понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Бујановцу усвојен предлог којим се брише 17 српских назива улица
Хроника

У Бујановцу усвојен предлог којим се брише 17 српских назива улица

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. фебруар 2012.

У Бујановцу се данас распала албанско-српска коалиција која је на власти била две године и два месеца, након што су одборници албанских партија усвојили предлог којим се брише 17 српских назива улица у том граду на југу централне Србије.

Предлог о промени назива улица усвојила је седмочлана комисија у којој су четири представника албанске мањине прегласала три представника из редова српског народа.

За предлог су гласали само одборници из редова албанских партија, а незадовољни таквом одлуком, сви српски одборници су напустили седницу.

Том одлуком у Бујановцу се бришу називи улица: Цара Лазара, Царице Милице, Војводе Мишића, Војводе Степе, Радомира Путника, Димитрија Туцовића, Доситеја Обрадовића Светозара Марковића и других великана из српске историје, науке, просвете и културе.

Убудуће би те улице требало да носе имена: Скендербег, Реџеп Хасани, Љам Брезница, Наим и Сами Фрашери, Идриз Сефери и других албанских књижевника и бораца, како је наведено, за "албанско буђење".

Улицу ће у Бујановцу добити и Фатмир Ибиши из Гњилана, припадник Косовског заштитног корпуса, који је фебруара 2000. године код села Кончуљ, са терористичком групом извео бомбашки напад на полицијско возило МУП-а Србије, када је један полицајац убијен, а три тешко рањена.

Централни градски трг, који сада носи име вође Првог српског устанка, Карађорђа Петровића, требало би да се зове Трг Скендербега.

О овој одлуци Скупштине општине Бујановац, коначн суд даће надлежна комисија Министарства за државну управу, локалну самоуправу, људска и мањинска права.

Пораз политике заједништва

Српски одборници су гласање албанских одборника доживели као пораз мултиетничке политике заједништва и почетак новог заоштравања ионако крхких међунационалних односа.

На заседању је др Стојанча Арсић, дугогодишњи председник Скупштине општине Бујановац, а сада заменик њеног председника, изразио жаљење због онога што се догодило.

"Од данас у Бујановцу ништа није као што је било досад. Коалиција више не постоји", резигнирано је рекао Арсић и са свим српским одборницима напустио скупштинску салу.

То, међутим, није сметало одборницима из редова албанске мањине да рутински изгласају припремљени предлог одлуке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер