понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Немачкој и данас ради 17.000 некадашњих припадника Штазија
Хроника

У Немачкој и данас ради 17.000 некадашњих припадника Штазија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. јул 2009.

Немце је шокирало откриће да у јавном сектору њихове земље и данас ради око 17.000 припадника Штазија, тајне полиције некадашње Источне Немачке.

"Реч је о размерама које нико није очекивао", каже Клаус Шредер са Слободног универзитета у Берлину. Према његовим речима, то је последица "слабе провере кандидата за рад у јавним службама након уједињења две немачке државе".

У време кад су били "мач и штит" комунистичке државе, штазијевци су били познати по бруталним прогонима политичких противника, у чему им је најсличнија била злогласна румунска Секуритатеа, из времена Николе Чаушескуа.

Када је после пада Берлинског зида пао и Штази, његови кадрови су успели да се "увуку" у многе јавне службе, међу којима је и полиција. Савезна криминалистичка служба (БКА) потврдила је наводе медија да у њеном саставу делују 23 лица која су били кадрови Штазија. Признали су и да је један од њих у одељењу које обезбеђује Ангелу Меркел, али је демантовано да је у првом "прстену" премијеркиних безбедњака.

Крајем осамдесетих година прошлог века, у време своје највеће моћи, када је сматрана једном од најефикаснијих тајних служби у свету, Штази је, према подацима агенције ДПА, имала 275.00 агената и чак пола милиона доушника, који су "контролисали" све - од чланова породица и пријатеља, до колега на радном месту и комшија. Од ње је дрхтала читава земља.

Пошто лустрација тих кадрова, спроведена после пада Берлинског зида, није била по вољи многих, најновија открића о инфилтрираности штазијеваца у државне службе, покрећу иницијативе да се тај посао "понови".

"Ревизија је нужна", сматра Герхард Руден, повереник за контролу Штазијевих архива.

Истог мишљења је и Удружење жртава стаљинизма (ВОС), које је позвало владу да се хитно изјасни о открићу у вези са ангажовањем штазијеваца у јавном сектору.

Стручњаци, међутим, истичу да је мало изгледа за нове чистке у јавном сектору које су "прошаране" Штазијевим кадровима. Разлог је, кажу, то што је пре три године истекао законски рок за покретање нових поступака.

"Фајненшел тајмс" је, прошле седмице, у свом немачком издању, објавио да је највише штазијаваца откривено у савезној покрајини Саска Анхалт - 4.400. Од тог броја, у полицији их је 1.722, док преосталих 1.976 ради у различитим ресорима која припадају Министарству културе. У јавном сектору покрајине Мекленбург је више од 2.000 припадника Штазија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер