четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска: Ухапшени високи официри због војног удара из 1997. године
Хроника

Турска: Ухапшени високи официри због војног удара из 1997. године

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. април 2012.

У Турској је данас ухапшена група високих официра који су осумњичени да су извели "мирни" војни удар и отерали с власти коалициону владу 1997. године коју је армија оптужила да има фундаменталистички програм.

У притвору се нашло девет од укупно 31 осумњичених бивших официра међу којима је и пензионисани генерал Чевик Бир. Они су 28. фебруара 1997. године присилили владу тадашњег премијера Неџметина Ербакана да поднесе оставку, пошто су је осумњичили да има фундаменталистички програм и да враћа земљу у шеријат.

Прошле семице притворена је још једна група официра која је осумњичена да је учествовала у овом „модерном" војном удару.

У радикалној исламистичкој „Партији благостања" премијера Неџметина Ербакана, која је тада отерена са власти, високи функционери били су садашњи председник Турске Абдулах Гул, као и премијер Реџеп Тајип Ердоган.

Она је у међувремену забрањена и на њеним темељима је основана садашња владајућа Партија правде и развоја која је 2002. године освојила власт.

Турска армија је у последњих пет деценија, поред овог"модерног" удара, оборила још три владе: 1960, 1971. и 1980. године.

Почетком месеца у Анкари је почело суђење двојици још живих бивших генерала који су извели крвави војни удар 12. септембра 1980.године.

"Турска више није земља војних удара и мешања армије у политику", изјавио је поводом најновијих процеса премијер Ердоган.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер