаван сваке године, додао је француски председник.

Меркел: Не можемо стајати са стране и гледати како избијају нови сукоби

После Макрона се обратила немачка канцеларка Ангела Меркел и упутила молбу за сарадњу и мир у свету, такође оценивши да је европски мировни пројекат после 1945. године угрожен растућим национализмом и популизмом.

Не можемо просто стајати са стране и гледати док нови сукоби настављају да избијају широм света, казала је Меркел.

Она је критиковала "националну препотентност и војну ароганцију" које су довеле до "бесмисленог крвопролића" у два светска рата.

Упозорила је да се мир не може узимати здраво за готово и да "недостатак комуникације и неспремност на компромис" могу да имају смртоносне последице.

"Видимо да се доводи у питање међународна сарадња, мирна равнотежа међусобних интереса, чак и европски мировни пројекат", казала је Меркел.

Гутереш упозорио на опасност "геополитичког вртлога"

Генерални секретар УН Антонио Гутереш упозорио је на том скупу на опасност "геополитичког вртлога", налик дешавањима која су довела до избијања два светка рата, преноси Франс прес.

"Многи елементи данашњице као да су позајмљени с почетка 20. века и из 30-их година, што представља претњу неког невидљивог вртлога", рекао је Гутереш.

Макрон и Меркел су покренули тродневни мировни форум у Паризу, у жељи да подстакну мултилатерализам, користећи као пример искуство помирења Немачке и Француске.

Централна свечаност, којом је свет обележио 100 година од краја Првог светског рата одржана је испред Тријумфалне капије у Паризу, у присуству више од 80 шефова држава и влада земаља учесница рата, али и високих представника УН и европских институција.

  12:12 - Француски председник Емануел Макрон одржао је говор пред окупљенима.

Емануел Макрон је позвао светске лидере да потврде своју одговорност за мир и деци пренесу "свет о каквом су прошле генерације сањале".

"Нове идеологије манипулишу религијама, док историја прети да понови свој трагични ток", 

Макрон је подсетио да су 11. новембра 1918. у 11:00 сати ујутро, пре тачно сто година, у Паризу и целој Француској одјекнуле трубе и зазвонила звона, а то је, истакао је, било примирје.

"Морамо се сетити те огромне поворке бораца који су дошли из целог света јер је Француска за њих представљала вредности које су ценили", рекао је Макрон.

Током те четири године, указао је, "Европа је умало извршила самоубиство - са десет милиона погинулих и шест милиона рањених, а многи од оних који су се из рата вратили изгубили су своју младост, идеале, радост живљења".

"Свет је открио размере рана које је скривао жар борби. Сузе умирућих смењивале су се сузама преживелих", рекао је, додавши да су младићи из целог света умирали за села за која никад нису ни чули.

 Макрон је у говору истакао значај патриотизма Француза који су се борили 1914, а вредности патриотизма супротставио је - национализму.

"Француска зна шта дугује својим борцима и борцима из целог света. Клања се пред њиховом величином. Нека ова годишњица буде дан када се обнавља вечна оданост наших мртвима", нагласио је Макрон.

Према његовим речима, потребно је пред народом потврдити огромну одговорност, деци пренети свет о каквом су прошле генерације сањале.

"За наш свет свиће зора новог доба, зора цивилизације која човекове способности уздиже до највећих висина", поручио је, позвавши на "достојанствено суочавање са судом будућности".

Макрон је захвалио присутним светским лидерима "што су се данас окупили као браћа", али је закључио да овај скуп не треба да буде само "скуп једног дана".

"Живео мир, живеле слободне земље, живела Француска", тим речима је француски председник завршио свој говор, након чега је положио венац и запалио пламен код Споменика незнаном јунаку.

12:00 - Не треба да прихватимо мир у Европи здраво за готово, написао је у Твитер поруци председник Европске комисије Доналд Туск поводом стоге годишњице од краја Великог рата.

"Никад не треба да узмемо мир у Европи здраво за готово. Данас, 100 година од краја Првог светског рата Европска унија представља мир и јединство", написао је Туск.Европски савет је, такође у Твитер поруци, навео: "Мир је драгоцен. Немојте га узимати здраво за готово. Ми за њега радимо заједно. Славите 100 година од краја Првог светског рата".

Европски парламент је написао у поруци: "Данас обележава 100 година од краја рата који је однео милионе живота широм нашег континента. Имамо једноставну поруку: никад више. Поделите ту поруку ако се слажете".

  Неколико десетина шефова држава и влада овог викенда борави у Паризу на обележавању 100 година од завршетка Првог светског рата и на међународном форуму о миру који организује председник Француске Емануел Макрон у светлу оживљавања мултилатералног светског поретка.

Макрон дочекао светске лидере, почела церемонија у Паризу

Светски лидери на челу с француским председником Еманулелом Макроном и његовом супругом Брижит, стигли су до Тријумфалне капије у Паризу, где се одржава централна комеморација 100 година од краја Првог светског рата, делимично ходајући Шанзелизеом.

Амерички председник Доналд Трамп и руски председник Владимир Путин, из безбедносних разлога, дошли су одвојено.

Церемонија обележавања стоте годишњице краја Великог рата почела је с малим закашњењем, нешто после 11 сати. Тачно у 11 сати 11. новембра 1918. је потписано примирје.

Интонирана је француска химна и Макрон је извршио смотру војника. 

Чувени виолончелиста Јо-Јо Ма ће одсвирати свиту Баха, а певачица Анџелик Киџо ће певати у сећање на колонијалне трупе, ђаци ће читати сведочења из 1918. и Емануел Макрон ће одржати говор и затим оживети пламен код Тријумфалне капије уз звуке Равеловог "Болера".

Француски председник ће говорити о прошлости, али изнад свега ће искористити прилику да пренсе своју политичку поруку у прилог мултилатерализма у међународним односима у тренутку када је све више земаља наклоњено да му окрене леђа, међу првима САД, највећа сила света.

  ПАРИЗ - У Паризу ће данас бити обележено 100 година од завршетка Првог светског рата, а своје присуство потврдило је више од 80 шефова држава и влада земаља учесница Великог рата, али и високи представници УН, европских институција и других међународних делегација.

Како је најављено, своје присуство потврдили су амерички и руски председници, Доналд Трамп и Владимир Путин.

Тај дан обележиће неколико манифестација, док ће главна церемонија почети у 9.30 испред Тријумфалне капије, где ће се уз највише војне почасти званицама обратити француски председник Емануел Макрон, објављено је на сајту француске владе.

Како су истакли француски медији, планирано је да Макрон свој говор испред гроба незнаног јунака одржи тачно у 11 сати, 11. дана, 11 месеца, у време када је потписано Примирје пре 100 година.

У оквиру обележавања годишњице, биће одржано прво заседање Париског мировног форума, који се успоставља на иницијативу француског председника, а као одговор на растуће тензије у свету и опасности по међународну сарадњу.

На отварању Форума, говориће потпредседница савета Париског форума за мир Триша Шети, председник Француске Емануел Макрон, немачка канцеларка Ангела Меркел, као и Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш.

Како је наведено, отварање Форума биће одржано у 19 париском арондисману, он ће трајати до 13. новембра, али на њему неће присуствовати амерички председник Доналд Трамп.

Оно о чему се доста говорило у медијима када се ради о овој годишњици јесу састанци светских лидера на маргинама скупа - Путина и Трампа, Трампа и Ердогана и Макрона и немачке канцеларке Ангеле Меркел, али се говорило и о оним званичницима који неће бити присутни или који су одбили позив, попут председника Европског савета Доналда Туска.

Он је раније изјавио да је морао да одбије позив, јер ће присуствовати обележавању годишњице у родној Пољској.

Осим земаља победница у Првом светском рату, обележавању ће присуствовати и представници поражених земаља, попут Немачке коју ће представљати канцеларка Ангела Меркел. На церемонији Србију ће представљати председник Александар Вучић.

Поједини аналитичари, попут француског историчара Етијена Франсоа, верују да је велика свечаност за Макрона питање престижа, будући да је његова популарност знатно ослабила, па он претпоставља да Макрон на тај начин жели себи да обезбеди да поново буде "центар света".

Бриселски сајт Политико оцењује да ће церемонија бити "парада" за руског председника Владимира Путина који ће се, како се наводи трудити да "изгледа снажније" од својих западних конкурената упркос сајбер ратовању, кризи у Украјини, подели Грузије, сукобима у Сирији...

Са друге стране, амерички председник Доналд Трамп који тек што је изгубио на изборима у Представничком дому од демократа, могао би, каже Политико, да прибегне још разорнијој спољној политици.

Сајт се дотакао и немачке канцеларке коју је описао као жену коју су многи видели као лидера слободног света, а сада њена моћ опада.

Британска премијерка Тереза Меј је у ватри са свих страна док се бори за управљање претераном изласком из Европске уније из Велике Британије, док ће на скупу Италију представљати популисти који имају другачије ставове од ЕУ, пре свега због миграционе политике и буџетске дисциплине.

Комеморације широм света, хиљаде цветова мака у Аустралији

Комеморације широм света одржавају се у знак сећања на примирје потписано 11. новембра 1918, којим је завршен Први светски рат, а централна церемонија организује се у Паризу у присуству бројних државника.

У Аустралији је одржана церемонија у Канбери у Националном ратном меморијалном центру, а у Аделејду авиони су избацили хиљаде црвених макових цвета који је симбол настрадалих у Првом светском рату, преноси ББЦ.

Аустралијски премијер Скот Морисон је на комеморацији говорио о важности сећања истичући да људи "морају да уче из прошлости тако да можемо боље да управљламо у променљивим токовима наших времена, за нашу децу и за прошле генерације".

На Новом Зеланду комеморација је одржана у главном граду Велингону. Аустралијске и новозеландске снаге имале су огромне губитке 1915. у кампањи у Галипољу у Турској.

На Новом Зеланду одржано је традиционална два минута чутања у 11.00 сати када је потписано примирје и уследио је почасна паљба, а црквена звона одзвањала су широм земље, док су многи свирали сиренама својих кола.

Из Аустралије у Првом светском рату служило је више од 400.000 људи а више од 300.000 је распоредјено у иностранству. Готово 62.000 је изгубило живот а тада је млада аустралијска нација бројала пет милиона становника. Више од 100.000 Новозеландјана, десетина тадашњег становништва учествовала у иностранству у Првом светском рату а њих 18.300 је изгубило живот.

У Индији обележнео је сећање на 74.000 војника који су погинули у борбама на другој страни света

"У овај рат Индија није била директно укључена али ипак су се наши војници борили широм света само за питање мира", рекао је индијски премиејр Нарендра Моди у твитер поруци данас.

У Великој Британији низ специјалних догадјаја одржава се да обележи крај сукоба од 1914-1918. године.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер