Početna strana > Hronika > U Oslu dodeljena Nobelova nagrada za mir bez prisustva dobitnika
Hronika

U Oslu dodeljena Nobelova nagrada za mir bez prisustva dobitnika

PDF Štampa El. pošta
subota, 11. decembar 2010.

Na dodeli Nobelove nagrade za mir, umesto dobitnika, na praznoj stolici medalja i diploma namenjena Liu Sjaobou koji, zbog izdržavanja zatvorske kazne od jedanest godina u Kini, nije mogao da prisustvuje. Predsednik Nobelovog komiteta Tjorbjorn Jagland rekao je da je nagrada otišla u prave ruke.

U Oslu je dodeljena Nobelova nagrada za mir, ali nije uručena dobitniku. Mesto na kome je trebalo da sedi dobitnik, kineski disident Liu Sjaobo, koji izdržava jedanestogodišnju kaznu zatvora, ostalo je prazno sa medaljom i diplomom.

Svečanom uručenju nisu prisustvovali ni članovi njegove najuže porodice. Supruga nobelovca nalazi se u kućnom pritvoru i sprečena je da napusti zemlju. Ona je rekla da njen suprug posvećuje nagradu svima koji su pali u borbi za demokratiju 1989. godine na trgu Tjenanmen.

Predsednik Nobelovog komiteta Tjorbjorn Jagland kaže da je nagrada otišla u prave ruke i pozvao kineske vlasti da ga oslobode.

"Kina, sa svojih milijardu i 300 miliona stanovnika, na svojim ramenima nosi sudbinu čovečanstva. Ako ta zemlja pokaže da nije u stanju da razvije slobodnu ekonomiju i poštovanje ljudskih prava, postoji opasnost društvenih i ekonomskih kriza u Kini, što će imati negativne posledice za sve nas", upozorio je Jangland.

I šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton zatražila je hitno puštanje na slobodu kineskog disidenta.

Ceremoniji je prisustvovalo i oko stotinu kineskih disidenata u izgnanstvu, kao i nekoliko aktivista za ljudska prava iz Hong Konga.

U Kini su tokom uručenja nagrada strani kanali Bi-Bi-Si Si-En-En bili cenzurisani, a državna televizija ČTV nije ni reč rekla o dodeli u nameri da događaj prođe potpuno neprimećeno u toj zemlji.

Podršku Liu Sjaobu pružila je i nekadašnja burmanska dobitnica iste nagrade Aung San Su Ći koja je rekla da pruža "ruku simpatije" i naglasila da joj je veoma žao što mu nije dozvoljeno da prisustvuje. 

Usled oštre kampanje Kine protiv dodele nagrade za mir, na ceremoniji nisu bili prisutni predstavnici dvadesetak zemalja. Liu je osuđen prošle godine zbog objavljivanja takozvane "Povelje 8" o ljudskim pravima kojom se traži radikalna društvena reforma.

Za 109 godina od kako je ustanovljena Nobelova nagrada za mir, ovo je drugi put da je dobitniku te prestižne nagrade zabranjeno da prisustvuje ceremoniji uručenja.

To se prethodni put dogodilo 1936. godine kada je - u vreme nacističke Nemačke - pacifisti Karlu von Osjeckom zabranjeno da ode u Oslo i primi Nobelovu nagradu za mir.

Ovogodišnje, Nobelove nagrade dobili su: za književnost Mario Vargas Ljosa, za hemiju Ričard Hek, Eiči Negiši i Akriza Suzuki, za fiziku Andre Gejm i Konstantin Novoselov, za medicinu Robert Edvards dok će memorijalnu nagradu za ekonomiju dobiti Elinor Ostrom i Oliver Vilijamson.

Nagrada za mir se, prema želji Alfreda Nobela koju je izrazio u testamentu, uručuje u Oslu, dok se ostale dodeljuju u Stokholmu. Dobitniku nagrade, pored diplome i zlatne medalje pripada i novčana nagrada od milion i po dolara.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner