недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тражи се промена структуре Светске банке којом доминирају САД и европске земље
Хроника

Тражи се промена структуре Светске банке којом доминирају САД и европске земље

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. октобар 2009.

ВАШИНГТОН – Комисија на високом нивоу, која се бавила унутрашњом организацијом Светске банке (СБ), позвала је на опсежне измене у водећим структурама те банке како би се боље одсликао нови економски поредак у свету и указала да су европске земље превише заступљене у извршном одбору СБ који доноси одлуке.

Једанаесточлана комисија, на челу са бившим мексичким председником Ернестом Седиљом, предочила је у дугоочекиваном извештају да ефикасност СБ подрива хијерархија којом доминирају САД и европске земље и која „многим другим чланицама нуди премало гласачке моћи и премало могућности за учешће у доношењу одлука”, пренео је Ројтерс.

„Сведоци смо да Светска банка и даље има централну улогу у глобалној финансијској архитектури али, као и ви, сматрамо да треба стално да се прилагођава измењеној глобалној реалности”, указао је Седиљо у писму председнику СБ Роберту Зелику.

„Свету је потребна Светска банка која је одраз економске реалности 21. века и која је финансијски јака, способна да пружа подршку својим клијентима током глобалног опоравка и у послекризном периоду. Акцију на реформи гласачке моћи и капитала не би требало одлагати”, додао је Седиљо.

Комисију, између осталих, сачињавају гувернер Народне банке Кине Џоу Сјаочуан, бивши председник Гане Џон Куфуор, бивши гувернер централне банке Бразила Арминио Фрага, заменик директора индијске комисије за планирање Синг Алувалија, секретар управе „Голдман Сакса” Џон Роџерс, председник јапанске Међународне агенције за сарадњу Садако Огата и државни подсекретар британског министарства за међународни развој Шрити Вадера.

Тај панел је указао да су европске земље „изузетно прекомерно представљене”, јер заузимају осам или девет места у 25-чланом одбору СБ који доноси одлуке, што представља „историјско наслеђе које није више одговарајуће за једну међународну институцију и трансформисану глобалну економију”.

Комисија је препоручила да извршни одбор СБ буде смањен на 20 чланова и да та банка постане ефикаснија уз помоћ директнијег учешћа министара у одређивању стратегије и увођења савета представника ради строжег надзора над развојним пројектима.

Група 20 најразвијенијих земаља света и привреда у наглом успону (Г20) предложила је прошлог месеца, на самиту у Питсбургу, преношење дела гласачке моћи са богатих нација на сиромашније, подсетио је Ројтерс.

Комисија је такође указала да одабир челника СБ треба да буде заснован на квалификацијама, а не на садашњем систему, у оквиру којег је председник те банке увек Американац, док Европљанин стоји на челу сестринске институције – Међународног монетарног фонда.

Панел је истакао да ће растући изазови у земљама у развоју захтевати да СБ делује брже и флексибилније и указао да ће захтеви за финансијску подршку „вероватно бити без преседана”.

Комисија је позвала чланице да осигурају да СБ има одговарајуће ресурсе за своју делатност, указавши да би земље у развоју, уколико добију веће гласачко право, биле вољне да обезбеде веће финансије за ту банку.

Зелик је у одговору на извештај комисије рекао да је СБ почела с процесом реформи како би унапредила своју ефикасност и одговорност и да су дискусије о променама у гласачкој моћи у току.

Он је такође рекао да чланице СБ схватају потребу промена гласачке моћи, али и да је садашњи састав одбора од 25 чланова „сасвим одговарајући за подршку развојном задатку Светске банке”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер