понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић у Јеревану: Ако ико може да разуме јерменску трагедију из 1915. онда је то српски народ
Хроника

Томислав Николић у Јеревану: Ако ико може да разуме јерменску трагедију из 1915. онда је то српски народ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. април 2015.

Председник Србије Томислав Николић рекао је данас у Јеревану, на почетку обележавања 100. годишњице масакра над Јерменима, да та трагедија опомиње све и да Србија због својих жртава може одлично да разуме јерменско страдање.

Томислав Николић раме уз раме с руским председником Владимиром Путином на данашњој церемонији у Јеревану

- Дошао сам у Јереван да се у име српског народа и у име државе Србије поклоним жртвама страшне трагедије јерменског народа током Првог великог светског рата у 20. веку. Ако ико може да разуме и осети несрећу библијских размера која се 1915. године обрушила на Јермене у Османском царству, као и њене трајне и незалечиве последице, онда је то српски народ, онда је то Србија - рекао је Николић.

Додао је да је Србија у Првом светском рату имала процентуално највише губитака од свих земаља и народа погодјених тим ратом.

- Укупни губици Србије од 1915. до 1918. досегли су застрашујућу бројку од 1.247.435 жртава, што је приближно 28 одсто тадашњег укупног броја становника, од чега је медју војницима било 402.435 погинулих и преминулих, а медју цивилима 845.000. Посмртни остаци српских жртава Великог рата расути су у 1815 гробница, у 18 држава. Многима се гробно место никада није сазнало - рекао је Николић.

Николић је додао да су јерменске жртве "трајна опомена за живе" и да их нико не сме заборавити посебно данас "када према речима папе Фрање, тече 'Трећи светски рат на парче' и када поново стотине и хиљаде људи губе животе, достојанство и имовину".

Према његовим речима, неспремност и зазирање од поштеног и целовитог суочавања с најпотреснијим чињеницама прошлости законито прозводи нове трагедије у будућности.

Како је навео, живимо у времену када се уврежило погубно уверење да се избегавањем истинитог именовања појава из стварности, неретко и њиховим тенденциозним преименовањем, може трајно утицати на ток историје.

- Свесни ове непорециве истине и кобних последица које огрешење о њу доноси целом људском роду, нисмо данас смерно, али и одлучно, дошли овде, да будемо за или против некога у нашим жалосним овоземаљским поделама, већ да изразимо пошту жртвама једног сразмерно малобројног, пријатељског народа којима дуго није било дато да се смире у општељудском признању свога страдања - навео је Николић.

Председник Србије је казао да представници Србије, у време кад се политикантски неосетљиво манипулише и самим термином "геноцид", и када се осведоченим жртвама поновљених погрома и геноцида намеће улога починилаца, нису могли изостати са церемоније у Јеревану и изневерити милионе жртава.

- Нисмо смели и нисмо могли изостати, као што не пропуштамо и нећемо никада дозволити да нас приземне рачунице и наметнута 'политичка коректност' наведу да пропустимо свако достојанствено подсећање на страдања која су ратови и други сукоби наносили људима широм света, да се поклонимо пред гробовима који крију недосањане снове старих и младих, војника и цивила, жена и деце, којима су распомамљене силе мржње и зла сурово пресекле животну стазу - рекао је Николић.

Председник Николић је на маргинама скупа посвећеном обележавању стогодишњице погрома над Јерменима имао одвојене састанке са председницима Јерменије, Кипра, Француске и Русије.

Са председником Француске Франсоа Оландом Николић је разговарао о напретку Србије на путу европских интеграција.

Два председника су се сложила да је Србија предузела значајне и храбре кораке ка реформи свог система и да одлучно иде путем ка пуноправном чланству у Европској унији.

Николић је истакао да би ЕУ могла као знак добре воље ускоро да отвори Србији нова поглавља, како би је охрабрила за све што је предузела до сад.

Председник Србије и председник Русије Владимир Путин, којима је ово шести сусрет, у дугом и срдачном разговору су разматрали напредак заједничких пројеката.

Они су разговарали и о перспективи будуће сарадње између српских и руских компанија, као и о заједничком обележавању Дана победе над фашизмом 9. маја у Москви.

Страдало преко милион Јермена

Историчари процењују да је у Отоманском царству током и после Првог светског рата убијено 1,5 милиона Јермена што историчари сматрају првим геноцидом 20. века. Наследница царства, Турска Република, проглашена 1923, негира да је то био геноцид, већ да су то само жртве грађанског рата и немира током распада Отоманског царства, чији је број преувеличан, те да је погибије било на обе стране.

Погледати још:

Владимир Путин у Јеревану: Треба размислити о последицама фашизма и русофобије који поново харају у неким земљама

Николић и Путин - раме уз раме на церемонији у Јеревану

Председник Србије Томислав Николић допутовао је у Јереван, где присуствује обележавању стогодишњице погрома над Јерменима. На самој церемонији, српски председник је седео тик уз руског председника Владимира Путина..

Председник Србије Томислав Николић рекао је данас у Јеревану, на почетку обележавања 100. годишњице масакра над Јерменима, да та трагедија опомиње све и да Србија због својих жртава може одлично да разуме јерменско страдање.

Председник Србије разговараће током поподнева у одвојеним сусретима са председницима Јерменије, Русије и Француске.

"Дошао сам у Јереван да се у име српског народа и у име државе Србије поклоним жртвама страшне трагедије јерменског народа током првог великог светског рата у 20. веку. Ако ико може да разуме и осети несрећу библијских размера која се 1915. године обрушила на Јермене у Османском царству, као и њене трајне и незалечиве последице, онда је то српски народ, онда је то Србија", рекао је Николић.

Француски председник Франсоа Оланд изразио је данас наду да ће односи између Турске и Јерменије бити нормализовани.

"Историчари процењују да је у Отоманском царству током и после Првог светског рата убијено 1,5 милиона Јермена што историчари сматрају првим геноцидом 20. века.

Наследница царства, Турска Република, проглашена 1923, негира да је то био геноцид, већ да су то само жртве грађанског рата и немира током распада Отоманског царства, чији је број преувеличан, те да је погибије било на обе стране.

Комеморацијом у Јеревану, данас је обележена 100. годишњица погрома над 1,5 милион Јермена за време пропадања Отоманског царства 1915, а свечаности је присуствовало 60 делегација разних земаља, међу њима и председници Србије, Русије, Француске и Кипра.

Сваки од лидера је дошао до меморијалног комплекса "Цицернакаберд" носећи по једну жуту ружу, као симбол сећања, у центар венца "не заборави ме".

Јерменски председник Серж Саргсјан обратио се окупљенима, изразивши наду "да ће недавни кораци да се масакр препозна као геноцид, бити од помоћи да се разбије тама од 100 година порицања".

Он је поздравио и Јермене у Турској који се припремају да на тргу Таксим у Истанбулу одају почаст мртвима, називајући их "јаким људима који раде важну ствар за своју домовину."

Новости" пишу да ће се у Москву ускоро упутити и премијер Србије Александар Вучић, коме је амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин јуче уручио позив руског премијера Дмитрија Медведова да посети Русију. Приликом те посете, која је планирана почетком јула, Вучић би требало да се састане и са председником Русије Владимиром Путином.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер