Početna strana > Hronika > Trebinje: Doneta deklaracija kojom se traži da ćirilica dobije status jedinog službenog pisma u RS
Hronika

Trebinje: Doneta deklaracija kojom se traži da ćirilica dobije status jedinog službenog pisma u RS

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 05. mart 2017.

Na naučno-političkom skupu “Govori srpski, piši ćiricom” donesena je deklaracija u kojoj je navedeno da ćirilica u RS mora imati status jedinog službenog pisma, kako je to ustavom definisano u Srbiji i konkretizovano u izmenama i dopunama zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma.

-Neophodno je da RS što pre napravi zakon o službenoj upotrebi ćirilice i da on posluži kao osnova za izradu zakona o jeziku i pismu u RS. U provođenju aktivnosti za uvođenje ćirilice kao službenog pisma prva mora biti izrada zajedničkog bukvara na ijekavici - piše u deklaraciji, koja je sinoć prezentovana na završnoj tribini ovog skupa u Trebinju.

U deklaraciji se navodi da je neophodna mera zaštite ćirilice, te ukazuje na nužnost da se po ovom pitanju celokupna srpska filološka i politička javnost nađe na istom putu

Već nazvana „trebinjska deklaracija“o ćirilici, kojoj učesnici pridaju istorijski značaj, opominje i na neskrivene težnje Bošnjaka da Srbima nametnu naziv bosanski jezik, što se ocenjuje „povampirenom Kalajevom jezičkom i nacionalnom politikom u BiH, koja preko bosanskog, kao zemaljskog jezika, želi da stvori bosansku naciju“.

U dokumentu o ćirilici se navodi da je kod Srba decenijama pogrešno kreirana svest da su latinica i ćirilica podjednako srpska pisma.

-Latinica je za manje od sto godina gotovo potpuno istisnula ćirilicu iz upotrebe - upozorava deklaracija.

Srpski jezik je u svoj punoći srpski tek kad se ispisuje ćirilicom, ona je „nit koja povezuju skoro svu srpsku pismenost od njenih početaka do danas“, a o ćirilici svedoče svi najznačajniji pisani spomenici naše kulture, od Povelje Kulina bana, Miroslavljevog jevanđelja, Oktoiha prvoglasnika, Duboravačkog molitvenika, prvog srpskog Bukvara ...

Prema tome, ćirilica je jedino pravo srpsko pismo, koje pored funkcionalnog ima i simbolički značaj, kao jedno od najprepoznatljivijih obeležja srpske nacionalne kulture tokom skoro jednog milenijuma, zaključuje se u deklaraciji.

Filolozi podsećaju da se u međunarodnim standardima među jezicima koji koriste latinična slova ne navodi srpski jezik, zbog čega se sve što je do sada napisano latinicom u svetskim bibliotečkim fondovima knjiži u hrvatsku kulturnu baštinu.

O istoriji srpskog jezika i pisma, ugroženosti danas, važnosti očuvanja jezika i povratka ćirilici u Trebinju su govorili naučni radnici iz sfere lingvistike i politike sa prostora RS, Srbije i Crne Gore.

Skup je organizovala Asocijacija stvaralaca RS, Akademija nauka i umetnosti RS, Srpski nacionalni savjet Crne Gore, SPKD „Prosvjeta“ i Srpsko udruženje „Ćirilica“ Trebinje. Na otvaranju pročitano je i pismo podrške predsednika RS Milorada Dodika.

Sabranje oko ćirilice budi našu uspavanu savest

U pozdravnoj besjedi učesnicima skupa episkop ZHiP Grigorije poručio je da je jezik srž i bit svakog nacionalnog identiteta i krajougaoni kamen zdanja bez kojeg bismo izgubili, ne samo utočište i pribježište, nego i svoj putokaz i smernice, bitku u nepredvidivoj i neretko nečasnoj igri istorije i politike.

Ovakva sabranja, napomenuo je vladika Grigorije, suočavaju nas i sa spoznajom koliko smo inetrni i malo činimo za sebe i za druge, koliko smo jezički i nacionalno neosvešćeni i zaokupljeni sitnim ili krupnim dnevnim brigama, koje nam često zaklanjaju pogled.

(Blic) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner