среда, 17. август 2022. | |
За кампању за председничке и парламентарне изборе потрошено је више од две милијарде динара, од чега само 6,5% потиче од прилога појединаца и фирми, а анализе појединачних извештаја које је објавила Транспарентност Србија указују на бројне нелогичности и мањкавости у финансијским извештајима који су до сада поднети.
Више од милијарду динара, односно приближно половина укупних трошкова кампање, односи се на листу СНС и њеног председничког кандидата, СПС, која није имала председничког кандидата, потрошила је 236 милиона динара, УПС за обе врсте избора 164,5 милиона, а коалиција НАДА 109 милиона. Још четири политичка субјекта (Морамо, Заветници, ДВЕРИ и СРС) потрошила су између 72 и 93 милиона динара. Високи трошкови кампање коју готово у целости финансирају грађани из буџета, као и изразита финансијска доминација владајуће странке потврђују потребу да се и у Србији законски ограниче дозвољени расходи, као што је то учињено у већини европских земаља. Предлог ТС је да такво ограничење буде 300 милиона динара за парламентарне и 200 милиона за председничке изборе. Ни 11 дана након истека законског рока још увек нису објављени извештаји за шест изборних листа, међу којима су и две парламентарне (Странка правде и помирења и Коалиција Албанаца долине). За председничке изборе, где је рок истекао пре више од два месеца, извештај није поднет за кампању Мишу Вацића. Странка правде и помирења, Ромска партија и Руски мањински савез, као и кандидат Миша Вацић, нису поднели ни прелиминарне финансијске извештаје, а још није објављено да ли је Агенција против њих покренула поступке. Анализа објављених извештаја показује да су многи од њих непотпуни и погрешно попуњени, тако да без додатних информација није могуће верификовати тачност унетих података. Између осталог, у појединим извештајима се не наводе прецизне информације о броју закупљених билборд места, сајтовима на којима је вршено оглашавање током кампање и да ли је плаћено оглашавање на друштвеним мрежама. Такође, многи трошкови су наведени, без објашњења, у рубрици „остало“, уместо да буду приказани у оквиру групе на коју се односе. У већини извештаја се пријављени расходи подударају са средствима која су учесници добили из буџета, што је нелогично, јер су трошкови настали пре него што је постало познато колико ће која изборна листа добити новца по основу изборног успеха.
Потврђена је бојазан да новина у Закону, обавеза подношења прелиминарних извештаја о трошковима кампање, неће пружити бирачима адекватне информације о страначким финансијама пре дана одржавања избора. Не само да су прелиминарни извештаји објављени тек у доба изборне тишине, већ се испоставило да је у њима било приказано тек 16% укупних трошкова кампање. Транспарентност Србија предлаже, као знатно боље решење, увођење система „транспарентних рачуна“, који би обезбедио јавност тих информација на дневном нивоу, а који се успешно примењује у Чешкој. Транспарентност Србија је објавила појединачне анализе свих до сада објављених финансијских извештаја који су доступни на сајту ТС, са препорукама Агенцији за спречавање корупције на која питања би посебно требало да обрати пажњу у спровођењу контроле. Београд, 16.8.2022. |