четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска: Ердоганова партија први пут после 13 година изгубила апсолутну већину у парламенту
Хроника

Турска: Ердоганова партија први пут после 13 година изгубила апсолутну већину у парламенту

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јун 2015.

Владајућа Партија правде и развоја (АКП) турског председника Реџепа Тајипа Ердогана освојила је на данашњим изборима највише гласова, али је први пут за 13 година изгубила парламентарну већину и мораће да формира коалицију, показали су званични резултати на основу 98 одсто пребројаних гласова.

АКП је освојила 41 одсто гласова, а за њом следе Републиканска народна партија (ЋП) са 25 одсто, националистичка Партија националног покрета (МХП) 16,5 одсто и прокурдска Народна демократска партија (ХДП) са 12,5 одсто гласова.

Како се предвиђа, АКП ће у парламенту, који има 550 места, имати 259 представника, ЦХП 131, МХП 82 и ХДП 78, пренела је агенција АФП.

Званичници опозиционе ЦХП су изјавили да резултати избора показују да су гласачи одбацили Ердоганову жељу за ширим овлашћењима и да су јасно рекли "не" председничком систему, пренео је Ројтерс.

Судећи по прелиминарним резултатима, његова Партија правде и развоја (АКП) освојила је 42,4 одсто гласова, па ће највероватније бити приморана да формира мањинску владу.

На претходним изборима 2011. године АКП је освојила око 49 одсто гласова и ако се настави овакав тренд приликом бројања гласова, први пут ће се суочити са ситуацијом да нема већину да сама формира владу од доласка на власт 2002. године, навела је агенција АП.

Прокурдска Народна демократске странка (ХДП) прешла је цензус од 10 одсто гласова за улазак у парламент од 550 места, додали су медији.

Неименовани истакнути званичник АКП изјавио је агенцији Ројтерс, после пребројаних 80 одсто гласова, да "очекују мањинску влади и превремене изборе".

Истовремено, агенција АП наводи да прелиминарни резултати указују да су гласачи одбацили идеју владајуће странке за промену устава којим би овлашћења актуелног председника могла бити проширена.

Владајућој странци је потребна двотрећинска већина за промену устава.

Америчка агенција наводи да су избори фактички референдум о томе хоће ли Ердогану бити додељена додатна овлашћења, која би променила значајно турску демократију и продужила његово владање као најутицајнијег политичара.

Више од 53,7 милиона грађана имало је право гласа на изборима за 550 чланова турског парламента из 20 странака и међу 165 независних кандидата.

Реалну могућност да пређу цензус од 10 одсто имају четири странке - владајућа АКП, Народна републиканска странка левог центра, националистичка Партија националног покрета и прокурдска Народна демократска странка.

Агенције наводе да су избори одржани углавном у мирној и безбедној атмосфери, а ТАСС преноси да је у провинцији Санлиурфа у тучи повређено 15 особа, и да је кошкања било и у Газиантепу.

АФП подсећа да су избори одржани у сенци насиља, пошто су две особе убијене а неколико десетина повређено у петак у нападу на митингу прокурдске Народне демократске странке у граду Дијарбакиру на југоистоку земље.

Агенције наводе да се избори одржавају у критичном тренутку у модерној историји ове земље, с обзиром на неизвесност која лебди изнад њеног пута ка ЕУ, њене способности да контролише 1.300 километара дугу границу са Ираком и Сиријом, и будућности 1,8 милиона сиријских избеглица у Турској.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер