недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска: Ердоган прогласио победу на председничким изборима, опозиција оспорава резултате и најављује други круг; Странка правде и развоја освојила 43% гласова; Вучић честитао Ердогану, у Новом Пазару славље
Хроника

Турска: Ердоган прогласио победу на председничким изборима, опозиција оспорава резултате и најављује други круг; Странка правде и развоја освојила 43% гласова; Вучић честитао Ердогану, у Новом Пазару славље

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. јун 2018.

У Турској су данас одржани ванредни председнички и парламентарни избори, на којима је 56 милиона регистрованих бирача имало право да своје листиће убаци у 180.000 гласачких кутија широм земље.

Биралишта су затворена, а први прелиминарни резултати почели су да пристижу и по њима, Реџеп Тајип Ердоган и његова Странка правде и развоја убедљиво воде.

Ердоган прогласио победу, опозиција најављује други круг

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган прогласио је победу у првом кругу на данас одржаним председничким изборима, на којима је, према још незваничним резултатима, освојио нови мандат, али овога пута са извршним овлашћењима.

"Нација ми је поверила одоворност председавања и извршне дужности", рекао је 64-годишњи Ердоган у говору из Истанбула, који је преносила телевизија.

Он је прогласио и победу Народног савеза, изборне коалиције његове Странке правде и развоја и мале Странке националног покрета (МХП) на парламентарним изборима, наводећи да имају парламентарну већину у скупштини од 600 посланичких места, преноси АП.

"Надам се да нико неће покушати да баци сенку на резултате и науди демократији, како би сакрио свој сопствени неуспех", рекао је Ердоган.

Портпарол главне опозиционе Народне републиканске партије Билент Тезџан, наиме, тврди да је прерано прогласити победу Ердогана на председничким изборима јер, као наводи, гласови из највећих градова још нису пребројани.

Тезџан је на конференцији за новинаре, позивајући се на податке те партије, рекао да ће бити другог круга избора, преноси Ројтерс.

Он тврди да је само 39 одсто гласова пребројано, а да је по томе Ердоган освојио 51,7 одсто гласова на председничким изборима.

С друге стране, портпарол турске владе Бакир Боздаг рекао је да је Ердоган победио на председничким изборима, након што су прелиминарни резултати показали да он води, после више од 95 одсто пребројаних гласова.

Боздаг је на свом налогу на Твитеру рекао да је турски народ изабрао Ердогана као првог председника Турске, који ће имати извршна овлашћења према новом систему. Према том систему, укида се функција премијера.

Ердоган поново председник Турске

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган победио је на ванредним председничким изборима, јер је на 91 одсто пребројаних гласова освојио 53 одсто подршке, док је његов главни конкурент Мухарем Инџе освојио 30 процената, објавио је портал "Јуропелектс".

Мерал Аксенер добио је 7,5 одсто гласова, Селахатин Демирташ 7,3, Темел Карамоглу 0,9 и Догу Перинчек 0,2 одсто.

На ванредним парламентарним изборима, који су такође одржани данас, Ердоганова странка Правде и развоја на основу 88 одсто пребројаних гласачких листича добила је 43 одсто гласова.

Пошто је њен коалициони партнер Странка националног покрета добила око 11 одсто гласова, Ердоган ће највероватније и даље контролисати парламент.

Прокурдска Народна демократска партија са 10,4 одсто гласова успела је да уђе у парламент и њен прелазак цензуса знатно је смањио број посланика Ердогановој странци.

Вучић честитао Ердогану победу на изборима

Председник Србије Александар Вучић у телефонском разговору честитао је изборну победу председнику Турске Реџепу Тајипу Ердогану.

Вучић је Ердогану пожелео успех у обављању одговорне дужности.

"Србија даје велики значај истинском пријатељству са Турском и посвећена је неговању добрих и чврстих медјусобних односа. Наставићемо да будемо поуздан партнер Турској и њеном лидерству, које је спремно да штити и брани вредности и принципе у више него изазовним временима", рекао је председник Србије.

"Остварили сте нову победу на путу напретка и благостања Турске и велике турске нације и уверен сам да ће одлучност остати заштитни знак Вашег лидерства у суочавању са будућим задацима и изазовима", истакао је председник Вучић у телефонском разговору са председником Турске Реџепом Таипом Ердоганом.

Нови Пазар слави победу Ердогана

У Новом Пазару вечерас око 22 часа почела је прослава поводом изборне победе Реџепа Тајипа Ердогана за председника Турске и његове Странка правде и развоја на парламентарним изборима.

Новопазарци су се окупили на градском шеталишту, а део њих се својим аутомобилима вози центром града.

На аутомобилима су окачене заставе Турске, као и заставе Ердоганове АКП партије.

Из возила се чује музика која је коришћена у кампањи Ердогана у Турској, јавља Танјугов репортер са лица места.

<

Бина је већ постављена код Себиља на новопазарском шеталишту, а позив за прославу упућен је путем друштвених мрежа око 20 часова.

Честитка Угљанина Ердогану

Председник Бошњачког националног вијећа (БНВ) Сулејман Угљанин вечерас је честитао Реџепу Таипу Ердогану победу на данашњим председничким и посланичким изборима у Турској.

У саопштењу БНВ пише да је Угљанин Ердогану "и целом турском народу честитао велику победу и успостављање председничког система у Републици Турској". 

"Турски народ је показао високу свест дајући на овим изборима подршку Вама, АК партији и Републиканском савезу чиме ће се наставити пут модернизације и економског напретка стабилне и ефикасне Републике Турске", оценио је Угљанин.

Угљанин је поручио: "Сигуран сам да ћете наставити даље јачање сарадње и добрих односа између земаља и народа, нарочито оних на Балкану. Сваки Ваш успех је врло значајан и за будућност Санџака и Бошњака, јер су Бошњаци Санџака и грађани Турске пореклом из Санџака, трајна и нераскидива веза Србије и Турске".

Ердоган убедљиво води: 54,7 одсто гласова након пребројаних 75% гласова

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган води на данас одржаним председничким изборима у Турској с 54,7 одсто гласова, након што је пребројано три четвртине гласачких листића, а турска владајућа Партија правде и развоја (АКП) добила је на парламентарним изборима подршку 44,49 одсто бирача.

Његов главни противкандидат, социјал-демократа Мухарем Инче је освојио 29,68 одсто гласова, а бивша министарка и потпредседница Скупштине, националисткиња Мерал Аксенер, која је основала "Ији парти" (Добру партију), добила је подршку 7,48 одсто бирача, објавила је изборна комисија након што је пребројано 75,16 одсто гласачких листића.

Ердоган добио двоструко више гласова од конкурента

Ердоган на изборима у Турској добио двоструко више гласова од конкурента

Реџеп Тајип Ердоган са 58,5 одсто освојених гласова води на председничким изборима данас одржаним у Турској, саопштено је после пребројавања једне четвртине гласачких листића, пренела је агенција Анадолија.

Ердогану је за победу већ у првом кругу избора потребно више од 50 одсто гласова.

Његов главни противкандидат за место шефа турске државе, социјал-демократа Мухарем Инче је освојио 27,13 одсто гласова.

Ердоган и његова партија воде

Према првим резултатима председничких избора у Турској, у вођству је актуелни председник Реџеп Тајип Ердоган са 59,9 одсто гласова, преноси "Ројтерс". На парламентарним изборима, Ердоганова Странка правде и развоја освојила је 55,2 одсто гласова, показују прелиминарни подаци.

Након 19,35 одсто пребројаних гласачких листића, главни Ердоганов противкандидат, из редова опозиције, Мухарем Инце освојио је 25,8 гласова.

На парламентарним изборима, Ердоганова Странка правде и развоја освојила је 55,2 одсто гласова, показују прелиминарни резултати на основу 7,41 одсто пребројаних гласачких листића, јавља Ројтерс позивајући се на Си-Ен-Ен Турк и друге локалне медије.

Гласање на ванредним председничким и парламентарним изборима завршено је у 17 сати по локалном времену.

Ердоган: Наш систем надмашио оквире савремене цивилизације

У трци за председника Турске се нашло шест кандидата - Догу Перинцек, Мерал Акшенер, Мухарем Инце, Реџеп Тајип Ердоган, Селахатин Демирташ и Темел Карамолаоглу.

Ово су први избори одржани у ванредном стању, уведеном након покушаја државног удара, у јулу 2016. као и након што се 16. јула прошле године народ на референдуму изјаснио о увођењу председничког система вођења државе.

И за председника Реџепа Тајипа Ердогана и за његове противнике на данашњим изборима у Турској је улог већи него икада.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган гласао је данас у Истанбулу на ванредним председничким и парламентарним изборима који се данас одржавају у тој земљи, поручивши да Турска доживљава "демократску револуцију".

- Са овим председничким системом Турска је поставила високо лествицу када је реч о напорима да се надмаше оквири савремене цивилизације - рекао је Ердоган после гласања.

Ердоган је рекао да је излазност изгледа велика и да је 50 одсто бирача већ гласало, преноси АП, напомињући да изборна комисија до сада није изашла са подацима. Америчка агенција наводи да се испред Ердогановог бирачког места окупио велики борј људи који су скандирали његово име.

Два главна противкандидата турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, Мухарем Инџе и Мерал Акшенер, гласали су на изборима у тој земљи, обећавши будност усред страхова од могуће изборне преваре.

Инџе је гласао у свом родном граду Јалова на северозападу Турске, док је Акшенер гласала у Истанбулу, преноси АП.

- Надам се да ће ови избори бити корисни и да ће истински одразити слободну вољу гласача - рекла је Мерал Акшенер новинарима.

Затворена биралишта

У Турској су одржани превремени председнички и парламентарни избори на којима су бирачи бирали председника државе и нови сазив Велике народне скупштине Републике Турске, јавља агенција Анадолија.

Оцењује се да ће председник Реџеп Тајип Ердоган имати много тежи посао него што се надао и да није искључена чак ни могућност другог круга. За председника Турске се кандидовало укупно шест кандидата.

Такође, упитна је и већина владајуће Партије правде и развоја на парламентарним изборима.

Након данашњих избора на снагу ће ступити уставне реформе према којима Турска прелази на председнички систем власти.

Главни фаворити на изборима, Ердоган и кандидат Републиканске народне партије Мухарем Инџе, јуче су одржали завршне митинге у Истанбулу.

Турска опозиција пријавила неправилности на изборима, Ердоган задовољан током гласања

Главна турска опозициона странка Републиканска народна партија (ЦХП) осудила је покушаје превара на председничким и парламентарним изборима који се одржавају у Турској, док је председник Реџеп Тајип Ердоган после гласања оценио изборе као "демократску револуцију".

"Стигло је мноштво пријава", посебно на југоистоку земље, изјавио је портпарол ЦХП-а Булент Текан новинарима у седишту странке у Анкари.;

Текан је навео разне примере, међу којима и пуњење бирачких кутија гласачким листићима са заокруженом владајућом Странком правде и развоја (АКП), пренела је агенција Франс прес.

Страхујући од неправилности на изборима, посебно на југоистоку где већинско становништво представљају Курди, многе невладине организације и опозиционе странке упутиле су посматраче.

Портпарол ЦХП-а је рекао да је на подручју било претњи опозиционим посматрачима.

Главна прокурдска Народна демократска странка (ХДП) пријавила је сличне покушаје превара и застрашивања на југоистоку Турске.

Ердоган, који је гласао у Истанбулу, са своје стране је рекао да нема "озбиљних проблема" на бирачким местима.

Пријављен низ нерегуларности

Данашњи председнички и парламентарни избори у Турској су већ обележени притужбама опозиције на нерегуларности, а британски "Индепендент" пише да је шест особа ухапшено уочи отварања биралишта јер су увредили Реџепа Тајипа Ердогана на друштвеним мрежама.

Како је пренела агенција Анадолу, шест особа је ухапшено у суботу увече, а уколико буду осуђени могли би да добију до четири године затвора, према закону којим се забрањује вређење председника државе.

Лидер главне турске опозиционе партије, Келам Киличдароглу, изјавио је да су се појавиле притужбе на изборне нерегуларности на југоистоку земље, док је председник турске Изборне комисије саопштио да су власти предузеле "потребне иницијативе" после навода о нерегуларностима на биралиштима у југоисточној Турској.

Сади Гувен, председник Изборне комисије, рекао је да су покренуте "административне и кривичне" процедуре, а Киличдароглу је претходно позвао званичнике задужене за гласачка места да остану непристрасни и да "не забораве да су државни службеници, а не у служби политичке партије", преноси АП.

На видео снимцима који су данас објављени на друштвеним мрежама виде се људи како гласају у великом броју на биралишту у граду Суруџ, у провинцији Санлијурфа, где су четири особе убијене у тучи која је избила уочи данашњих парламентарних и председничких избора у Турској.

Биралишта су отворена у 08:00 сати, а биће затворена у 17:00 сати по локалном времену. На изборима може да гласа 56 милиона регистрованих бирача и своје листиће убаци у 180.000 гласачких кутија широм земље.

Након ових ванредних избора ће моћ парламента бити умањена и у значајној мери замењена извршним моћима председника, као што је одлучено на контроверзном референдуму – 18 месеци раније од планираних избора.

Турска опозиција позива народ да бира између демократије и владавине једног човека и упозорава да би победа за Ердогана и његову владајућу Партију правде и развоја (АКП) за Турску значила пут без повратка и пад у ауторитаризам.

Ови председнички и парламентарни избори и за Ердогана представљају прекретницу.

Уколико буде изабран, не само да ће обезбедити себи много веће моћи, већ ће такође бити на добром путу да остане на власти до 2023. године, када се обележава стогодишњица оснивања модерне Турске.

Ердоган не жели други круг

Ердогану се дају највеће шансе за прво место. Он је и даље најпопуларнији политичар у држави.

Међутим, данас први пут у 16 година видљиви су знаци његове рањивости. Турска економија је ослабила, што се најбоље огледа у паду вредности лире ове године. Аналитичари сматрају да је управо зато и затражио превремене изборе, пре него што се нагомилају проблеми и још више порасте незадовољство не само економијом, већ и све мањом слободом говора, чињеницом да у земљи и даље траје ванредно стање и прогон свих који критикују власт, као и конфузном спољном политиком.

Његова кампања је, иако потпомогута огромном контролом над медијима, била неуобичајено млака, за разлику од кампања опозиције.

Мерал Акшенер, лидер и председнички кандидат страке Иви, нада се да ће преотети Ердогану део гласача, обраћањем конзервативним и националистичким гласачима.

Највеће шансе да се са Ердоганом нађе у евентуалном другом кругу има Мухарем Инџе из секуларне Републиканске народне странке (ЦХП). Он је бивши професор физике који је унео енергију у опозицију, користећи се неким Ердогановим тактикама – ватреном реториком и представљању себе као човека скромних почетака, који чврсто стоји на земљи.

Уколико дође до другог круга председничких избора и у њему се нађу Ердоган и Инџе, опозиционар би могао да привуче гласаче осталих опозиционих кандидата, међу којима су и Курди, припадници мањине који су свакако бесни на Ердогана због његових операција против Курда у Сирији и Ираку. Други круг избора би се претворио у својеврстан референдум о Ердогановој владавини, а он то не би желео, нарочито кад се узме у обзир да је на прошлогодишњем референдуму победио такорећи једва, преноси „Политико“.

Изненађујући изазов

У парламенту Ердоганова АКП се суочава са неочекиваним изазовом, јер се турска хронично подељена опозиција ујединила против њега.

Против Ердогана се окренуо и његов некадашњи блиски савезник и пријатељ Темел Карамолаоглу, лидер исламистичке странке Садет.

- Политика какву Ердоган или његова влада следе не помажу Турској да стане на ноге ни по једном аспекту било да говоримо о економској или спољној политици. Његов приступ је изазвао поларизацију у Турској. Он у великој мери непоштује владавину закона - рекао је Карамолаглу за "Гардијан".

За ове изборе, партија Садет је ушла у савез са главним секуларним опозиционим блоком ЦХП, десном странком Иyи коју предводи Мерал Акшенер позната као "Вучица" и Демократском партијом. Исламисти и секуларисти чине невероватне савезнике, уједињене њиховим супротстављањем председнику и његовој владајуćој партији, упркос њиховом горком идеолошком диспаритету.

Заједно са Народном демократском странком ХДП, која се залаже за права мањина, надају се да ће моћи да узму парламентарну већину испред АКП и њеног партнера ултранационалистичке МХП.

У новом систему изгласаном на референдуму парламент ће изгубити доста моћи. Али он ће и даље имати важну улогу уколико опозиција освоји апсолутну већину и моћи ће, на пример, да прегазе председнички уложени вето, а посланици ће задржати моћ да изгласају законе, који имају предност над председничким декретима. Међутим сваки конфликт парламента и председника ће решавати Уставни суд, чије чланове у највећој мери поставља председник.

Намештање и застрашивање

Иако анкете указују на шансе опозиције, оне не узимају у обзир могућност намештања избора.

Многи су се жалили да је прошлогодишњи референдум био намештен, након што је Виши изборни одбор донео одлуку у последњем минуту да се листићи без печата прихвате као валидни.

Опозиција је навела да је тада било много неправилности и случајева застрашивања гласача, па се плаши даби то могло да буде случај и на данашњим изборима.

У Турској се одржавају председнички и парламентарни избори на којима право гласа има 59 милиона Турака.

Оцењује се да ће председник Реџеп Тајип Ердоган имати много тежи посао него што се надао и да није искључена чак ни могућност другог круга. За председника Турске се кандидовало укупно шест кандидата.

Такође, упитна је и већина владајуће Партије правде и развоја на парламентарним изборима.

Након данашњих избора на снагу ће ступити уставне реформе према којима Турска прелази на председнички систем власти.

Главни фаворити на изборима, Ердоган и кандидат Републиканске народне партије Мухарем Инџе, јуче су одржали завршне митинге у Истанбулу.

(Агенције - Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер