субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ТВ дуел Ангеле Меркел и Мартина Шулца: Сложни да Турској није место у ЕУ и траже прекид преговора
Хроника

ТВ дуел Ангеле Меркел и Мартина Шулца: Сложни да Турској није место у ЕУ и траже прекид преговора

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. септембар 2017.

Телевизијско сучељавање немачке канцеларке Ангеле Меркел из редова демохришћана и њеног изазивача из редова социјалдемократа, Мартина Шулца, почело је вечерас у ударном термину, а прва тема је - Турска.

Меркел је истакла да Турска не би требало да постане чланица ЕУ и да ће тражити од Уније да прекине преговоре о чланству са Анкаром.

"Не видим да би они (Турци) икада могли да се придруже ЕУ и никада нисам веровала да ће се то догодити", рекла је она, додавши да ће разговарати са својим колегама у Унији како би постигли јединствен став о окончању преговора о турском чланству, преносе агенције.

Меркел је то рекла након што је Шулц казао да би прекинуо преговоре с Турском о приступању ЕУ када би био изабран за канцелара.

На почетку телевизијског сучељавања, које је почело у ударном термину и чија је прва тема била Турска, Меркел је изразила и уверење да је споразум са Турском апсолутно исправан, "данас као што је то јуче био", преноси Анса.

ЕУ је, иначе, марта прошле године са Турском постигла договор о заустављању прилива миграната ка Европи.

Немачка канцеларка је, међутим, истакла да је "јасно да Турска не би требало да буде чланица ЕУ", пренео је Ројтерс.

Она је поновила свој став да је за обуставу даљих преговора са Анкаром у вези са турским учешћем у царинској унији ЕУ, али је упозорила да те преговоре не би требало одмах прекинути, закључивши да би такав корак требало опрезно размотрити.

Лидер Социјалдемократске партије (СПД) рекао је на почетку дуела да "ниједан немачки грађанин више не може да безбедно путује у Турску".

Британска агенција подсећа да је 12 немачких држављана ухапшено у Турској протеклих месеци на основу политичких оптужби.

"Ко год да буде нови канцелар, има задатак да, како би заштитио Немачку, каже Турској: све црвене линије су сада пређене, и стога ова земља више не може да постане чланица ЕУ", истакао је Шулц, бивши председник Европског парламента који до сада није имао искуства на власти у Немачкој.

Вечерашње телевизијско суочавање једина је планирана таква дебата до краја предизборне кампање између Меркелове и Шулца.

С почетком од 20:15 сати, током 90-минутне дебате коју преносе четири највећа немачка телевизијска канала Меркел и Шулц одговарају на питања новинара.

Према ранијим предвиђањима, око 20 милиона Немаца - скоро трећина бирача у земљи од 80 милиона становника - прати овај ТВ дуел у врућој фази предизборне кампање уочи гласања 24. септембра.

Шулц напао Меркелову због одговора на избегличку кризу

Изазивач Ангеле Меркел на изборима који ће бити одржани 24. септембра, Мартин Шулц из редова социјалдемократа, критиковао је немачку канцеларку у вечерашњем ТВ дуелу јер, како сматра, није боље координисала европски одговор на избегличку кризу 2015. и јер је одлуке доносила сама.

"Боље је било да су били укључени наши европски суседи", рекао је Шулц, преноси Ројтерс.

Меркел му је узвратила речима да је "у то време ситуација била веома драматична".

"Постоје тренуци у зивоту канцеларке када она мора да одлучи", истакла је Меркел.

Она је навела да мигранти "нису претња по Немачку", али да је избегличка криза 2015. оставила ту земљу са "тешким задатком" интегрисања новопридошлица у друштво, преноси "Дојче веле".

Меркел је, такође, истакла да Немачка мора да помогне у борби против узрока таквих криза, као што је насиље у Сирији.

Шулц је указао да се он слаже са одлуком о пријему избеглица, али да му смета то што је Меркел одлуке доносила без консултација са остатком владе.

Председник Социјалдемократске партије се с канцеларком сложио и да интеграција муслиманских имиграната не представља већи изазов у поређењу с неком другом групом, али је нагласио да је влада могла да учини више како би спречила "проповеднике мржње" да шире радикалну идеологију.

Меркел, из редова демохришћана, навела је да "иако радикални исламисти изводе терористичка дела у Европи", она и даље верује да ислам има своје место у Немачкој.

"Људи који немају права да буду у нашој земљи требало би да је напусте - неки људи су већ депортовани", истакла је канцеларка, бранећи своју имиграциону политику отворених врата.

Указавши да је "Европа пројекат солидарности", Шулц је позвао на "кооперативан европски закон о имиграцији" како би се избегла неслагања са земљама "попут Мађарске и Пољске, које сматрају да би Немачка и Италија требало да се саме боре с тим проблемом".

(Блиц, агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер