понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Београду први „Свесрпски сабор“ под називом „Један народ, један сабор - Србија и Српска". Вучић: Шаљемо поруку мира. Патријарх Порфирије: Нисмо се сабрали ни против кога, већ за мир међу свим људима и народима
Хроника

У Београду први „Свесрпски сабор“ под називом „Један народ, један сабор - Србија и Српска". Вучић: Шаљемо поруку мира. Патријарх Порфирије: Нисмо се сабрали ни против кога, већ за мир међу свим људима и народима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. јун 2024.

У Београду се одржава Први свесрпски сабор под називом "Један народ, један сабор – Србија и Српска", на ком учествују делегације из Србије и Републике Српске.

Планирана је заједничка седница двеју влада, као и заједнички уметнички програм ансамбала из Србије и Републике Српске.

Бројна делегација која је дошла из Републике Српске јуче се састала са својим колегама из Владе Србије, па су тако о војној и полицијској сарадњи, уочи Сабора, разговори били на највишем нивоу. У врху агенде делегације влада Србије и Српске је и привредна сарадња.

Програм Свесрпског сабора

Храм Светог Саве

9.30 – Молебан за Републику Србију и Републику Српску

Палата Србија

11 – Састанак председника Србије и РС, српског члана Председништва БиХ, председника народних скупштина, председника влада Србије и РС и српског патријарха Порфирија

12 – Заједничка седница влада Србије и РС у присуству двојице председника и црквених великодостојника

13 – Размена потписаних докумената у присуству председника Србије и РС

13 – Обраћање председника Србије и РС Александра Вучића и Милорада Додика

Дом гарде Топчидер

14 – Обилазак ветерана из Србије и Републике Српске

Трг републике

17 – Централна манифестација "Један народ, један сабор – Србија и Српска"

17.45 – Обилазак Народног музеја

21 – Ватромет из Парка РС на левој обали саве (Нови Београд)

Очекује се да у оквиру сабора 10.000 људи присуствује скупу који ће бити одржан на Тргу републике. Како је најављено, учествоваће 48 културно-уметничких друштава, међу њима 2.500 играча који ће извести сплет српских игара.

Пет "мигова" ће надлетати Трг републике.

Планиран је и пренос фудбалске утакмице Србија-Шведска на видео-биму, као и карневал бродова на Сави.

Вучић: Молимо се да све неслоге остану иза нас

Председник Србије Александар Вучић присуствовао је молебану за Србију и Републику Српску у Храму Светог Саве са председником Републике Српске Милорадом Додиком, званичницима највиших институција Републике Србије и Републике Српске и представницима Срба из региона.

"Молимо се да све неслоге остану иза нас, да пошаљемо поруку мира, слоге и братске љубави, да гласно кажемо да српски народ највише жели мир, јер је највећу цену увек плаћао када мира било није. Да у слози и узајамном поштовању живимо са својим комшијама, да заједно напредујемо и сами бирамо своју будућност", поручио је Вучић на инстаграм налогу.

Председник Србије је оценио да су времена тешка, да је изазова много, а да је историја научила Србе да само у заједништву и саборности могу да нађу ону снагу и мудрост које су потребне како би сачували народ и државу од неумитних токова историје. Зато је овај сабор посвећен будућности, док се са поносом сећамо славних предака, наше духовности, културе и традиције. Само на тим чврстим темељима можемо да градимо наше сутра", навео је Вучић.

Вучевић се састао са Мандићем, касније разговори са Србима из региона

Премијер Србије Милош Вучевић састао се у Палати Србија са председником Скупштине Црне Горе Андријом Мандићем.

Вучевић ће касније имати састанак и са Србима из региона.

У 11 часова у Палати Србија одржаће се састанак председника влада Републике Србије и Републике Српске, председника Републике Србије и Републике Српске, српског члана Председништва Босне и Херцеговине, председника народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, и патријарха српског.

Беседа патријарха Порфирија: Сабирање и саборовање је у природи нашег православног народа

Патријарх Порфирије поручио је након молебана у Храму Светог Саве, у оквиру Свесрпског сабора, да се српски народ данас сабира за духовно јединство и мир међу свим људима и свим народима, за наше добро, али и добро свих који живе са нама и око нас.

"Сабирамо се у једно, браћа и сестре, да бисмо дарове добијене од Бога употребили за добро због свега и за све, речју, не сабирамо се против било кога, него се сабирамо за добро најпре своје али и свих који живе са нама и око нас", рекао је патријарх.

Нагласио је да сваки други циљ и садржај сабирања није наш и неће и не може бити благословен.

"Само када знамо ко смо и када чувамо и негујемо православни начин живота и вредности, када следимо светосавски и косовски завет, ми добро знамо ко смо", рекао је патријарх.

Патријарх је истакао да је Свесрпски сабор почео у саборном и заветном храму посвећеном светитељу Сави, духовном родоначелнику нашег рода, да се помолимо Богу за јединство духовно и за саборност нашег народа, као и за мир међу свим људима и свим народима.

"И заиста нема бољег места за сабирање и саборовање, нема погоднијег места за почетак сваког доброг и благословеног дела од Дома Божијег. Јер као што Христос каже, где су два или три сабрана у име моје, онда сам ја међу њима. Зато друго име за цркву и јесте сабор. Сабрани у цркви, једно смо са Богом, а када смо једно са Богом, онда смо сви једно међу собом", навео је Порфирије.

Поручио је да је духовни закон такав да што све више приближавамо Богу, ближи смо и једни другима.

"А када се удаљимо од Бога, када се удаљимо од цркве, тиме се удаљујемо и једни од других, као појединци и као народ. Рећи ћу то једноставно, где има цркве, има и нашег народа, а тамо где нема цркве, где се народ удаљи од цркве, он одумире, престаје да постоји. Бог је створио човека као саборно биће, као биће заједнице и саборност је самим тим и у природи цркве", истакао је Порфирије.

Навео је да је зато саборност и у природи нашег српског православног народа, што је обликовало и обликује наш идентитет. Патријарх је замолио све Србе да буду јединствени и сложни и да у исто време граде мир и односе са свима, имајући на уму речи Господње - "будите мудри као змије, а безазлени као голубови".

"Јер сетимо се, не тако давно, тек пре пар деценија, било је незамисливо да се православни Срби окупе са свих страна у храму Божијем, са државним вођством, са истакнутим престаницима друштва, привреде, културе, војске и да чују мајчинску топлу реч цркве која не прави разлику међу децом, а многима је то незамисливо и данас", рекао је Порфирије. Он је нагласио да црква и једне и друге непрестано позива и вапи раширених руку да дођу у братски загрљај, у дом Божији, у дом Светога Саве, помиритеља и ујединитеља браћа и народа.

"Баш онако како је у студеничкој Богородичној лаври помирио завађену браћу Свети Сава је готов да и данас и увек уједињује и мири, све зацељује везама Христове љубави у духовно јединство", рекао је Порфирије.

Патријарх Порфирије је додао да кроз векове од истока до запада, од севера до југа, независно од државних и политичких граница, културних простора, различитих локалних обичаја, наречја и дијалеката, где год да живи српски народ, постоји златна нит која га повезује и која га чини једним, јединственим и непоновљивим.

"То је, браћо и сестре, нит која се зове православна вера, која се зове СПЦ. Сви добро знамо да су се кроз историју границе држава и места обитавања нашег народа мењале. Међутим, константа и гарант како у прошлости и у садашњости, тако и у будућности нашег непоколебљивог и трајног јединства јесте жива православна вера, вера коју ни за шта нисмо мењали и која нас је обликовала и очувала неизмењене", рекао је патријарх.

Према његовим речима, у доба када "орканске буре витлају данашњим светом и прете да претворе све у прах и пепео", СПЦ позива очински и братски све на духовно јединство, на међусобну љубав, на разумевање и поштовање без обзира на легитимне разлике и погледе по било ком питању.

"Да и ми као наши свети и славни сваке хвале достојни преци надахњујемо братско јединство и љубав црпимо из свете литургије тог небеског божанског дара који нам је оставио и завештао сам Христос из молитве које нас је такође научио Христос и сви свети из еванђеља његовог, који је једина сигурна лествица којом се пењемо у вечност", поручио је патријарх Порфирије.

Патријарх је изразио жељу да се народ српски сакупља и сабору на славу Божију и на понос и славу свих његових светих предака који су ради благослова и добра своме народу, не штедећи свој кратки век, положили свој живот цару васељене када је то требало.

"Позивамо вас, децо Светога Саве, да се већ у четвртак вече на Спасовдан, славу Београда окупимо у Спасовданској литији после свете литургије са моштима великог и дивног светитељ из наших времена, Светога Аве Јустина Ћелијског. И да молитвено и саборно призовемо благослов Божији на град овај, на земљу ову и народ наш и на читав свет", рекао је Пофирије.

Нека нас све, један у тројици, Бог, Отац и Син и Свети Дух благослови", поручио је Порфирије.

Горан Николић: Најважније путно повезивање Београда и Бањалуке

Економиста Горан Никовић рекао је да су улагања Србије у Републику Српску око милијарду евра.

Према његовим речима, од 2004. до 2023. највећа инвестиција је била аквизиција "Телекома".

Истакао је да су Републици Српској потребна улагања у енергетику и инфраструктуру.

"Најважније је путно повезивање Београда и Бањалуке. Оно што се ради јесте ауто-пут Кузмин-Рача и део ауто-пута од Раче до границе са Дистриктом Брчко и та два пројекта у изградњи“, рекао је Николић.

Говорећи о трговинској размени Србије и РС, Николић је указао да је реч о етничкој трговини, а то је случај, како каже, када постоји заједничка граница.

Молебан у Храму Светог Саве служи патријарх Порфирије

У Храму Светог Саве се одржава молебан за српски народ, чиме је почео Свесрпски сабор "Један народ, један сабор – Србија и Српска".

Молебан служи патријарх српски Порфирије.

Молебну присуствују председници Србије и Републике Српске, Александар Вучић и Милорад Додик, чланови влада и грађани.

Раде Ристановић: Србија и РС заједно да обележавају страдања српског народа

Историчар Раде Ристановић рекао је у специјалној емисији РТС-а посвећеној Свесрпском сабору који се одржава у Београду да је историја испреплетана.

Подсећа да је Србија настојала да помогне народу преко Дрине, а 1918. је дошло до уједињења.

"Имамо и страдања Срба са обе стране Дрине, страдали су у логору Земун, где је довођена нејач са Козаре", рекао је Ристановић.

Говорећи о Старом сајмишту, Ристановић каже да смо дуго црвенели као друштво када одемо испред оронуле куле – како смо допустули да буде у таквом стању.

Сада имамо зграду и институцију логора на Сајмишту, додаје Ристановић.

Према његовим речима, неопходно је јачање сарадње, стварање заједничких музеја, да заједно Србија и РС обележе страдања српског народа.

То је важно, посебно у сегменту меморијализације Јасеновца. То треба да буде државно питање. Ником не служи на част што немамо меморијализацију тога, навео је Ристановић.

То је заједнички пројекат који треба заједнички да спроведу, подвукао је Ристановић.

Предраг Марковић: У тешким тренуцима Срби се сабирају и показују слогу

Историчар Предраг Марковић каже да је данашње окупљање на Свесрпском сабору у Београду битно са аспкета показивања слоге српског народа обе српске државе у тешким тренуцима.

"У таквим моментима Срби се сабирају. Живот Срба у Републици Српској јесте тежи, али то су чвршћи Срби", истиче Марковић.

Историчар наглашава и да су заједничко страдање и искушење део заједничког сећања два српска народа.

"Први концентрациони логори у Првом светском рату прављени су за Србе у Републици Српској, у Добоју", присећа се Марковић у специјалној емисији поводом Првог свесрпског сабора у Београду.

Наводи и да је река Дрина велики ресурс Српске и благо целог српског народа.

"Република Српска је у доба суша једна од ретких територија са пуно чисте воде. Срећом, скоро цео слив Дрине иде кроз РС", указује историчар.

Потписан Меморандум о сарадњи МДУЛС и Министарства Републике Српске

Министарка државне управе и локалне самоуправе Републике Србије Јелена Жарић Ковачевић и министарка управе и локалне самоуправе Републике Српске Сенка Јујић потписале су, у оквиру данашњег Свесрпског сабора, Меморандум о сарадњи између два министарства.

Споразум је потписан ради јачања партнерства и успостављања динамичког оквира за успостављање оквира за одрживу и динамичну сарадњу у области реформе јавне управе и локалне самоуправе, као и унапређења, планирања и спровођења пројеката у локалним самоуправама, уз координацију и прибављање донаторске подршке за пројекте од локалног значаја.

Подсећајући на чврсте и нераскидиве везе Републике Србије и Републике Српске, министарка Жарић Ковачевић истакла је за Танјуг да потписивање споразума у данима Свесрпског сабора значи још један симбол заједништва Републике Србије и Републике Српске.

"Наша два министарства ће на основу овог споразума имати прилику да сарађују у области јавне управе, али и другим областима које прате нове токове, као што су дигитализација и усавршавање кадрова који раде у нашим управама, навела је Жарић Ковачевићева.

Изражавајући задовољство потписаним Меморандумом, министарка Јујић рекла је да потписивањем споразума два министарства настављају дугогодишњу сарадњу размене добрих пракси и искустава у реформи јавне управе.

Циљ потписаног Меморандума је размена добре праксе и нормативних решења између потписница, размена искустава и пружање експертске подршке у планирању, припреми и спровођењу пројеката, као и размена публикација и друге стручне литературе, укључујући и друге облике сарадње.

Дејан Ристић за РТС: Сабор је позив да се вратимо исконским националним вредностима

Министар информисања и телекомуникација у Влади Србије рекао је за РТС да је овај сабор у духу народне традиције, а то је потреба да истакнемо своје национално јединство и сагласје око најважнијих државних и националних питања.

"Стога је он дубоко је утемељен у нашој народној традицији. Позив председника Вучића да се окупимо не само у Београду већ у читавој Србији и РС, на свим просторима где живе наши сународници, јесте позив да се вратимо исконским националним вредностима и идеалима који красе наш народ“, подвукао је Ристић.

Говорећи о протоколу, Ристић каже да је осмишљено да на почетку то буде реминисценција на народну прошлост, када су сабори почињали у црквама молитвама за бољитак народа.

"После молебна у Храму Светог Саве, идемо у Палату Србија, следи седница двеју влада, где ће се усвојити декларација. О многим важним националним питањима и декларацији говриће председници Вучић и Додик“, каже Ристић.

Према његовим речима, потом следе разне манифестације, а издваја две.

"Једно је програм који ће бити реализован од 17 часова на Тргу републике, где ће више од 2.500 чланова културно-уметничких друштава извести сплет игара, толики број нисмо имали до сада у Београду, укупно 48. А у Топчидеру ће бити скуп ветерана Србије и РС којима дугујемо слободу и независност“, напомиње Ристић.

Подсећа да је јуче био организован читав низ састанака са колегама из Владе РС, ради конкретизације договора и продубљивања сарадње.

Не ради се о промени граница, ради се о томе да треба да афирмишемо политички субјективитет народа, по угледу на друге европске народе који то чине у 21. веку, подвукао је Ристић.

Што се тиче сарадње јавних сервиса, Ристић каже да је јуче договорено унапређење програмске делатности, као и преношење знања, и јачање капацитета у логистичком и инфраструктурном смислу.

"Имаћемо читав низ програма који ће бити зајднички, са обе стране Дрине која нас не дели, она нас спаја. Дрина је кичма српског народа", закључио је Ристић.

Кула Београд у бојама застава Србије и РС: Један народ, један сабор

Кула Београд синоћ је била у бојама застава Србије и Српске са поруком: "Један народ, један сабор".

Поруком "Живела Србија, живела Српска" најављен је данашњи Први свесрпски сабор.

 

На Првом свесрпском сабору учествоваће председник Србије Александар Вучић заједно са председником Републике Српске Милорадом Додиком, председником Владе Републике Србије Милошем Вучевићем и званичницима највиших институција Србије и Републике Српске, представницима Срба из региона, као и великодостојницима Српске православне цркве.

(РТ Балкан, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер