субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Ослу додељена Нобелова награда за мир без присуства добитника
Хроника

У Ослу додељена Нобелова награда за мир без присуства добитника

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. децембар 2010.

На додели Нобелове награде за мир, уместо добитника, на празној столици медаља и диплома намењена Лиу Сјаобоу који, због издржавања затворске казне од једанест година у Кини, није могао да присуствује. Председник Нобеловог комитета Тјорбјорн Јагланд рекао је да је награда отишла у праве руке.

У Ослу је додељена Нобелова награда за мир, али није уручена добитнику. Место на коме је требало да седи добитник, кинески дисидент Лиу Сјаобо, који издржава једанестогодишњу казну затвора, остало је празно са медаљом и дипломом.

Свечаном уручењу нису присуствовали ни чланови његове најуже породице. Супруга нобеловца налази се у кућном притвору и спречена је да напусти земљу. Она је рекла да њен супруг посвећује награду свима који су пали у борби за демократију 1989. године на тргу Тјенанмен.

Председник Нобеловог комитета Тјорбјорн Јагланд каже да је награда отишла у праве руке и позвао кинеске власти да га ослободе.

"Кина, са својих милијарду и 300 милиона становника, на својим раменима носи судбину човечанства. Ако та земља покаже да није у стању да развије слободну економију и поштовање људских права, постоји опасност друштвених и економских криза у Кини, што ће имати негативне последице за све нас", упозорио је Јангланд.

И шефица европске дипломатије Кетрин Ештон затражила је хитно пуштање на слободу кинеског дисидента.

Церемонији је присуствовало и око стотину кинеских дисидената у изгнанству, као и неколико активиста за људска права из Хонг Конга.

У Кини су током уручења награда страни канали Би-Би-Си и Си-Ен-Ен били цензурисани, а државна телевизија ЧТВ није ни реч рекла о додели у намери да догађај прође потпуно непримећено у тој земљи.

Подршку Лиу Сјаобу пружила је и некадашња бурманска добитница исте награде Аунг Сан Су Ћи која је рекла да пружа "руку симпатије" и нагласила да јој је веома жао што му није дозвољено да присуствује. 

Услед оштре кампање Кине против доделе награде за мир, на церемонији нису били присутни представници двадесетак земаља. Лиу је осуђен прошле године због објављивања такозване "Повеље 8" о људским правима којом се тражи радикална друштвена реформа.

За 109 година од како је установљена Нобелова награда за мир, ово је други пут да је добитнику те престижне награде забрањено да присуствује церемонији уручења.

То се претходни пут догодило 1936. године када је - у време нацистичке Немачке - пацифисти Карлу вон Осјецком забрањено да оде у Осло и прими Нобелову награду за мир.

Овогодишње, Нобелове награде добили су: за књижевност Марио Варгас Љоса, за хемију Ричард Хек, Еичи Негиши и Акриза Сузуки, за физику Андре Гејм и Константин Новоселов, за медицину Роберт Едвардс док ће меморијалну награду за економију добити Елинор Остром и Оливер Вилијамсон.

Награда за мир се, према жељи Алфреда Нобела коју је изразио у тестаменту, уручује у Ослу, док се остале додељују у Стокхолму. Добитнику награде, поред дипломе и златне медаље припада и новчана награда од милион и по долара.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер