среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Трајан Басеску: Европске банке су похлепне
Хроника

Трајан Басеску: Европске банке су похлепне

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. новембар 2011.

Председник Румуније Трајан Басеску критиковао је европске банке, истичући како се нада да његова земља неће морати да испашта због њихове "похлепе".

Басеску је јуче изјавио да европске банке остварују огроман профит у Румунији и да би, када би оне престале да финансирају ту земљу током кризе, то значило "одсуство поштене игре", пренела је агенција АП.

Он је навео да се нада да од нових чланица Европске уније, укључујући Румунију, неће бити затражено да плаћају за "похлепу, непромишљеност и недостатак одговорности" банака.

Изјава румунског председника уследила је након што је Централна банка Аустрије увела низ мера да би ограничила позајмљивање од филијала аустријских банака у земљама источне и централне Европе. Новинска агенција "Медијафакс" пренела је да су три банке, "Ерсте груп", "Рајфајзен интернешнел" и "УниКредит банк Аустриа", већ прихватиле мере.

"Ерсте група" је 2006. купила 61,88 одсто акција румунске Комерцијалне банке од владе у Букурешту.

"Не бих волео да... подсећам наше европске пријатеље на то колико су условљавали пријем Румуније у ЕУ приватизацијом наших банака", навео је Басеску.

Он је позвао банке да не "угуше" румунску привреду смањењем тока капитала.

 

Румунија је постала чланица Уније 2007. Економски процват из периода од 2004. до 2008. оштро је заустављен 2009, када је забележен негативан привредни раст од 7,1 одсто, а земља је била принуђена да затражи помоћ у износу од 20 милијарди евра од Међународног монетарног фонда, ЕУ и Светске банке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер