четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Меморијалном центру у Поточарима одржава се комеморација поводом 25 године од злочина у Сребреници
Хроника

У Меморијалном центру у Поточарима одржава се комеморација поводом 25 године од злочина у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јул 2020.

 ПОТОЧАРИ - Интонирањем химне Босне и Херцеговине у Поточарима је данас почела комеморација страдалима у Сребреници у јулу 1995. године.

Након интонирања химне присутни су молитвом и минутом ћутања одали почаст страдалима, пише портал Кликс, наводећи да због епидемиолошких мера, комеморацији не присуствују стране делегације и дипломате.

Полагање цвећа планирано је за 12.00 часова у сакралном делу Меморијалног центра, када ће бити и одата пошта страдалима, након чега следи верски део комеморације, а несто касније је предвиђено да буду сахрањени посмртни остаци девет идентификованих особа, наводи РТРС.

Организатори комеморације позвали су грађане да се придржавају епидемиолошких мера и да не долазе у великом броју у Поточаре, које могу да посете било који други дан у години и тако дају допринос да не дође до евентуалног преношења вируса корона и избијања новог жаришта.

Због тога није организован долазак аутобусима, а и међународни званичници ће путем видео-порука одати пошту настрадалима.

Комеморативни скуп у Поточарима обезбеђује Полиција Републике Српске уз подршку свих безбедносних структура у БиХ. На овом подручју од јуче је изражено појачано присуство припадника снага безбедности.

Субашић: Они који су починили геноцид увек ће бити прогањани

Председница Удружења "Мајке Сребренице и Жепе" Мунира Субашић је на данашњој комеморацији поручила онима који су починили геноцид да ће увек бити прогањани.

"Ми ћемо вас прогањати и никад нећемо посустати, увек ће бити неко ко ће вас гањати. То је наше право и обавеза. Добро запамтите - не постоји место гђе се можете сакрити, а да вас ми не можемо пронаћи", истакла је Субашић.

Она је послала поруку и онима који негирају геноцид, наводећи да никада неће успети у својој намери, јер се мајке Сребренице "никада неће уморити".

Субашић је позвала Савет за примену мира у БиХ (ПИЦ) да донесе Закон о негирању геноцида у БиХ.

"Тиме ћете поразити ратне хушкаче и заштити наслеђе које сте нам оставили, а то је Дејтон. Зар ћете дозволити да на сваки наш покушај да донесемо закон, Русија ставља вето као што је УН-у", навела је она.

Послала је и поруку политичарима у БиХ и регији. "Градите мир, градите поштовање и поверење, будите пример, ми ћемо вас подржати. Без истине и правде нема мира", нагласила је Субашић.

Позвала је Србију да изручи особе оптужене за ратне злочине, који се, како је навела, крију тамо, а сумњиче се за чињење геноцида.

Само тако ће се оправдати да нису пројектовали и планирали геноцид и рат у БиХ. Позивамо Вучића који је најодговорнији, јер даје уточиште злочинцима у Србији, штавише, награђује их", казала је Субашић.

Фејзић: Инцко да наметне закон о забрани негирања геноцида

Председник Организационог одбора за обележавање 25. годишњице геноцида у Сребреници и заменик начелника Сребренице Хамдија Фејзић изјавио је на комеморацији у Поточарима да култура сећања налаже да се не заборави и да се подсећа да је у Сребреници почињен геноцид над Бошњацима Подриња.

"Данас смо овде да са овога места, где је почињен геноцид, пошаљемо поруку да се никоме и никад не понови Сребреница 1995. Овде смо наше деце да знају, да се чује о геноциду у Подрињу, да памтимо жртве, да генерације преносе новим нараштајима истину и да се та истина никада не заборави", казао је Фејзић.

Навео је и да се у школама Републике Српске не учи истина о Сребреници, која је, како је нагласио, доказана чињеницама и пресудама, као ни да се та истина неће чути ни на којем нивоу власти у РС.

Он је поново позвао да БиХ донесе закон о забрани негирања геноцида, оценивши да, ако то не могу учинити власти БиХ, тај закон може наметнути високи представник у БиХ, "јер то је најмање што може да учини за жртве и за правду".

Инцко: Вирус не може спречити окупљање плененитих срца

Вирус не може спречити окупљање племенитих срца да се данас сећају и моле за жртве, рекао је високи представник Валентин Инцко у данашњем обраћању јавности поводом обележавања 25. годишњице геноцида у Сребреници.

"Данас на вечни починак испраћамо деветеро људи, а много је оних чија тела никад нису пронађена", навео је Инцко.

Високи представник је замолио све оне који имају информације које би могле помоћи у проналаску осталих жртава, да се обрате институцијама и помогну им у потрази.

"Дати име студентском дому по ратном злочинцу је нељудски, а уједно је и изругивање правим људским вредностима", оценио је Инцко, алудирајући на то што је студентски дом на Палама назван по хашком осуђенику Радовану Караџићу.

Он је позвао надлежне институције да промене назив тог студентског дома у име будућности и нових генерација.

Високи представник је даље рекао да су у преношењу истине о Сребреници највише учиниле "херојске мајке Сребренице".

"Оне заслужују наше дивљење и нашу подршку. Једна од њих је била покојна Хатиџа Мехмедовић, која је своје благо, како је назвала своју породицу, покопала у Поточарима. Знала би рећи: 'Само да кажу да им је жао што су то учинили или, бар, да им видим на лицу, у оку, да се кају. Мом срцу би било лакше'", казао је Инцко.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер